| anonim_4396 a întrebat:

Sault TPU, sunt clasa a 9-a si miercuri dau test la matematica din progresii, cei care ati facut progresiile, cum le-ati invatat? Ma refer ca aveti o metoda mult mai usoara de invatat progresiile?
Chiar am nevoie de ajutor pentru ca nu ma pricep asa de bine sa fac exericitii de genul.

Răspuns Câştigător
| GoldenZenith a răspuns:

Progresiile din cate tine eu minte sunt aritmetice si geometrice. Sunt acele formule standard pe care sa le inveti. Uite cum faceam eu :

1) scriam formulele pe o foaie de mai multe ori

2)cauti exercitii rezolvate pe care sa aplici formulele respective pana intelegi

Sau

Cauti pe Youtube :progresii geometrice si aritmetice cu exercitii rezolvate si faci exercitiile o data cu persoana din video.
Sper sa iti fie de folos.

| T0T a răspuns (pentru GoldenZenith):

Acele formule sunt deduse. Nu trebuie să le înveți papagal ca un tocilar(adică tu), poți ușor să le deduci fără să înveți aproape nimic dar cu condiția să știi ce e aia progresie. Eu nu stau acum să explic ce trebuia să facă la școală.

| GoldenZenith a răspuns (pentru T0T):

Haha, draga, am fost la profil mate-info. La bac am luat 9, 15 la mate. Nu a zis nimeni sa le invete papagaliceste, eu cel putin cand le scriam de cateva ori si apoi cand le aplicam erau mai mult decat logice. Eu nu stiu cum invata sau cum retine ceva persoana care a pus intrebarea.

P.s una e sa ai memorie vizuala si alta e sa inveti tocilareste.

P.s.s mi se pare aiurea sa te bagi in seama cu mine fara sa stii macar o iota din cine sunt.

| T0T a răspuns (pentru GoldenZenith):

Oricum ar învăța în primul rând trebuie să fie încurajată să învețe cum trebuie. Profesorii au rolul să îi învețe cum să învețe. Pe mine puțin mă interesează cine ești, bacul e destul de banal, un tocilar ia peste 9 fără probleme. Pe mine mă interesează forma în care i-ai dat sfatul. Memoria vizuală în matematică ar trebui să fie precedată ca importanță de memoria logică.

| sabin89 a răspuns (pentru T0T):

Memoria ca memoria, da' logica ne omoara...

6 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Le înveți logic, dacă nu știi cum funcționează și cum sunt nici nu poți.