| Turbo223 a întrebat:

Cum as putea sa am un vis lucid?

10 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Dormind.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune pelin negru (nu pelin obisnuit) intr-un saculet.
Pune saculetul langa pernă.
Culca-te și adormi.
Vei avea un vis lucid (garantat).

| Victoria18 a răspuns:

Nu ai cum. Nu exista asa ceva.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru Victoria18):

E nu? eu am avut multe

Răspuns utilizator avertizat
| VICTORTPURO a răspuns:

Nu prea ai cum, tu oricum visezi chestii care vin randomly in subconstient, ori daca te concentrezi la ceva anume si te gandesti la acel ceva des, cum ar fi cand te indragostesti de cineva, si acea persoana sta in mintea ta zi si noapte pana ajungi sa o visezi, cam asa ai sanse sa obtii ceea ce doresti, altfel nu cred.

| SMH a răspuns:

Eu am avut intr-o seara in care eram odihnit. Era liniste, stateam pe spate, cu mainile pe 2 perne, capul, de asemenea. Am inchis ochii si am inceput sa ma gandesc si sa vizualizez. Incearca acelasi pattern,

| Suntopisica a răspuns:

Am citit eu mai demult cum sa ai un vis lucid (acest lucru a spus un om de stiinta). Trebuie sa faci doua chesti:
1. In timpul zilei sa te intrebi mereu (de cam opt-noua ori) pe tine insuti ''Visez?" cu voce tare si sa iti raspunzi "Nu, nu vizez!", poti face chestii asta intreband si alti prieteni, membri ai familiei daca visezi.
2. In fiecare dimineata iti notezi pe un caiet visele pe care le-ai avut in aceea noapte.
Conform acelui om care spunea asta, daca faci asta cam 3-4 saptamani la un moment dat in timp ce dormi intr-o noapte, intr-un vis de-al tau oarecare, in vis te vei intreba daca visezi si iti vei raspunde ca nu (asta va face creierul tau, pentru ca el reproduce in visele noastre replici, persoane si intamplari pe care le-ai avut) si atunci vei putea controla visul, deci vei avea un vis lucid.
P.S. Nu stiu, daca acest proces functioneaza, insa eu vreau sa il incerc la vara.

| BogdanBran a răspuns:

Salut! La noi în România visul lucid e un subiect tabu. Din această cauză m-am gândit să fac un podcast unde să învățăm împreună despre visul lucid. Scopul e să creez o comunitate în jurul acestui subiect. Dacă te interesează mai multe informații găsești pe site-ul meu www.treazinvis.ro Baftă!