| iKireS a întrebat:

Vreau sa vad ce parere aveti despre superstitii. Daca ati avut vreo experienta. Funda celui mai sincer raspuns, nu stiu daca e cea mai potrivita categorie, rog un moderator sa o puna unde trebuie

Răspuns Câştigător
| anamariarot a răspuns:

Nu-i judec pe cei care cred, dar mie mi se par mega bullshit-uri superstițiile astea. Dacă s-ar trezi unul acum și ar spune că dacă mănânci pătrunjel o să ai 10 ani de ghinion, de exemplu, și ajunge asta la urechile multora, peste câteva zeci/sute de ani o să ajungă superstițe; cel puțin așa cred eu că au apărut(măcar câteva, că pe altele le-au corelat unii cu diverse evenimente)

8 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Nu cred in asa ceva. Sunt vorbe din popor fara o legatura de cauzalitate si uneori provenite din lipsa de cunostinte.

| anonimg a răspuns:

Ca sa intelegi mai bine cum stau lucrurile cu superstitile, citeste cartea "Adevărul despre îngeri" de aici: https://m.egwwritings.org/ro/folders/216 sau de aici: https://www.viatasisanatate.ro/adevarul-despre-ingeri

Sau cartea "Degeaba cântă cucuveaua" de aici: https://www.viatasisanatate.ro/degeaba-canta-cucuveaua
https://www.youtube.com/watch?v=_qnHz5fv5a8

| Donsavas a răspuns:

Ce sa ti spun mai mult? Imaginația omului ar putea fi la fel de nemărginită ca însuși universul. Nu degeaba se spune că al nostru creier e asemeni universului. Din pacate pentru noi, organul e finit.

| ziftode a răspuns:

Super TARE intrebarea, pentru ca...

AZI E VINERI 13 big grin

| AlexSalling a răspuns:

Sunt doar mituri. Supertitiile seamana mult cu paranormalul, pe care eu l-am trait pe propria piele. Sincer, supertitiile sunt doar fake-uri. Ca faza cu trecutul pe sub scara si vei avea ghinion, ca daca versi sare vei avea cearta (ma cert toata ziua si cu si fara sare), ca daca te mananca palma stanga primesti bani si daca aia dreapta da-i banii (eu tot dau oricare m-ar manca). ETC.

| Mirris a răspuns:

Eu azi am luat sala(scoala de soferi), vineri, 13. Ce parere ai? Sincer nu cred ca se leaga ceva rau de tine daca nu crezi.Sau m-am intors de multe ori din drum si nu mi-a mers rau.Eu nu cred inchestii de genul asta.Si nici norocul nu exista.Norocul ti-l faci singur cu mana ta.

| iKireS explică (pentru Mirris):

Cum adica norocul ti-l faci singur?

| xerxes1 a răspuns (pentru iKireS):

Cu mana.
Adica intelegi tu.