| Kosuchin a întrebat:

"Se stie ca, de-a lungul secolelor, Sfanta Lumina nu se aprinde decat la ortodocsi" luat de pe site-ul crestinortodox.ro;
Intrebarea mea :Ce intelegeti voi din asta? o. O

Răspuns Câştigător
| Alphawolf a răspuns:

Ca sunt in stare de orice pentru a-si apara convingerea, sau pentru a putea manipula.

21 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Ei pă dracu'. E şi normal să se aprindă doar la ortohoţi căci doar ei vin cu lumânări cu fosfor.
Dacă mă duc eu, ateu fiind, cu lumânări cu fosfor, se aprinde şi la mine însă e o problemă: Eu nu am acces acolo căci nu pot trece de paza "sfântă ortodoxă" happy.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Cristina, în primul rând nu-s doamnă.
În al doilea rând, dacă ţi-am zis că-s ateu de ce mă mai întrebi de burqă?
Pur şi simplu paza de rit ortodox nu permite decât înalţilor clerici să intre acolo înainte de pseudo-minune.
Or... indiferent dacă se prind ei că-s ateu sau nu, tot n-am cum să intru acolo pentru că nu am adeverinţă de şmecher clerical ortohoţ.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

"nici un bărbat normal nu își pune avatar o mîță" - Să-nţeleg că tu ai cunoscut toţi bărbaţii normali de pe planetă şi toţi bărbaţii normali de pe planetă au Internet şi niciunuia nu-i plac pisicile şi niciunul nu şi-ar pune o poză cu o pisică pe Internet, nu?

| mihaibrasov a răspuns:

Sfanta Lumina ce se aprinde doar la ortodocsi e o mare pacaleala. Se utilizeaza fosfor alb care, in contact cu oxigenul, in anumite circumstante ia foc si arde cu o flacara nemaipomenita. De asemenea, in biserica respectiva nu se intra oricum. Dovezi cu imagini si clipuri HD nu exista, decat filmulete vai de ele filmate cu bricheta.

| wales a răspuns:

Adevărata lumină este Isus Hristos si datorită Lui toți sfinții care-L urmează.

'' Isus le-a vorbit din nou, si a zis: "Eu sunt Lumina lumii; cine Mă urmează pe Mine, nu va umbla în întuneric, ci va avea lumina vieții." Ioan 8:12.
'' Voi sunteți lumina lumii. O cetate așezată pe un munte, nu poate să rămână ascunsă.'' Matei 5:14.
Lumina biblică la care face referire Domnul Isus nu are dea-face cu ce vorbește lumea, se referă la o lumină sufletească, o viată de sfințenie care să reflecte vizibil, faptele creștinilor trebuie sa lumineze, să iasă în evidentă.
Lumea poate să zică multe, asta nu înseamnă ca este adevărat.

| danut a răspuns:

Simplu, eu inteleg ca ei au lumina o zi pe an iar ceilalti restul de 364 (363) zile.

| ramona30 a răspuns:

Niste mincinosi. D-zeu exista doar in capul unora, in realitate e un mit, fictiune.

| NoChanceForUs a răspuns:

Înțeleg „adevărul". Dumnezeu a iubit pe toți, dar a văzut că Papa vrea putere, musulmanii îi zic Allah și lui nu-i place cum sună... budiștii au zis că oamenii pot să ajungă ceva mai sus de oameni așa că asta nu-i convine domnului.Deci ce-a zis?„Păi băi frate,ăia nu mă plac, ăia vor să ajungă ca mine, ăia vor putere...stai frate să le arăt eu ăstora măă,ortodocșilor,că văd că ei predau în școli copiilor să îmbrățișeze sărăcia,să mă pupe undeva,etc, așa că ia să le aprind și eu o lumânare, să le arăt ce mult îmi pasă."

| Kosuchin explică:

Ca dzeu nu raspunde decat rugaciunii ortodocsilor.
Altfel spus, prefera ortodocsii, nu-i asa?

| bamse a răspuns:

Cel mai bine du-te acolo si trage concluziile. Eu asta intentionez sa fac. Am vizionat filmari facute de cunoscuti, in care lumanarea aprinsa nu ii arde. Asta ar fi ceva. Insa, pentru ca este o 'minune' fizica, o pot testa. Trebuie doar sa gasesc momentul potrivit sa ma duc, sa ma straduiesc sa ajung aproape de sursa ( si nu este usor caci sunt mii de oameni acolo ), sa ma filmez ca sa am dovada si pe urma povestim.

