| Sawarekh a întrebat:

Salutare, de ce simt un dezgust foarte mare cand simt miros de carne de porc?

De exemplu, zilele astea, mama pregatea sa faca piftie, si pur si simplu imi venea sa vomit cand simteam mirosul din bucatarie.

Acum stau si ma gandesc, nu cumva e un instict natural sa simt asta, in cazul in care carnea de porc nu a fost facuta sa fie mancata?

Ce parere aveti?

25 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Ai tu o sensibilitate, de ex mama vomita cand simte miros de oaie si nu poate manca nimic de oaie, asa cum eu de ex nu suport mirosul de clor, otet si detergent.

Nu are treaba ca nu a fost facuta sa fie mancata, ca daca nu era facuta sa fie mancata, nu ne-ar fi placut deloc si n-am mai fi mancat.
Porcu e mancat de la a la z, de la ceafa de porc pana la coada si limba.
E chiar facut tot sa fie mancat.

Ca daca sobolanii erau sa fie de mancat, mancai sobolani acum, deci ce nu e de mancat nu stiai ca se mananca. Sau daca religia te oprea, era altceva, dar nu vomitai, corpul tau ar fi acceptat.

Pai asa si mie uneori imi venea sa vomit in cofetarie doar de la mirosul de prajituri, ca si cum mancasem 5 inainte cu 10 minute desi nu mancasem nimic, inseamna ca prajiturile nu-s de mancat?
Adica cand disparea pofta de dulciuri.

Stai linistit, nu manca si gata, fereste-te de asta si aia e.

| J0B0MAT a răspuns:

Unii vomită când văd sânge. Oare o fi fost făcut ca să nu îl avem, ceva așa de scârbos?
Sau poate unii sunt mai sensibili, hmmm...

| carevaescu a răspuns (pentru J0B0MAT):

Totuși dacă vezi sânge este bine să nu l bagi în gură laughing)

| J0B0MAT a răspuns (pentru carevaescu):

E chiar mai rău, îl avem deja în tot corpul, ni se injectează direct în vene.

| carevaescu a răspuns (pentru J0B0MAT):

Tragic.

| J0B0MAT a răspuns (pentru carevaescu):

Da, foarte scârbos.

| carevaescu a răspuns (pentru J0B0MAT):

Mi ai stricat ziua laughing

| Sawarekh explică (pentru J0B0MAT):

Hai mailaughing) sangele nu il mananci in primul rand, te rog eu laughing))) eu chiar am intrebat pe bune.

| J0B0MAT a răspuns (pentru carevaescu):

Am talentul ăsta.straight face
Îmi stric și mie zile, if it makes you feel better.

| J0B0MAT a răspuns (pentru Sawarekh):

Câinele meu îl mănâncă.
Și eu am răspuns pe bune, că logica ta nu are treabă cu adevărul. Ține de sensibilitate, de gusturi.Nu de motivul pentru care a fost făcut un lucru.

| carevaescu a răspuns (pentru J0B0MAT):

Știi, când mă gândesc că unii copii din Africa nu au ce mânca, îmi dispare și mie foamea. Face bine la dietă.

| J0B0MAT a răspuns (pentru carevaescu):

Asta și cu donarea pentru nevoiași face cel mai bine la dietă.

| carevaescu a răspuns (pentru J0B0MAT):

Totalmente de acord.
Și sportul face bine dar habar nu am dacă ar fi ok să i obligăm pe nevoiași

| J0B0MAT a răspuns (pentru carevaescu):

Cred că ei fac destul, având în vedere că se luptă să trăiască de pe o zi pe alta, în frig/soare.

| carevaescu a răspuns (pentru J0B0MAT):

Tu te gândești la homeless people. Dar sunt și alte categorii de oameni nevoiași, precum familii sărace care totuși au casă, refugiați de război, etcetera.
Lăsând gluma la o parte, am fi trăit într o societate mai bună dacă ne am strădui să i ajutăm. Nu vreau să mă laud, dar contribui cu sume considerabile la diverse cauze caritabile, mai ales cele care se ocupă cu hrănirea și îngrijirea copiilor.

| J0B0MAT a răspuns (pentru carevaescu):

Dar și aceia fac destulă mișcare, procurându-și hrană, lemne pentru foc, munci cu ziua etc.
Foarte frumos gestul, cât mai multă lume ar trebui să facă așa.Din puțin să dăm oricât de puțin cui are nevoie.

| carevaescu a răspuns (pentru J0B0MAT):

Dacă nu cu bani atunci cu un pic de timp sau măcar o vorbă bună

| Sawarekh explică (pentru J0B0MAT):

Oamenii saraci traiesc oarecum mai sanatos, fiindca nu au acces la toate prostiile de alimente si nu mananca ca porcii.

| carevaescu a răspuns:

Între cărnurile obișnuite, carnea de porc este cea mai nesănătoasă - se zice.
Acum întrebarea dacă ar trebui sau nu să mănânci carne de porc depinde într o oarecare măsură de religia ta. Dacă ești creștin, evreu sau musulman, atunci religia îți interzice.

Da știu că în creștinismul contemporan carnea de porc este totalmente ok, dar inițial nici creștinii nu mâncau carne de porc - cel puțin poziția lui Iisus vizavi carne de porc este clară chiar și în biblie, adică totalmente anti. Se zice că pe la sfârșitul primului secol unii bisericoși au decis că toate cărnile sunt curate. Care este adevărul de fapt nu știe nimeni. Dar din punct de vedere ideologic carnea de porc este interzisă creștinilor. Nu că și ar schimba cineva preferința față de această carne, și nici alte preferințe din alte laturi ale vieții.
¯\_(ツ)_/¯

| TheGentleman a răspuns (pentru carevaescu):

În spațiul est-european carnea de porc a fost adoptată din cauză că oile și vitele + mierea erau date drept tribut imperiului otoman. În plus, sărăcia era mare, așa că porcul era cea mai ieftină alternativă, nefiind pretențios

| carevaescu a răspuns (pentru TheGentleman):

Not buying it. Stiu ca se spune asta, dar "dezlegarea" la porc a fost cu cel puțin un mileniu inaintea existentei otomanilor.

| haileewatson a răspuns:

Simplu, pentru ca e dezgustatoare. Eu nu mananc carne de porc, si in general nu prea mananc carne multa.

| Xox0 a răspuns:

Te referi ca nu a fost facuta sa fie mancata de la natura?
Depinde acum de preferintele fiecaruia. Dar sunt de acord, e o carne imputita. Am mancat numai pui in ultimii ani si acum abia de ma apropii de ea la ce miros urat are. Am incercat sa o marinez si daca nu am mai simtit mirosul, gustul a fost tot acolo.

Alternativele sunt mai scumpe: iepure, vita sau miel.

| Sawarekh explică (pentru Xox0):

Da, eu ma gandisem pe ideea ca, poate din saracie oamenii au inceput sa manance porc, fiindca e gras si tine mult, etc.
Adica poate nu din todeauna a fost facut pentru asta, ma rog.
Da si eu tot pui mananc, am ajuns la concluzia ca pestele ar fi cea mai sanatoase carne, ma simt diferit dupa ce mananc, e slaba.

| vampirasul a răspuns:

E bine ca simtit dezgust la porc... e o carne toxica, toate toxinele raman in grasime, de ce crezi ca arabii nu mananca porc, stiu ca nu le face bine. ia citeste putin istoria omenirii si a alimentatiei, sa vezi ce mancau sanscritii si alte popoare antice care puteau trai si 200 de ani