| contunustiucare a întrebat:

Am de facut pentru la scoala un proiect despre spectrele atomice. am cautat ce am cautat pe internet, insa tot ce am gasit au fost explicatii stiintifice. Vreau sa-mi explice cineva cum functioneaza mai pe scurt, la ce ajuta, exemple mai practice mai pe intelesul meu. FUNDA! happy

2 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Atomul in stare fundamentala NU emite radiatie electromagnetica (lumina),in momentul in care este excitat din exterior face acest lucru. Fiecare atom excitat emite radiatie electromagnetica. Una din caracteristicile radiatiei electromagnetice este lungimea de unda. (distanta dintre doua maxime consecutive, sau viteza in care radiatia executa o perioada, ma rog, are mai multe definitii, banuiesc ca cel puti nuna iti este cunoscuta)
Lungimea asta de unda variaza de la atom la atom. Adica un atom emite radiatie electromagnetica cu o lungime de unda, alt atom (al altui element) emite radiatie electromagnetica ce are alta lungime de unda.
Cunoscand aceste lucruri putem recunoaste substantele, doar analizand radiatia electromagnetica emisa de acesta. ( Aparatul care face asta se numeste spectometru sau spectroscop)
Un exemplu in care folosim spectroscopia este analizarea elementelor din Soare, doar pe baza radiatiei emise de acesta.

| Narcis2007 a răspuns:

Fiecare atom emite niste fotoni cu lungime de unda caracteristica atomului care ia emis... spune mai exact ce vrei sa intelegi poate te pot ajuta cu mai multe informatii