| anonim_4396 a întrebat:

Care credeti ca este menirea voastra in aceasta viata? Considerati ca v-ati nascut cu un motiv sau doar asa pur si simplu? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| TrăieşteClipa a răspuns:

Nimic nu este intamplator.
Suntem detasati pe planeta asta ca sa evoluam spiritual.
Un fel de Matrix mai evoluat.
Totul este doar o mega piesa de teatru unde suntem simultan regizori actori si spectatori.
Zambeste ca se filmeaza.

| Claudiu1905 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Asta e de la tine? Vreau sa zic o sa fiu primul care o pune pe Facebook? Sa citez TrairsteClipa sau ai si alt nume?

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Claudiu1905):

Hindusii au zis-o primii cred.

| anonim_4396 explică (pentru TrăieşteClipa):

Foarte bun raspunsu` tau!

| Claudiu1905 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Am ras cu lacrimi la "Zambeste ca se filmeaza". Nu cred ca au zis-o hindusii desi acum au si ei televizoare si chiar au produs un timp si filme nostime. Facebook, here I come!

33 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Sa fiu om, sa nu imi bat joc de potentialul imens de a face lumea un loc mai bun si mai frumos.

https://www.youtube.com/watch?v=5sJw-UFeJGA

caramela
| caramela a răspuns:

Buna happy
Cred ca toti avem cate o menire pe fata pamantului, mai ales daca suntem crescuti cu anumite valori...
Cred ca menirea mea a fost sa fiu o sotie tanara/o mama la fel de tanara si sa imi cresc cei doi ingerasi alaturi de omul iubit pe care soarta mi la scos in cale in urma cu 28 de ani...
Mi-am facut datoria si de sotie si de mama si, astazi ma bucur de realizarile mele, sunt mandra de ceea ce am reusit in cei 28 de ani de casnicie si, cred ca menirea mea a fost sa am o familie perfecta si fericita!
O zi buna sa ai happy

| anonim_4396 explică (pentru caramela):

Ma bucur foarte mult pentru tine. O zi frumoasa si tie!

| doctorandus a răspuns:

Google absurdism.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Mai absurd este raspunsul tau decat intrebarea mea.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Absurdismul inseamna ca viata nu are un sens obiectiv si esti liber sa-i dai ce sens vrei tu.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Daca asta crezi tu, e doar parerea ta.

| T0T a răspuns:

Mi se pare exagerat să spun că toate astea sunt pur și simplu. Oricum în viață fiecare avem meniri diferite.

| J0B0MAT a răspuns:

M-am născut pentru a-i face fericiţi pe părinţii meibatting eyelashes
Mi-am îndeplinit această menire, iar acum caut să mă fac fericită pe mine.

| anonim_4396 explică (pentru J0B0MAT):

Ce simpatic!

| Mayhem666 a răspuns:

Menirea mea este sa fiu fericit si sa imi indeplinesc dorintele, si m-am nascut pentru acest lucru.

| anonim_4396 explică (pentru Mayhem666):

Buna gandire!

| justanotheruser99 a răspuns:

Menirea mea? Simplu. Sa vindec cancerul.
PS: de profesie sunt vrăjitoare.

| Divy a răspuns (pentru justanotheruser99):

De când te-ai apucat de ezoterism? o...0

| justanotheruser99 a răspuns (pentru Divy):

Eu așa m-am născut. Nu a trebuit sa sa apuc.

| Deaad a răspuns:

Nu stiu.
Asta ar trebui sa spuna toti.

| Dorotheea21 a răspuns:

Un motiv inseamna o conspiratie. Sa fie totul planificat, spermatozoidul X sa ajunga intr-un anumit moment, etc.
Nu crezi ca e cam mult treaba cu "motivul" sau "menirea"?
Cand incepe viata? Cand se naste prima celula, sau cand definitivat fiind, te nasti tu? big grin
Raspunde tu la asta, poate o sa iti dai seama ca suntem intamplari.

| anonim_4396 explică (pentru Dorotheea21):

Eu unul nu am sa cred niciodata ca am venit pe lumea asta intamplator. Sunt prea multe lucruri pe care le-am trait pe pielea mea si care mi-au demonstrat cumva, ca totul are sens, tot ce se intampla!

| Dorotheea21 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai spus bine: "le-am trait pe pielea mea", pentru ca "sensurile" le dai tu. big grin Mergand pe acest fir, si Soarele are un "sens", fara el, nu ai exista. laughing Poate imi impartasesti si mie care este sensul sau menirea existentei tale, daca la prima intrebare nu mi-ai raspuns. happy
E usor sa cauti "sensuri" in existenta proprie, dar ce se intampla cand dai gres si nu iti indeplinesti menirea? Te-ai nascut degeaba, sau cum interpretezi? laughing

| anonim_4396 explică (pentru Dorotheea21):

Eu cred ca tu nu m-ai inteles. N-am venit pe lumea asta intamplator, mama si tata m-au dorit. Si chiar are sens totul. Asta nu inseamna ca eu cred in soarta sau asa ceva. E doar o intrebare, eram curios sa vad ce raspund oamenii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doar cretinii si nebunii cred ca existenta lor are un scop bine definit. Oamenii inteligenti, de regula, inteleg cum functioneaza viata si haosul care o guverneaza.

| mnbvf a răspuns:

I have a mama
I have a tata
BOOM
A apărut Tedy laughing
Lăsând gluma la o parte, nu m-am născut ca să am nu știu ce menire. E adevărat că pe parcursul vieții iei decizii, îți faci niște scopuri pe care vrei să le urmezi și la care vrei să ajungi, dar asta ține de alegerile pe care le faci. Și asta e și viața, un șir de alegeri.

| anonim_4396 explică (pentru mnbvf):

Da, multumesc pentru raspuns.

Răspuns utilizator avertizat
| Bayaslan_Hayriye_2001 a răspuns:

M-am nascut ca sa stau ea ba si sa m-a plâng de greutățile vieti.

| anonim_4396 explică (pentru Bayaslan_Hayriye_2001):

Cu siguranta nu te-ai nascut ca sa faci asta. E total gresit modul tau de a gandi, asta daca nu e vreo ipocrizie ceva.

| Mariabeatrice821 a răspuns:

Heii ce intrebare tentantaa. Da consider ca m.am nascut cu un scop si toti cei de.langa mine la fel. oricum imi iubesc viata si tot ce tine de ea.

| anonim_4396 explică (pentru Mariabeatrice821):

Foarte frumos! Putini mai sunt cei care's multumiti de viata lor.