auran
| auran a întrebat:

Se pare ca nu 2012 va fi sfarsitul lumii... http://www.descopera.ro/......rilor-hopi

Răspuns Câştigător
cami
| cami a răspuns:

Traim, vedem si auzim.
Ne e imposibil sa nu auzim pe fiecare zi ca oceanul creste, sau ca stratul de ozon se subtieaza, si ca se apropie un meteorit. Odata si-odata tot se va termina cu noi, fie ca e in 2012, 2112 sau 3000. Si cred ca pana la urma ne-o facem cu mana noastra, daca nu NOI n-avem grija de habitatul nostru, poluare, etc cine s-o faca? aia de pe Marte?

26 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Auran, poate nu e vorba despre o transformare a terrei, ci a omului. Cat despre amanarea finalului, mie imi pare rau. Eram entuziasmata. Dar lasa, nici pana in 2050 nu mai e mult...

| oz a răspuns:

Auran... iar "strici" credintele oamenilor happy

| juniper a răspuns:

Auran asta este, daca vine sfarsitul lumii vine, noi sa ne bucuram de "ultimele clipe de viata".

auran
| auran explică:

Oz - din nefericire putini mai sunt cei care au o credinta si se tin de ea...
Albastrel - si aici ai putea avea dreptate dar nu putem nesocoti nici stiinta...

auran
| auran explică:

Bro vrei sa moara lumea inainte de Craciun... dar, care Craciun?

auran
| auran explică:

Transformare spui - pai nu ar putea fi incalzirea globala una dintre transformari la care participam din plin?

| mikey a răspuns:

Nimeni nu stie cand va fi sfarsiul lumi Numa El Dumnezeu... El spune ``cand nmeni nu se va astepta`` asa prin surpridere...

| Gabystelistu95 a răspuns:

Ba nu va fi, e doar o poveste.

| Pho3nix a răspuns:

M-am cam saturat de astea cu sfarsitul lumii.

| Munchkin a răspuns:

Sfârşitul lumii va veni atunci când prostia şi nepăsarea oamenilor îşi vor atinge apogeul. (şi nu mai e mult pâna atunci)

| snepy a răspuns:

Sfarsitul lumii o sa vina cat de curand daca nu terminam cu poluarea.

| whitehair a răspuns:

Eculubratiile despre acest presupus sfarsit au la baza o traducere intentionat sau nu proasta a cuvantului ''Apocalipsa'' din greaca veche ce se traduce prin ''Transformare". Si daca Fiul a spus ca numai Tatal stie, de unde stiu exegetii astia de doi bani care exploateaza incultura, naivitatea si credulitatea celor mai multi?

| ALY_2447 a răspuns:

Eu cred ca doar DUMNEZEU stie cand va fi deci nu ma preocupa anticipat 2012 probabil va fi un an greu ca toti ceilalti din ce in ce mai greu dar deja mai sfarsit de atat nu poate fi restul propaganda

| albastrel a răspuns:

Se pare ca sfarsitul lumii va fi.cand va vrea D-zeu si numai El.winking

| Instinkt a răspuns:

E o sa fie cum a fost si in anul 2008 cum ziceau mayashinoi tot traim asta e important

| amaadina a răspuns:

Eu zic: "Cine ne'a facut, ne si omoara". tongue
Sfarsitul lumii poate fi si peste 5 minute... n'avem de unde sa stim.

| Bloo2 a răspuns:

