| anonim_4396 a întrebat:

Se spune ca femeile au partea de creativitate ma dezvoltata, dar nu inteleg de ce mai multi artisti sunt barbatii.
Poetii, arhitecti, web designer si cred ca si pe graphic design sunt mai multi barbatii.
Care este explicatia?

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ele se pricep la alte afaceri de aia

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Haha cel mai bun exemplu laughing))

| Adry05 a răspuns:

Femeile sunt mai emotive și de acolo inclinația spre artistic dar nu înseamnă neapărat că-s mai creative sau ceva, aia ține pur și simplu de talentu fiecăruia. În plus, să ne amintim și cât era luat în considerare talentu unei femei în trecut...

| anonim_4396 explică (pentru Adry05):

Hm are sens ce spui, uite nu contest ca barbatii sunt superiori in ramura asta, eu sincer la UNarte am intalnit fete mai creative ca barbatii.

| Adry05 a răspuns (pentru anonim_4396):

N-am zis că e unu sau altul superior, am zis de ce sunt înclinate spre artistic motiv pentru care la profilele de uman și arte sunt în general mai multe fete iar la real mai mulți băieți. Creativitatea ține strict de fiecare individ în parte, nu de sex. femeile sunt mai predispuse spre latura asta, și fiind în număr mai mare e și normal să ți se pară că-s mai creative pentru că din câte sunt acolo e normal ca măcar câteva să fie „peste medie" să zic așa. Eu aș mai avea o observație personală, în general bărbații care aleg astfel de domenii tind să fie mult mai talentați pentru că un bărbat n-ar alege un domeniu de genul decât dacă ar fi foarte pasionat și ar avea talent spre latura asta. De aia make up artiștii bărbați și alte domenii din astea feminine unde profesează sunt foarte apreciați, pentru că omu când a ales asta a avut o foarte mare pasiune și a depus efort și se vede. pentru femei e ceva basic să fii make up artist, se duc și alea care poate îs doar puțin pasionate nu neapărat unele care ar fi în stare să facă ceva wow sau revoluționar.

| sierra1 a răspuns:

"Se spune ca femeile au..."

ia dă o căutare cu pictori, sculptori, scriitori celebri, vezi ce iese!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Unde-i vezi? Că eu urmăresc o grămadă de artiste pe rețele sociale și foarte rar văd bărbați artiști.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pe web design, graphic design, arthiectura, cadouri personalizate, am intalnit mai mult predominat barbati, poate asa sa nimerit, poate nu e ceva general.
Cu exceptia facultatii de arte( acolo sunt mai multe fete)

| cuvant a răspuns:

Femeia e mai atentă la detalii si gândește clar diferit fata de un barbat. Având inteligenta emotionala mai bine dezvoltata e clar ca se îndreaptă către arta.
Foarte rar au fost promovate femeile deoarece s-a creat stereotipe in trecut, care uneori sunt valabile si acum in mintea unora.
Iti recomand sa te uiti in jurul tau, familiei, prietenilor si sa vezi cine vine cu ideile de redecorare, locuri de a construi case, idei de cadouri, cinevau fost influentele barbatilor care au creat si asa mai departe.
La fel femeile sunt mai rezistente la stres de aceea lucreaza in poziții in care barbatii ar gasi cea mai simpla soluție dar nu cea mai eficienta.

| Dana1999 a răspuns:

Este doar un mit. Creativitatea este prezenta la toată lumea dar nu toti sunt si creativi. Pur si simplu la altii această abilitate e in stare latentă.

| DanielPH a răspuns:

Te raportezi la creativitate prin numarul persoanelor sau al creatiilor existente sau la nivelul creativitatii din rezultatul respectiv?

Iti dau un exemplu, poate nu pe cel mai bun, insa semnificativ: In UE drepturile femeilor au devenit egale cu cele ale barbatilor tocmai in 1957, pana atunci nu putem spune ca erau apreciate cum se cuvine. Imagineaza-ti o capodopera,,, Rondul de noapte" spre exemplu, crezi ca daca Rembrandt era femeie, opera sa avea aceeasi popularitate de-a lungul timpului, chiar si in 1642 sau cand a terminat-o?
In ziua de astazi nu-ti pot spune concret de ce peste medie sunt barbatii, categoric sunt o sumedenie de posibilitati: Una dintre ele, probabil: imagineaza-ti o familie, barbatul este scriitor, el poate contempla pe operele sale 8-10-16-20 de ore pe zi, sotia sa in schimb, scriitoare si ea, banuind ca are si copii, are si alte intrebuintari pe langa scris, si nu poate ajunge la performantele sotului, din lipsa de timp, si sa-si lase copiii cu bunica, si aici alta treaba, poate si bunica-i o scriitoare si asa-i taie craca, bunicul avand timp bereghet pentru creatii, si asa s-ar inclina putin balanta. Eu doar am dat un exemplu si mi-am dat cu parerea, nu pot concretiza de ce difera cifrele. laughing)) Daca afi ceva, anunta-ma, te rog!

| Raizing a răspuns:

Care este explicatia?
- dar, probabil ele sunt atat de "grozave" rolling on the floor rolling on the floor si dezechilibrate, incat s-ar autodistruge daca ar fi lasate in PACE rolling on the floor
(1 fel de jazz~kllinggo: "in orice caz, contam pe tine, draga" rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor

| UnNume1 a răspuns:

Probabil o femeie a inventat asta + femeile se cred mai bune decat barbatii si femeile chiar daca multe au talente, prefera c♡rul inaintea aprecierii pentru. ceva profesional facut de ele.