| Marian1296 a întrebat:

Salutare tuturor!
Am și eu o întrebare in legătura cu calcarul, deși cred ca nu va fi nimeni care sa îmi dea un răspuns in sensul asta eu am decis sa încerc măcar și întrebarea este in felul următor.
Calcarul la o anumită temperatura se depune in cantitate foarte mică și încerc sa aflu care este acea temperatura.
Din câte știu eu la temperatura aceea intre 75/110 •C nu o stiu exact se depune foarte puțin aproape deloc, vreau sa aflu exact acea temperatura dacă are cineva cunoștințe despre asta.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Prin peșteri cu ape termale mai găsești asemenea temperaturi.
Și în unele cazane industriale.

| anonimg a răspuns:

Te referi la tartrul dentar sau la calcarul de la mașina de spălat?
Eu sunt printre aceia care nu cunosc astfel de informații. Știu doar că nici dinții și nici mașina de spălat nu sunt făcute să reziste la temperatura atât de mare.