| anonim_4396 a întrebat:

Daca "lumina sfanta" e din cer, de ce nu aprinde dumnezeu toate lumanarile ortodocsilor? Citeam acum ca un avion care aducea "lumina sfanta" a facut pana.

31 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Isus Hristos este Lumina lumii! Restul sunt falsitati!

| M?d?0611 a răspuns (pentru Esperança):

Cica actorul care l-a interpretat pe Iisus in filmul lui Mel Gibson a fost lovit de fulger in timp ce filma, si-a dislocat un umar si a fost lovit, din greseala, la scena biciuirii. Poate evreii au dreptate si dumnezeu a vrut sa arate sa Iisus nu e cine credeti voi ca e.

| Lizzu a răspuns (pentru M?d?0611):

Asta asa e, stiu si eu ca a fost lovit de fulger.
Daca exista ceva in Univers, atunci acel ceva nu e nici pe departe cum isi imagineaza omenirea ca e.

| M?d?0611 a răspuns (pentru Lizzu):

Asa e, si lumea lupta impotriva lucrurilor concrete pentru a dovedi ca ce e in imaginatia ei e ceea ce exista de fapt. Funny. Noi daca ne inselam, nu-i bai, n-am omorat pe nimeni pentru credinte, e chiar un lucru bun sa aflam ca ne inselam, evoluam, stiinta, la care apelam pentru raspunsuri, e perfectibila.

| Lizzu a răspuns (pentru M?d?0611):

Ai dreptate, Mada happy

"e chiar un lucru bun sa aflam ca ne inselam, evoluam, stiinta, la care apelam pentru raspunsuri, e perfectibila."

| MMihai a răspuns:

Eram copil în clasa a 5 a și făceam istoria antică!
Profesoara de istorie Gloria..., era o individă care predase istoria la Facultatea de Istorie, dar se certase cu ăia pe acolo și s-a dus la ceva cu arheologia. Nu i-a plăcut nici acolo și a venit profesoară de istorie, la noi la școală.
Ea ne-a zis că grecii au incendiat niște corăbii persane folosind oglinzi și eventual și lentile.
Eu eram elevul ei favorit... și i-am spus că așa ceva nu se poate și că a citit dintr-o limbă străină și că a tradus greșit, că așa ceva nu se poate.
Ea mi-a zis că noi suntem mici, că așa ceva se poate, dar că i-ar lua prea mult timp să ne explice cum este aia și... și așa suntem în urmă cu materia.
Nouă ne plăcea că erau ca niște povești și noi o puneam să ne mai zică.
Eu pictam și am pariat cu ea pe trei tablouri pictate de mine, că nu se poate așa ceva.
Diriginta noastră era de matematică și ne coordona și pe linie de pionieri.
Eu i-am zis profesoarei de istorie că nu avem nimic important de vorbit la pionieri și să vină și să ne explice la ședința de pionieri, cum se pot incendia corăbii cu oglinzi și cu lentile.
Gloria, ne-a zis că la pionieri se discută lucruri legate de pionieri nu cum se incendiază corăbii cu oglinzi și cu lentile. Că se va supăra diriginta pe ea, dacă face așa ceva.
Eugen i-a zis că nici el nu crede că se pot incendia corăbii cu oglinzi și cu lentile, că el desenează urât dar că pariază pe trei ciocolăți mari, că nu se poate așa ceva.
După el s-au luat și alții și au pariat pe ciocolată, pe prăjituri și pe înghețată.
I-am povestit dirigintei cum am pariat cu profesoara de istorie.
Ea a zis că am pierdut pariul, dar că am pus-o într-o situație aiurea pe săraca femeie, că asta se învață la liceu la fizică și că asta este profesoară de istorie și optica se învață în ultima clasă de liceu în multe ore.
Că spre a pricepe noi ceva, ar trebui să ne predea cam 8 sau 10 ore, dacă nu cu mult mai mult, fizică de liceu.
Că să pui un profesor de istorie să predea fizică de ultima clasă de liceu, la copii de clasa a 5 a, este aiurea de tot.

Dând dovadă de o ambiție teribilă Gloria ș-a cumpărat mai multe cărți de fizică și ne-a explicat fenomenologic, în mai multe ore, cum este cu oglinzile și cu lentilele!

Ș-a pregătit așa bine acele expuneri că noi am înțeles totul.

Astfel am priceput și noi, cum au putut grecii să incendieze corăbiile persane folosind lumină solară focalizată.

