| LoveIsLove4Ever a întrebat:

Funda. TPU am o problema este vorba de meditatii si nu meditatii la matematica ci meditatii yoga cum ar fi meditatia pentru curatarea aurei, inchiderea chakerelor etc. ceva pur si simplu ma opreste sa pot vizualiza un gand, nu pot vedea decat o imagine in relief foarte slaba in tonuri de gri ce afiseaza gandul respectiv. pur si simplu nu pot avea o imagine a gandurilor nu pot intra in transa.

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Blom, Jan Dirk (2010). A Dictionary of Hallucinations. New York, Dordrecht, Heidelberg, London: Springer Science+Business Media, LLC. p. 99. doi:10. 1007/978-1-4419-1223-7. ISBN 978-1-4419-1222-0. „Clairvoyance

Also known as lucidity, telesthesia, and cryptestesia. Clairvoyance is French for seeing clearly. The term is used in the parapsychological literature to denote a * visual or * compound hallucination attributable to a metaphysical source. It is therefore interpreted as * telepathic, * veridical or at least * coincidental hallucination.

Reference
Guily, R.E. (1991) Harper's encyclopedia of mystical and paranormal experience. New York, NY: Castle Books."

| T0T a răspuns:

Ia, dacă mă apuc eu de asta mi-ar fi foarte ușor, mai mereu sunt în transă. Faza e că poți, dar la unele lucruri nu trebuie să te străduiești prea din greu, ci să le faci cu calm și până la urmă vor veni de la sine și să nu zici niciodată că nu poți. Răbdarea este o cheie de aur fie pentru chakrele tale fie pentru alte lucruri cum ar fi mintea, sufletul etc.

| suffarstar a răspuns:

De unde iei exerctiile?
Incearca sa intri in transa prin meditatia fara ganduri, prin pastrarea atentiei asupra respiratiei.
Iti relaxezi corpul treptat imaginandu-ti-l foarte greu, ca de plumb. Cand ai relaxat corpul, incepe sa te imaginezi (dar nu din exterior) cazand, cu fiecare expiratie cazi tot mai jos spre ceva intunecat si profund. Cand inspiri nu te gandi la nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate stiu se incearca deschiderea chakrelor nu inchiderea lor.
Chacrele se deschid de regula singure cand terenul este pregatit.
Cunosc persoane care mediteaza de 20 de ani 2 ore pe zi si executa tehnici speciale pentru trezirea energiei Kundalini fara succes.
Eu cred ca au inceput de unde nu trebuie.
Problema nr 1 este mintea.De acolo trebuie inceput. Eliminarea Ego-ului.Autoobservarea.
Depinde si cu ce nivel sau bagaj am venit aici si cat de mult am progresat in alte vieti.