| FanTpu1 a întrebat:

Am mare nevoie de ajutor! Cum pot invata mai usor si foarte bine! Uit repede si nu imi intra in cap prea multe! Care ar fi cea mai usoara metoda de invatat?

Răspuns Câştigător
| blueangel99 a răspuns:

Ar trebui să încerci să citeşti lecţia cu voce tare la toate materiile, apoi, nişte sfaturi extrea:
-la biologie nu ignora figurile. Învaţă-le şi p-alea
-la goegrafie, mereu să ai atlasul în faţă
-la istorie, să ai şi un atlas de istorie
-la mate, română, engleză, fizică şi franceză, cel mai bine le reţii rezolvând exerciţii de la lecţia dată.

Hai, spor la învăţat!

10 răspunsuri:
| dydy21 a răspuns:

Daca vrei sa inveti mai repede trebuie sa fii atent, si sa fi foarte concentrat. De asemenea trebuie sa incerci sa inveti cat mai mult la lumina naturala iar cand vine seara sa ai suficienta lumine(lumina necorespuzatoare te poate obosi sau iti poate da dureri de cap). De asemnea ai nevoie de liniste, fara muzica, si eventual daca se poate sa fii singur in camera si mai bine. Poti incerca sa inveti cu voce tare, de multe ori am auzit ca este mai rapid. Un alt factor este aerul din camera. Aceasta trebuie sa fie aerisita. Si foarte important trebuie sa iti dai interesul, la matematica, fizica si chimie ar trebui sa faci exercitii si probleme. Incearca sa iti formezi o logica cand inveti, sa intelegi lectia (eventual cauti in dictionar cuvinte de care nu esti sigur care le este semnificatia)

| AliceIDK a răspuns:

Buna!
Eu am invatat usor prin niste cantece inventate de mine. Cand ma uit la shouri si e cate o melodie o cant in gand si imi ramene asa mai tot timpul. Prin cantat mi-a fost cel mai usor posibil mie.
O data am invatat lectia la istorie cu tata. Am stat 2 ore si m-am facut toba de istorie. Dar metoda lui ia destul de mult timp si este obositoare!

| AliceIDK a răspuns:

Invat-o printr-un cantec! Asa am facut eu si a functionat! Asa am retinut mai toate melodiile lu MJ, K Perry si Lady gaga
O data am invatat lectia la istorie cu tata...2 ore. A durat mult timp, dar am fost toba d istorie! Mult noroc!

| Irenexd a răspuns:

Pai e simplu! stai si iti bati capul pana iti intra ceva in mintea aia goala happy ( daca vrei cu adevarat sa inveti ) sau daca nu scrieti in palma ce crezi tu ca este mai important laughing laughing dar eu iti sugerez prima varianta ca daca te prinde profa ca copii iti pune 3 in catalog! sper ca te-am ajutat happy FUNDA? happy :d

| sensa a răspuns (pentru Irenexd):

Sa-ntelegem ca si tu ai mintea goala avand in vedere ca nu ai fost in stare sa inveti gramatica limbii romane?

| LadyGA a răspuns:

Lecitina te poate ajuta! o zic din experienta! happy te ajuta la concentrare ...asta insemnand ca mai uiti de alti fluturasi din capus-orul tau. bafta!

| Blu3Smyle a răspuns:

Citeste cu voce tare si atent.

| FanTpu1 explică:

In vat bine de anul trecut am avut media 9, 55 anuala dar vreau mai mult k anul asta e mai greu!

| Alexannderrr a răspuns:

Am auzit intrebare asta de multe ori happy Incearca sa fii mai atent si sa nu te gandesti la tot felul de prostii sa fii concentrat! Gandeste-te ca daca inveti o sa ai multi bani cand o sa fii mare [ spre exemplu happy ] sau gaseste-ti o motivatie! In rest. spor la invatat!

| grifonmascara a răspuns:

Fa exercitii de memorie,sau, daca nu vrei sa faci fara efort, cumpara-ti pastileewinking