Sfarsitu' lumii o sa fie in 2012 si eu sunt madonna. laughing doamne fereste' rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da de unde, sfirsitul lumii nu va fi in 2012. S-a inteles gresit, nu este vorba de an ci de luna si zi. Va fi pe 20 decembrie. Au explicat la 0tv. Chiar Diaconescu a fost impresionat de explicatii si daca Diaconescu a zis ca e de acord, pai atunci asa e. Deci tineti-va bine ca pe 20 decembrie va fi sfirsitul lumii laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Auran nuuuuu, Doamne fereste, aia de la 0tv vor nu eu. Eu doar am spus ce am auzit, iar pica magareata pe mesager? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfarsitul lumii nu va veni pana cand cuvantul lui Dumnezeu nu va fi cunoscut de catre toate neamurile.si ni inainte de lepadarea de credinta. ce ma bucura este ca vremurile nu au fost profetite numai in biblie cu acuratete ci si la alte neamuri, si s-au implinit.cred ca intr-adevar cerurile si pamantul vor trece iar cuvantul Din biblie se va indeplini pana la ultima litera asa cum este scris.cand? cand va veni timpul scris acolo, la apocalipsa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gabitza99.Calendarul mayas de fapt se termina in 2012 pe 21 decembrie, nu a spus nimeni ca se termina in 2008.Calendarul mayas a aparut undeva prin anul 1600 i.H. Cu vastele lor cunostinte de astronomie au spus ca 2012 va fi ultimul an. Apoi eu nu sustin teoria asta si mi-as dori enorm sa nu fie asa. Apoi mai departe Dumnezeu cu mila!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oameni Buni numai Dumnezeu stie, dar stiinta zice asa...: in decembrie 2012 pamantul va intra in CENTURA FOTONICA, o zona cosmica cu ennergie mult mai intensa.Aceasta energie este preluata de Soare si apoi raspandita in intreg sistemul solar. Se crede ca Soarele nostru a intrat deja in Centura Fotonica, inca din 1998, si se estimeaza ca Terra va intra chiar in 2012. Sfarsitul Lumii vs. Sfarsitul Timpului Sfarsitul Lumii, insa, se pare ca nu este acelasi lucru cu Sfarsitul Timpului, schimbarile care se asteapta in 2012 fiind mai mult unele spirituale ce vor schimba atat viata pe Terra, cat si omenirea insasi. Se presupune ca oamenii cu un comportament egoist si, deci, cu vibratii scazute in aura energetica nu vor supravietui radiatiei de inalta frecventa existenta in Centura Fotonica. Cu alte cuvinte, va avea loc o mare selectie naturala pe baza spirituala. Faptul ca in 2012 vom trece prin Centura Fotonica, ce emite o intensa radiatie electromagnetica, atat in spectrul vizibil, cat si in cel invizibil, de inalta frecventa (inclusiv raze X), va exercita o multipla si socanta influenta asupra materiei terestre. In primul rand, se va constata fluorescenta tuturor corpurilor, iar ca rezultat nu va mai exista noapte timp de 2. 000 de ani! Corpurile vor emite o lumina fara temperatura si nu vor avea umbra. Cele 24 de ore ale zilei vor fi 0 ore efective, deci timpul terestru nu va mai exista si se vor inversa si Polii Magnetici ai Pamantului ADN-ul uman va fi reprogramat, ajungand la 12 spirale, de la 2 in prezent. Aceasta schimbare va determina schimbari colosale in sens pozitiv, insa. Astfel nu vom mai avea migrene, dureri de cap, ameteli sau palpitatii, nu vom mai simti oboseala si nici nu vom mai raci. Intuitia si capacitatile paranormale se dezvolta mai repede si toate bolile incurabile vor disparea, inclusiv SIDA si cancerul. Bioterapeutii si telepatii se vor inmulti iar oamenii care vor supravietui acestor schimbari vor avea o aura de lumina ca sfintii de pe peretii bisericilor. Daca aceste lucruri vor fi sau nu adevarate nu putem stii cu siguranta, insa veridicitatea ei se va stabili in Decembrie 2012

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea cred... sa fie doar cum vrea D-zeu. dar sunt foarte adancita in ganduri ca sf lumii va veni. cine stie cand va veni. nici un om nu poate fi sigur.si filmul ''1012'' este facut doar pentru a ne speria... e un film nereusit dupa parerea mea, doarece cred ca sunt numai minciuni

| Iliutz a răspuns:

Bun daca nu vine ma simt usurat

| AndyDeiu a răspuns:

Diaconescu? Homaru ala...ala e un bilet la loto extras aiurea tras pe piata romaneasca.Linku e si ala aiurea.pentru ca.dac nu e atunci? cand? Ca acolo tot aceleasi dati am vazut in fine. zicea cineva de 21.12.2112...Asta cautam si cica se vorbea ceva de genu da alinierea planetelor nu o vom putea evita deci va fi ceva.in 2012.Firar tocmai de craciu si-au gasit planetele sa se alinieze laughing)

| larisaadina10 a răspuns:

Nu va veni