Războaiele grecilor cu perșii erau înainte de Alexandru Macedon
http://ro.wikipedia.org/wiki/R%C4%83zboaiele_Medice
http://ro.wikipedia.org/wiki/Alexandru_cel_Mare

Deci înainte de Alexandru al 3 a, se știa în spațiul Mediteranean, că pot fi aprinse diverse cu lumină solară focalizată /concentrată

Există fosfor roșu, negru, violet și alb!
http://www.referatele.com/......le-com.php
http://www.referate-scolare.ro/......oprietati/
http://ro.scribd.com/doc/14170083/fosforul
Fosforul alb în aer se auto-aprinde foarte repede!

Folosind o substanță care se poate aprinde ușor și lumină solară focalizată este gata minunea!

Dacă grecii știau să aprindă obiecte inflamabile folosind lumină focalizată, atunci asta s-a transmis și ulterior!

Patriarhul de la Ierusalim latră ce latră până spre mijlocul zilei și complicii lui trimit un fascicol de lumină solară focalizată pe un obiect ușor inflamabil!

Obiectul ușor inflamabil este chiar una dintre lumânări sau fiecare lumânare în parte!

Dacă lumânarea are în compunerea sa fosfor alb sau alt tip de fosfor, peste care este turnată ceară, atunci fosforul alb sau alt tip de fosfor, nu se auto-aprinde, că este ceara care nu permite contactul cu aerul!

Dar fascicolul de lumină focalizată topind ceara, atunci fosforul se auto-aprinde!

Și așa este cu minunea!

Pe Youtube este un grec care mănâncă borș, că patriarhul folosește numai fosfor alb și atât.

Este o prostie, că este un tip de fosfor acoperit cu ceară, care ceară este topită de fascicolul luminos!

Poate își zice ceva :
„ Mădă0611 a răspuns:
Se stie ca e creata prin stiinta. http://www.youtube.com/watch?v=LSDaqVuP1QM
"

Grecul de pe Youtube este cretinoid, că numai cu fosfor alb, s-ar aprinde în primul minut, sau în primele minute, și nu ar ajunge să umble cu pachetul de lumânări nici 5 minute!

( Și așa se obține o fundă aiurea!
De fapt, nici tu nu știai cât de repede se aprinde fosforul alb și nici copilul, căruia i-ai răspuns! )

| Lizzu a răspuns (pentru MMihai):

Frumoasa si emotionanta povestea ta din timpul scolii primare. happy
Ma bucur ca au existat, exista si vor exista oameni cu gandire si cu un pas inaintea tuturor celorlalti care sa deschida drumuri si minti.
Ii admir.

| M?d?0611 a răspuns (pentru MMihai):

De unde stii ca nu stiam? Si daca nu stiam, imi era greu sa caut pe net in cateva minute, ca apoi sa stiu? Eu n-am raspuns pentru fundita laughing Se vede cum se aprinde singura dupa ce o baga in ceva solutie. E suficient atat, nu trebuie sa vii cu toata chimia si fizica sa explici ceva, trebuie sa observi, in filmulet se observa, restul e can can.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru MMihai):

Si sa treaca prin ziduri

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru M?d?0611):

Solutia aia smechera e imbunatatita de 2000 de ani?

| mihaitaLGP a răspuns (pentru MMihai):

Insasi Papa Grigore al IX-lea a recunoscut ca lumina sfanta nu este altceva decat o frauda. Plus ca au fost persoane prezente la evenimt care mai tarziu au declarat si ele ca minunea este o frauda.

| MMihai a răspuns:

Daca "lumina sfanta" e din cer, de ce nu aprinde dumnezeu toate lumanarile ortodocsilor? ==Dumnezeu nu are nici o treabă cu „ Lumina Sfântă ".

Ăsta este răspunsul corect, la întrebarea postată de tine!

| M?d?0611 a răspuns (pentru MMihai):

Asta era si ideea.

| MMihai a răspuns:

Problema este următoarea!
Religiile care zic, că este un păcat să vrei să cunoști, = falsul păcat adamic== de fapt, promovează obscurantismul și trebuie demascate ca fiind religii retrograde // religii contrare progresului umanității și care nu trebuie / nu ar mai trebui să mai aibă adepți!

Însă aceste religii trebuie combătute cu argumente de netăgăduit!

