| AvalohAlyn a întrebat:

Si totusi. daca exista VIATA DUPA MOARTE?
Am gasit o carte la biblioteca:Deeprak Chopra:Viata dupa moarte-Puterea dovezilor.

Chopra ne spune că există o mulţime de dovezi că "viaţa de dincolo" nu este separată de această lume printr-un zid de netrecut; de fapt, o unică realitate cuprinde toate lumile, toate timpurile şi locurile. La sfârşitul vieţilor noastre, "trecem dincolo", într-o nouă fază a aceleiaşi călătorii a sufletului, în care suntem chiarîn acest moment. În Viaţă după moarte Chopra analizează ultimele descoperiri ştiinţifice şi marile tradiţii spirituale, pentru a furniza o hartă a vieţii de după. Este o călătorie fascinantă, în multiplele niveluri ale conştiinţei. Dar mult mai important este mesajul său imperios: Cei pe care îi întâlneşti în viaţa de după şi ceea ce experimentezi acolo reflectă credinţele, aşteptările şi nivelul de conştiinţă pe care le ai în prezent. Aici şi acum poţi influenţa ceea ce ţi se întâmplă după ce mori.

Totodata vreau sa va mai invit sa cititi putin de aici articolele de aici:
http://www.everystudent.ro/......pa-moarte/

Si iata ce spune un doctor francez care a studiat mult despre aceasta tema:

Doctorul francez Jean-Jacques Charbonier este anestezist-reanimator si lucreaza pe un echipaj de interventii de urgenta al salvarii din Paris. Practica sa profesionala l-a facut de multe ori sa se confrunte cu starile de coma si de moarte clinica. Fenomenele pe care le-a observat l-au convins de faptul ca o anumita parte a fiintei noastre supravietuieste si dincolo de moarte. In ultima vreme, ideea aceasta a devenit din ce in ce mai populara, iar oamenii de stiinta au inceput sa se intereseze de acest subiect. De curand au fost lansate studii in America, Anglia, precum si in Franta

"A pretinde ca lumea de dincolo si ca Dumnezeu nu exista, moartea ducand in neant, este pentru mine o stupiditate la fel de mare ca a crede ca suntem singuri in univers"

Si totodata...

Iata opinia unui neurochirurg celebru, dr. Eben Alexander, autorul cartii "Poof of Heaven" (Dovada ca Raiul exista), scrisa dupa ce a stat in coma si a experimentat lucruri pe care nu credea vreodata sa le faca: o calatorie de dupa moarte.

"Si nu numai atat, am vazut-o si eu. Am fost plasat intr-o lume in care noi suntem mai mult decat corpurile si creierele noastre, in care moartea nu este sfarsitul constiintei, ci mai degraba o calatorie cat se poate de pozitiva. Nu sunt prima persoana care descopera ceva evident: constiinta noastra exista si dincolo de existenta trupului. Insa sunt prima persoana (cel putin din cate stiu eu), care a avut o astfel de experienta in timp ce cortextul meu era complet nefunctional. Colegii mei m-au urmarit secunda cu secunda. Toate studiile de pana acum relavau faptul ca oamenii traiesc aceasta experienta doar cand cortextul le functionteaza cat de putin. Experienta mea, insa, a avut loc in timp ce cortextul meu nu functiona deloc. Iar asta este o evidenta relevata de tomografiile computerizate facute de colegii mei. Mi-au trebuit luni sa inteleg ce s-a intamplat cu mine. Nu numai ca imi imaginam ca medical este imposibil sa fi fost constient in timpul comei, insa nu-mi explicam nici ce s-a intamplat in acel timp... "

Si in final sa nu uitam ca religia crestina sustine existenta vietii de dupa moarte mai ales dupa ce s-a intamplat cu Mantuitorul Iisus Hristos acum 2000 de ani, jertfa de pe cruce si ce a urmat dupa.

Ce parere aveti? care este opinia voastra?

Eu unul sunt convins ca exista viata de dupa moarte.Dar fiecare cu credinta si convingerile lui...

Răspuns Câştigător
| Lizzu a răspuns:

Constiinta noastra supravietuieste si dincolo, daca exista ceva. Avem amintitri din viata si suntem noi asa cum am fost mereu.
Eu am crezut mereu si inca cred ca exista ceva dincolo de prag.

