| DianaMihaelaAndrei a întrebat:

Există cineva printre voi care a absolvit Facultatea de Filosofie? Doresc să urmez această facultate, acum sunt în liceu și mi-ar fi de folos părerea voastră. Credeți că trebuie să încep de acum studierea filosofiei? Dacă da, cu ce cărți să încep? Are vreo legătură literatura cu filosofia?

1 răspuns:
| Deaad a răspuns:

Si eu vreau sa ma duc la filosofie sau la facultatea de istorie.

Studiul filosofiei la nivelul scolii, incepe in a 12-a tocmai pentru ca e destul de complicata si greu de inteles si iti trebuie o anumita maturitate in gandire.

Dar asta nu inseamna ca nu o poti invata si mai devreme,cum o fac eu.

Am inceput cu stoicism,cu anticii.
Dupa mine stoicismul este una dintre cele mai usoare filosofii de inteles,ca se aseamana cumva cu crestinismul si poate cea mai grea de aplicat in viata.

Din stoicism iti recomand manualul lui Epictet sau orice carte de Seneca.

Apoi a urmat Friedrich Nietzsche.
Carti:Asa grait-a Zarathustra(o capodopera in filosofie dupa parerea mea),Antihristul,Genealogia Moralei,Vointa de Putere.

Dupa,preferatul meu,Emil Cioran.
Cartitonguee culmile disperarii, amurgul gandurilor, cartea amagirilor, lacrimi si sfinti.

Sfatbig grinaca te apuci de Cioran, ai grija.