Nu mă interesează că ai luat o fundă aiurea, că eu am 500 de funde,( ( cu toate că ele, erau de fapt mult mai multe, dar au fost șterse multe întrebări, și unde au șters întrebarea, și atunci am pierdut și fundele!)
( Am primit și un e-mail ca să nu mai dau indicații de soluționare la anumite întrebări asimilabile cu teme, că mă zboară de pe site. )).

Nu am habar ce tâmpenii reale, face patriarhul de Ierusalim, dar folosind cunoștințe de fizică și chimie am găsit o explicație plauzibilă și de netăgăduit de vreun creștin ortodox, privind o posibilă escrocherie a acelui patriarh.
Explicând asta cu cunoștințe de fizică și chimie, ( că nu este nici pe de parte toată fizica și toată chimia ), nu mai pot să fiu întors de un eventual creștin ortodox.

Să vorbești numai de folosirea simplă a fosforului alb este o aiureală sub aspect chimic!

Dacă cauți pe Internet despre Sfânta Lumină de la Biserica Sfântului Mormânt / Biserica Învierii, vei găsii diverse site-uri, unele care contestă corectitudinea „Minunii respective ", și altele, care o consideră foarte corectă!

http://ro.wikipedia.org/wiki/Lumina_Sf%C3%A2nt%C4%83
Patriarhul Ortodox al Ierusalimului sau alt arhiepiscop ortodox citeste rugaciunea Pogorarii Sfintei Lumini, își dă jos robele și intră singur în mormânt. „Prelații armeni și copți rămân în antecameră, unde spun că ședea îngerul când s-a arătat femeii credincioase (Maria Magdalena) după învierea" lui Iisus. Atunci, adunarea cântă „Doamne miluiește" (Kyrie eleison în greacă) până când (după cum se crede) Lumina Sfântă coboară si aprinde candela "neadormita" de unde patriarhul aprinde peste 33 de lumânări legate împreună. In tot acest timp patriarhul este urmarit de prelatii armeni si copti. Patriarhul iese apoi la iveală din încăperea mormântului și rostind rugăciuni, aprinzând fie 33, fie 12 lumânări le împarte celor adunați acolo.

http://www.crestinortodox.ro/......18434.html
http://www.agenda.ro/tag/lumina-sfanta
http://www.crestinortodox.ro/......88589.html
http://www.crestinortodox.ro/......88060.html
http://www.crestinortodox.ro/......88589.html
etc

Foc care nu arde, cred că este deja o glumă, că dacă nu arde, nu ar aprinde lumânările!

Dacă patriarhul stă singur atunci poate aprinde lumânările chiar și cu o brichetă sau cu chibrituri.

Se vorbește de o lumină, care se pogoară „ din cer ", după ora 12 în intervalul orar 13 -15.

Unii spun că lumina respectivă, trece prin ziduri!
Nici o lumină fizică, nu trece prin ziduri!

Deci ar trebui să aflăm adevărul, care oricum, este imposibil, de aflat, că și evreii și musulmanii, vor turism religios, că asta este o afacere, și ca să le iasă bani, ăștia, ar fi în stare să umple incinta respectivă, cu chibrituri și brichete, tocmai ca să le „ iasă ălora minunea ", că pe evreii ( care sunt mozaici ) și pe musulmanii ăia, nu îi interesează adevărul, ci numai banii din turismul religios.

Deci trebuie combătute, cu argumente foarte serioase, religiile care au în textul lor, falsul păcat adamic, că nu este un păcat să vrei să cunoști, că fără cunoaștere omenirea nu poate progresa. Și indiferent de religia fiecăruia sau dacă este ateu, consider că trebuie promovată și încurajată, cunoașterea și creația oamenilor, că numai așa omenirea poate progresa!

| M?d?0611 a răspuns (pentru MMihai):

Indoiala e pacat, stiind asta, oamenii isi autosugereaza "pedeapsa divina", apoi nu mai au curaj sa isi puna intrebari. De cand cu internetul, accesul la informatie e mai usor, dupa un timp lumea o sa renunte la zei.

| CristiB93 a răspuns:

Deoarece nu toti au o viata curata si traita cum trebuie, adica sunt prea mari pacatosi, ea se aprinde doar la cei care traiesc o viata curata, fara pacate si in continua rugaciune si comuniune cu Dumnezeu.

| M?d?0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Pai nu e nici un ortodox drept in Romania? Daca nu erau avioane, cum ajungea "lumina sfanta" la voi?