Ar fi total absurd ca totul sa se termine, nimic nu e intamplator. Poate suntem aici cu un scop.

27 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Robert Lanza(Advanced Cell Technology) o noua teorie :
http://www.ziaresireviste.ro/....../index.php

| mentholinks a răspuns:

Eu as vrea sa stiu ce e dupa viata de dupa moarte.

| suffarstar a răspuns (pentru mentholinks):

E viata sufletului, dupa ce corpul fizic moare, cel astral trece intr-o dimensiune infinita. Raiul si iadul.

| suffarstar a răspuns:

Am suflet.Il simt.Sufletul e etern. Unchiul meu a avut moarte clinica.A vazut portile raiului.

| Mădă0611 a răspuns (pentru suffarstar):

Sunt doar informatii aflate in creierul persoanei, "chemate" de autosugestie, credinta ca asa se intampla dupa ce mori.

| Thunderstruck a răspuns (pentru suffarstar):

Culmea ca fiecare vede in moarte clinica, fix ceea ce credea in viata reala.

| Shammal a răspuns (pentru Thunderstruck):

Nu e culmea, in realitatea imediata dupa plecarea de aici, iti transpui toate ideile, practic creezi cea ce crezi ca sa poti confrunta acele idei; un ateu care nu crede in viata dupa moarte cand trece o sa se regasesca intr-un spatiu (ca si cum ai tine ochii inchisi) pana cand va realiza ca exista si altceva si va vedea acel altceva

| suffarstar a răspuns (pentru Thunderstruck):

Sunt atei care au avut moarte clinica, care nu credeau nici in iad si nici in rai, si culmea cand au avut moarte clinica le-au vazut pe amandoua.

| suffarstar a răspuns (pentru Mădă0611):

Sunt atei care au avut moarte clinica, care nu credeau nici in iad si nici in rai, si culmea cand au avut moarte clinica le-au vazut pe amandoua.Atunci cand ai moarte clinica creierul nu mai primeste oxigen, deci practic e mort.

| Mădă0611 a răspuns (pentru suffarstar):

Dar 1, degeaba sunt atei daca au in minte ideea de rai/iad, nu poti sa creezi ceva, poti doar sa combini informatii pe care le detii deja. Creierul e ca un pc, ma rog, hdd. Poti accesa ceva ce nu ai? Nu.
In caz ca s-au reprofilat, nu erau atei, erau ceva, dar nu atei.
Dar 2, se poate sa "visezi" inainte sa te trezesti. De exemplu, un vis tine vreo cateva secunde, dar tie iti pare ca ai visat o noapte intreaga.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Shammal):

laughing da' tu de unde stii?

| suffarstar a răspuns (pentru Mădă0611):

Dar ma gandeam ca noi cand noi suntem in morga, doctorul a declarat decesul, creierul nu mai are activitate cerebrala.Deci cum intram in aceea proiectie?
Care este diferenta dintre un om viu si un om mort? Raspunsul este :"Are viata". Practic ce e viata? Este acelasi lucru cand intrebi "Care este diferenta dintre un casetofon stins si unul pornit? Raspunsul e "Cel pornit are curent". Tocmai viata din noi este acel suflet. Fara acest suflet suntem morti.Cum iti explici ca de exemplu intr-o noapte visezi pe cineva pe care nu l-ai mai vazut in viata ta?

| Mădă0611 a răspuns (pentru suffarstar):

Http://www.descopera.ro/......espre-vise poti citit tot, ai doar de castigat, dar despre punctul 6 e vorba.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Moarte_clinic%C4%83

Nu exista suflet, deci nici viata dupa moarte.

| Thunderstruck a răspuns (pentru suffarstar):

Si ce te mira? Sa-ti zic un secret, unii atei nu sunt convinsi ca nu exista Dumnezeu. Uite, aceia, vad iadul, raiul, sau alt loc in care cred majoritatea oamenilor care-l inconjoara.Nu inteleg ce-i asa greu, puteti sa ganditi si singuri.

| suffarstar a răspuns (pentru Thunderstruck):

laughing Adica atei, da' nu prea!

