| Madda_3260 a întrebat:

Se spune ca universul este infint.
Poate e din cauza ca universul nu s-a descoperit inca tot...
Nu se poate sti pana unde duce. right?
Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Universul poate sa se reduca la o singura stea cu 9-11 planete. Vom afla daca e asa sau cand se va inventa warp-speed-ul.

Din punct de vedere stintific, universul nu este infinit, el avand o marime, o masa, care se schimba in permanenta (expansiunea universului), dar datorita imposibilitatii noastre de a calcula aceasta marime, o numim "infinit". Daca te gandesti, si daca ai fi asezata in mijlocul saharei si ai merge toata viata incercand sa gasesti o iesire, la un moment dat o sa spui ca e imens, apoi o sa spui ca e un deser infinit.

Datorita limitarilor tehnologiei noastre, toate datele despre cer sunt cele obtinute din studierea luminii venite de la stele. Datorita distantelor diferite fata de pamant, si a vitezei reduse a luminii (in raport cu marimea universului), in acest moment, nu se stie daca o stea mai exista (noi vedem lumina data de ea acum milioane de ani), sau daca mai exista vreo stea in univers, in afara de a noastra.

7 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Cam ai dreptate.

| juniper a răspuns:

Se spune ca exista o parte a Universului care contine materie prima, unde e intuneric bezna.

daniela
| daniela a răspuns:

Infinitul e infinit si asta e

| greg a răspuns:

E finit dar cine stie pana unde poate duce? Nimeni, noi oamenii suntem minusculi in Universu asta.

| lbtc a răspuns:

Depinde de capacitatea de perceptie ...de cat putem vedea prin telescoape ...atata vedem atat ni se pare ca ar fi... dar dincolo de capacitatea noastra de perceptie este infinitul ...este ideea de a sta si a privi stelele, deci trebuie sa iti intelegi libertatea...

| Brotacelu a răspuns:

Si eu sunt de aceeasi parere

| ivan_8325 a răspuns:

Atat poate concepe creierul nostru deoarece nu este folosit la capacitati mai mare si atat s-a putut decide despre Univers asta chiar de genii ale omeniri.
Daca vrei sa afli mai multe lucruri. desi e FOARTE GREU de inteles despre Univers, Dimensiuni si altele. incearca sa cauti si sa citesti despre FIZICA CUANTICA si MECANICA CUANTICA. insa cum am spus e FOARTE GREU de inteles. bafta!