Despre asta trebuie sa vorbeasca cei ce au fost acolo. Eu asa cred. Altfel este doar un alt subiect de polemica, in care oamenii sa se imparta in tabere, dar nu construiesc nimica.

Multi, vad eu, vin swi spun: Asta nu e buna, asta nu poate fi asa, insa nu lasa nimica in schimb. Vin doar cu 'nu' in brate si vor sa iti ia ceva ce tu ai. In schimb cand ii intrebi : daca nu e asa, atunci cum e? atunci vezi ca nu iti dau nici o varianta.

Deci costi, du-te acolo daca ai posibilitatea si te framanta. In rest nu accepta sa-ti ia cineva ceva, fara sa dea macar ceva la schimb...happy

| Romanian a răspuns:

Intrebare nu e ce intelegeti voi, ci ce se intelege din asta.Si iata ce se intelege:Biserica ortodoxa e singura care s-a pastrat cat de cat pura si necorupta din momentul in care a fost infiintata de catre apostoli.Pana si Vaticanul e corupt, singurii am mai ramas noi.

| nutepriveste21 a răspuns:

Eu inteleg ca ortodocsii sunt cei mai tari la fenomene paranormale, mistificari, inventii si alte dracovenii de tipul asta. Dar tu ce intelegi? Explica.Ma intereseaza foarte mult. Nu pot dormi noaptea din cauza asta!

| Filip23 a răspuns:

Ce copil ager! Si preocupat de chestiuni inalte... Iti plac baile de filosofie de mic!

| Deny1333 a răspuns:

Că Dumnezeu ne iubeşte.
Hai să fim serioşi! Dacă toată lumea era atât de convinsă de existenţa lui Dumnezeu şi miracolele făcute de el, de ce încă se întreabă lumea dacă lumânarea se aprinde într-adevăr singură sau e din cauza nu-ştiu-cărei soluţii din lumânarea ţinută de preoţi?
Eu cred în Dumnezeu şi nu m-am îndoit de existenţa lui, până la urmă cineva trebuie să fi creat lumea asta şi pe noi. De asta s-a scris Biblia, de asta există preoţi, etc. Dar sunt unii care nu cred, alţii cărora nu le pasă.
Eu mă limitez la a crede într-o existenţă divină, sfântă şi bună; mai mult nu mă interesează să descopăr.
Iar dacă se aprinde doar la ortodocşi Sfânta Lumină, atunci catolicii o aprind cu bricheta. Simplu!

| rossi46 a răspuns:

Se intelege exact ceea ce trebuie sa se inteleaga. Daca vrei sa citesti ceva elocvent, iti recomand http://euversusdumnezeu.blogspot.com. Aici gasesti exact ceea ce te intereseaza! Bafta.

| Kazimir a răspuns:

Stii ce inteleg? sa vina popa cu lanterna si sa strige " veniti de luati lumina"

| Piableu a răspuns:

O mare prostie este sa intelegi prin "lumina" ce iei tu de la bisercia( lumanarea aia aprinsa). Lumina se refera la bucuria sufeltului, la sinceritatea lui.

Si poti fi bucuros si fara Biserica, dar niciodata fara Dumnezeu.

| UsErNaMeTPU a răspuns:

Nimic! fara suparare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O mare timpenie la toti cei care "inca"nu inteleg ca acea lumina care se aprinde e o lumina materiala care nu este decit simbolica.Ea simbolizind adevarata lumina din sufletul nostru.Deci nu are importanta lumina de la luminare, de la policandre electrice sau orice fel de lumina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa muriti de batrani si tot...degeaba.