| Thunderstruck a răspuns (pentru suffarstar):

Exact.

| Shammal a răspuns (pentru Mădă0611):

laughing din diverse surse tongue

| Shammal a răspuns (pentru suffarstar):

Asta e, tu esti tocmai acea existenta ce anima corpul; nu l-ai mai vazut in viata asta, poate l-ai vazut in alta viata sau alt fel de experienta
din moment ce existi, ai existat si vei exista, nici nu poti alatura o tendinta temporala cuvantului existenta; existenta are o singura calitate acea de a exista.

| Shammal a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu ti se pare penibil, aiurea si fara sens sa apari in viata asta si apoi sa dispri de tot? gandeste-te si la copii care traiesc cateva zile, ce sens ar avea sa se nasca pentru cateva ore-zile si apoi sa dispara din existenta total? n-are logica din partea existentei; observa cat de bine structurat e universul pe care-l percepi, mediu inconjurator, ecosistem, planeta, sistem solar...; de ce ar crea asemenea "erori"?

| suffarstar a răspuns (pentru Shammal):

Adica sufletul nostru a mai fost si va mai fi in alte corpuri din univers sau alte universuri? De ce? Adica care este sensul acestui peregrinaj al sufletului? Sa fie ceva la mijloc? Atunci cum de populatia lumii este in crestere?

| AvalohAlyn explică (pentru Shammal):

Shammal interesanta teoria ta.Sincer.Dar totusi sa nu uitam ca religia crestina nu crede in reincarnare sau ceea ce spui tu.happyInsa de ce sunt sigur e ca dupa moarte exista o continuare.dar in ce fel si cum, numai Dumnezeu stie.

| Shammal a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Cum religia crestina nu crede cand insasi hristos a inviat dupa moarte, practic sa re-incarnat big grin si "s-a ridicat la cer", n-am studiat insa eu am auzit ca in biblie se vorbeste de reincarnare

| Mădă0611 a răspuns (pentru Shammal):

:)) si daca tie ti se pare, ca mie nu, inseamna ca nu e asa? http://2.bp.blogspot.com/......zzling.jpg

Tot ce vezi in jur e produsul gravitatie, iar constiinta noastra e doar adaptare, un fel de faza a 2-a, nu se poate spune ca e eroare pentru ca nu exista un plan de la care sa devieze ceva, pur si simplu s-au format stele, ele au creat alte elemente, gravitatia le-a unit, s.a.m.d.
La inceput, ochiul distingea doar lumina de intuneric, cate poate "distinge" acum? Imi place sa repet asta ca poate se mai trezeste niste lume.

| Shammal a răspuns (pentru suffarstar):

Pentru experienta, de a se juca, bucura, a experimenta in corpul fizic diferite fatete ale existentei; da tu ca si existenta e foarte probabil sa ai cateva sute de vieti traite pe pamant si multe altele prin alte parti ale universului; nu-i nimic la mijloc big grin tu de ce faci ce-ti place, ce te pasioneaza nu pentru a-l face si a avea acea experienta?; pentru ca multi se incarneaza aici din diferite colturi ale universului pentru a avea aceasta experienta + alte motive si datorita perioadei pe care o traim, o perioada de tranzitie, schimbare

| Shammal a răspuns (pentru Mădă0611):

Care inceput? corpul tau e tot produsul gravitatiei? frumusetea lui, finetea lui si forma lui placuta tongue -complexitatea lui dar aceste ganduri ale mele produsul cui sunt? big grin

| Mădă0611 a răspuns (pentru Shammal):

Constiinta e produsul adaptarii, cum ziceam, dar daca nu era gravitatia sa creeze lumea, ciuciu adaptare. Gandurile sunt doar niste legaturi intre neuroni, sa zicem, ei produc si consuma energie electrica, acea energie te tine pe tine in viata, ea iti da anumite ganduri, dar in momentul in care mori, energia dispare, atomii se recicleaza, insa constiinta ta, "sufletul", a disparut.
La inceput, vezi abiogeneza (--> evolutie/adaptare).

| FFG454 a răspuns:

Ce se va intampla dupa moarte? Exista o singura cale sigura prin care poti sa afli.