| Law223 a întrebat:

Salutare,
Credeți într-un Dumnezeu și că alegerile din viața voastră sunt predestinate?
Dacă nu, considerați că alegerile pe care le faceți în viață sunt rezultatul proprii voințe?

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Aman doua: PARTIAL.
Noi oamenii ne nastem pre-programati. Putem umbla pe 2 picioare, putem prinde cu 2 maini, putem comunica prin vorbe etc. Nu putem zbura, fiindca nu avem aripi.
Atat despre predestinatie.
Urmeaza factorii de anturaj. "Cei 7 ani de acasa" sunt bazele ce le invatam pentru toata viata.
Mai tarziu "ne trezim" in realitatea (limitata). In majoritatea cazurilor avem mai multe cai de urmat, iar noi alegem calea pe care o consideram ceea mai oportuna pentru noi (loc de munca, casnicie etc., dar si unde sa locuim, sa mergem in vacante etc.).

Viata este ca un labirint-puzzle: trebuie sa cauti posibilitatile si sa le compui, iar rezultatul va fi "destinul" tau.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu
Da

| T0T a răspuns:

Nu pot crede ceva fără dovezi. Dacă vreau să cred sau nu e altă poveste.
Poți spune că alegerile sunt și predestinate și din voință proprie. Lucrurile nu se exclud. Setează-i voința unui robot. Va fi predestinat să facă ceva din propria-i voință.

| Freya1 a răspuns:

Cred în Dumnezeu pentru ca sunt ortodoxa.
Iar eu consider ca Dumnezeu ne-a dat mai multe cai pe care sa mergem, iar noi suntem cei ce alegem propria cale.

E ca și mersul intr-o padure cu trei sau mai multe intrari.Pe una poți merge liniștit fără sa întâmpini obstacole mari, pe una te pot întâmpina ursii, pe alta lupii, sau din contra, sa ai un drum mai lin decât pe prima etc.

| CostinAlamariu a răspuns:

Da, cred în Dumnezeu, dar nu cred că alegerile mele sunt predestinate

| Brizbriz a răspuns:

Nu neaparat la ambele, la prima am avut niste experiente si cred ca D-zeu exista, insa asta nu inseamna nici ca o sa ma inchin la el, nici ca e iubitor
in schimb alegeri predestinate, cam da, poate ca nu pot demonstra D-zeu
DAR... CHIAR POT DEMONSTRA CA SOARTA EXISTA

Răspuns utilizator avertizat
| Brizbriz a răspuns (pentru DracuIa):

Paianjen, unde, unde?
nu vreau sa calc pe el, imi plac paienjenii, ca prind mustewinking

cat despre karma, eram curios daca cineva o sa intrebe cum pot demonstra negru pe alb ca soarta exista big grin
ca, CHIAR POThee hee

Răspuns utilizator avertizat
| Nirvanaaa a răspuns:

Da, cred.
Sunt și predestinate, dar rezulta și din voință mea. Degeaba ți-e predestinat ceva, dacă nu muncești pentru el. Dar totuși sunt cazuri în care muncești pentru acel ceva și tot nu se întâmplă orice ar fi. Depinde.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred intr-un Dumnezeu care lasa liberul arbitru. Da cred ca alegerile din viata mea sunt rezultatul propriei vointe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred într-un singur Dumnezeu, mai exact în Cel biblic.

Dacă-s predestinate sau nu, numai Dumnezeu știe.