| CristiB93 a răspuns (pentru M?d?0611):

Cine a zis ca nu e nici unul drept, apropo crezi ca pana e doar o coincidenta sau e un semn de la Dumnezeu, acum sa fim seriosi, chiar in seara sfanta sa fie pana, nu crezi ca e prea mare coincidenta?

| M?d?0611 a răspuns (pentru CristiB93):

E pura coincidenta. Am mai zis azi asta, actorul care l-a interpretat pe iisus in Patimile lui Iisus a fost lovit de fulger in timpul filmarilor. Sfant nu era, dar nici rau, plus ca jucand bine a intors multa lumea pe "calea cea dreapta". De ce sa-l trazneasca? laughing Daca zici ca nu e coincidenta, poate dumnezeu a vrut sa transmita un mesaj, "nu am un fiu/nu suntem 3"

| eliaclodia a răspuns:

Super.:} numai ca tine cont ca lumanarea aia e doar un simbol. Ritualuri pe simboluri. Nu ai luat lumina propriu zis decat cat e o lumanare si cat lumineaza. Partea religioasa se refera la simbol.Si la stare. Daca vrei normal. Mergi in intuneric si te uiti la lumanare si ai grija sa nu se stinga. Iti dai seama ca daca a facut pana, ce preziceri i-a apucat, ce superstitii. Omul vrea sa stie mai mult decat stie si cauta disperat semne. In vremuri stravechi pentru un semn interpretat prin nazariri, se dadea foc la un sat.

| M?d?0611 a răspuns (pentru eliaclodia):

Religiile si oamenii ei. love struck

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Din cauza pacatelor lor, s-au dus cu inima indoita

| sublime89 a răspuns:

Da, ma distreaza si pe mine astia de la tv cum prezinta stirea asta drept un miracol fara dubii. Dar bineinteles ca nimeni nu are voie sa verifice in niciun fel treaba asta. Iti dai seama daca chiar s-ar intampla "miracolul" asta, ce lucru senzational ar fi. Ar fi dovada suprema ca exista dumnezeu. Ar fi de necontestat. Si cu toate astea, ei nu lasa pe nimeni sa investigheze problema laughing Si prezinta stirea asa, de parca a fost ceva normal. Se dau de gol singuri.

| mihaitaLGP a răspuns (pentru sublime89):

Nu ar fi nici o dovada. Ar fi fix... Fosforul alb daca este tinut la o temperatura peste 30 grade celsius se autoaprinde. Lumanarile respective pot fi pe baza de fosfor alb. Este doar un exemplu, sunt multe smecherii.

| Lizzu a răspuns:

Buna intrebare, ca de obicei.
Ar fi totul asa de simplu, nu? Asta cred si eu.

Dar se pare ca vrea sa continue cu misterul, sa tina furnicile(omenirea) in suspans.

Si daca a facut pana avionul, ramanea lumea fara lumina laughing sau asta numai daca mergea pe sol thinking

In fine, la TV e doar SF. Cand vrei film SF uita-te la stiri. Nici un post de stiri nu e mai cu creier decat e altul.

| M?d?0611 a răspuns (pentru Lizzu):

Daca nu erau avioane, tehnologie, deci stiinta, ciuciu lumina sfanta luna asta, cel putin. laughing
Ce discriminare, dom'le...ce, romanii are paduchi? ("are" intentionat scris)

| Lizzu a răspuns (pentru M?d?0611):

Are...

| C0nstantin a răspuns:

E scump gazul laughing mai ales ca e de la rusi si nu prea isi permite doamne doamne sa comenteze cu Putin... laughing de aceea aprinde doar una

| Apocaliptic a răspuns:

A facut pana?laughing
Srie undeva in Biblie ceva de genu: "Cum indraznesti sa-L pui pe Dumnezeu la incercare?!"

| M?d?0611 a răspuns (pentru Apocaliptic):

Spun iar: biblia aia e asa bine facuta, ca va inchide gura atat de bine incat va trece cheful sa mai intrebati/sa va indoiti de ceva, chiar daca jigneste logica unui om.

| KoropYulyan a răspuns:

Ba dar de ce numai voi ortodocsilor sa va bucurati si oricum nu ma afecteaza ( dar totusi nu va mai credeti bucuricu pamantului ca vaca biserica Ortodoxa a Slujeste Banu nu pe Dumnezeu!