| Bogdiii93 a întrebat:

Din cate stiti,exista sau este infiintat un anumit fel de microcip care daca este implantat pe creierul uman,poate sa te manipuleze sa iti dea tot felul de informatii in memorie,de exemplu:"Maine mergi la scoala",tu sa stii de acest mesaj si sa crezi ca maine chiar mergi la scoala, dar de fapt tu sa nu stii ca a fost doar o comanda. Exista, se poate asa ceva? Va multumesc!

17 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Există în filme!
Pa, pa.

| darrio2007 a răspuns:

Cred ca ai vazut multe sf-uri.Dar nu este exclus sa se inventeze asa ceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

Nu cred ca cu ajutorul unui cip ar putea face asta. Nu cred(cu tarie) ca un cip poate fi conectat la creier. Va dati seama cat de sensibil e creierul. Vreau sa spun ca omul ar muri la primul impuls al acelui cip.Stim cu toti ca cip=urile functioneaza cu energie electrica.Nu,excluc,nu cred. Moare omul. Manipulare sau hipnoza da dar un cip in cap ...nu e posibil.Si chiar daca s-ar putea, trebuie implantat fix undeva, nu la nimereala.E operatie riscanta pe creier. Nu, exclus.happy

| ADBadea a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar crezi ca daca se inventeaza un cip o sa il puna la nimereala? Sau o sa functioneze cu 220 V?

| anonim_4396 a răspuns (pentru ADBadea):

Nu,nu cred. Vreau sa spun ca nici pe animale nu sa testat sau daca sa testat nu e posibil ca acest microcip sa il poata conecta.Nu cred ca are cum. Nu, nu la 220 de volti dar orice microcip functioneaza la un anumit voltaj.Or creierul uman nu cred ca suporta asa ceva.Ce se aude cu microcipuri din astea sunt sf-uri. Zgarda sau bratara cu microcip da dar microcip plantat in cap nu cred ca e posibil.Aceste zvonuri cred ca au inflorit de la stirea de acum cateva zeci de ani cand se vorbea de un microcip plantat. Posibil se vorbea de acel microcip care se planteaza incepand de luna aceasta in noile carduri de identitate. Nu stiu insa daca se aplica aceasta hotarare, in orice caz am auzit ca e facultativ, acest card de identitate.

| doctorandus a răspuns:

Asa ceva exista deocamdata doar in SF-uri si delir.

| sublime89 a răspuns:

Nu exista inca asa ceva.

| PedoBarbie a răspuns:

Există doar în sf-uri, dar nu exclus să existe în realitate.

| suffarstar a răspuns:

Salut! Ai mai pus in trecut o intrebare asemanatoatoare. Nu, nu exista. Ar incalca toate legiile constitutionale dintr-un stat.

| darrio2007 a răspuns (pentru suffarstar):

Cate legi nu sunt incalcate cu buna stiinta.Chiar de cei care le fac.Asa ca mai merge una in plus.

| suffarstar a răspuns (pentru darrio2007):

Asa e. Nu exclud ca pe viitor sa para, dupa cum ai spus si tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa existe un astfel de cip mai intai oamenii de stiinta trebuie sa inteleaga exact cum functioneaza creierul, lucru care deocamdata nu s-a intamplat.

Un astfel de cip ar fi foarte folositor pentru vindecare/controlarea anumitor afectiuni psihologice si chiar dependentele (tutun, droguri, etc.). Deocamdata nu se pune problema sa existe asa ceva, oamenii de stiinta trebuie mai intai sa creeze un telefon care nu se blocheaza...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, se lucreaza, bineinteles la aceste modalitati de manipulare a masei, dar pana la acel microcip mai sunt cel putin cativa ani. Stai linistit.

| zahy a răspuns:

Cred ca exista.

Răspuns utilizator avertizat
| ADBadea a răspuns:

Cam asa functioneaza si creierul nostru. Nu este neaparata nevoie microcip pentru asta.
Si daca nu exista o sa apara.