| anonim_4396 a întrebat:

:DImi puteti spune cum pot face un declansator in genul celui din videoclip (click pe linkul' asta: http://www.youtube.com/watch?v=T3vi_3lMDIQ ) care sa se aprinda sarma aceea de la capatul circuitului si sa stea incinsa, sa poata aprinde un bat de chibrit de exemplu insa cu o baterie de 9V daca se poate...si ce sarma sa pun ca sa se aprinda,din ce material sa fie facuta (am niste lita extrem de subtire, cat firul de par, o fi buna?)!:))Multumesc...astept raspunsuri!:*

5 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Sarma de Nichelina de 0, 15 care se foloseste la resouri, se gaseste la electrice.

| CannabisFan a răspuns (pentru Hombre):

Sa stii ca la sarma d-aia ma gandeam si eu...dar merge si la o baterie de 9V, sau trebuie sa fie mai subtire?thinking Si cum adica "Sarma de Nichelina de 0, 15"?laughingPana aici am inteles destul de bine!big grin

| Hombre a răspuns (pentru CannabisFan):

0,15 inseamna diametrul (grosimea) sarmei, ti-am recomandat 0, 15 ca e mai suptire si necesita o sursa de curent mai mica.
".dar merge si la o baterie de 9V, " depinde de puterea bateriei, adica de amperaj- cati A (amperi) are. V (voltul) este tensiunea si A (amperul) este puterea curentului electric. Daca te uiti in filmulet foloseste o baterie tip acumulator si la dimensiunea ei cred ca are cel putin 9-12v si 4-8A.
Pentru bateria pe care o ai tu de 9V (presupun ca nu e de tip acumulator) poti incerca asa, sparge un bec de iluminat de 100W si taie piciorusele care sustine rezistenta de Wolfram si pe cele din capete le conecteazi la baterie si vezi daca are efectul pe care il doresti, vezi ca flama va fi scurta ca se arde repede in aer liber, incearca si da-mi de stire.

| CannabisFan a răspuns (pentru Hombre):

Uite...vad ca esti priceput la electrica, banuiesc ca ai studii superioare!laughing Imi poti da un ID de mess prin mesaj aici pe TPU sa vorbim mai amanuntit despre unele aspecte sa ma familiarizez si eu ca imi place mult electrica si sa umblu in lucrurile stricate...dar vreau sa stiu mai multe!big grinMultumesc!:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce vrei sa arunci in aer?