| AvalohAlyn a întrebat:

Si totusi. daca exista VIATA DUPA MOARTE?
Am gasit o carte la biblioteca:Deeprak Chopra:Viata dupa moarte-Puterea dovezilor.

Chopra ne spune că există o mulţime de dovezi că "viaţa de dincolo" nu este separată de această lume printr-un zid de netrecut; de fapt, o unică realitate cuprinde toate lumile, toate timpurile şi locurile. La sfârşitul vieţilor noastre, "trecem dincolo", într-o nouă fază a aceleiaşi călătorii a sufletului, în care suntem chiarîn acest moment. În Viaţă după moarte Chopra analizează ultimele descoperiri ştiinţifice şi marile tradiţii spirituale, pentru a furniza o hartă a vieţii de după. Este o călătorie fascinantă, în multiplele niveluri ale conştiinţei. Dar mult mai important este mesajul său imperios: Cei pe care îi întâlneşti în viaţa de după şi ceea ce experimentezi acolo reflectă credinţele, aşteptările şi nivelul de conştiinţă pe care le ai în prezent. Aici şi acum poţi influenţa ceea ce ţi se întâmplă după ce mori.

Totodata vreau sa va mai invit sa cititi putin de aici articolele de aici:
http://www.everystudent.ro/......pa-moarte/

Si iata ce spune acum un doctor francez care a studiat mult despre aceasta tema:

Doctorul francez Jean-Jacques Charbonier este anestezist-reanimator si lucreaza pe un echipaj de interventii de urgenta al salvarii din Paris. Practica sa profesionala l-a facut de multe ori sa se confrunte cu starile de coma si de moarte clinica. Fenomenele pe care le-a observat l-au convins de faptul ca o anumita parte a fiintei noastre supravietuieste si dincolo de moarte. In ultima vreme, ideea aceasta a devenit din ce in ce mai populara, iar oamenii de stiinta au inceput sa se intereseze de acest subiect. De curand au fost lansate studii in America, Anglia, precum si in Franta

"A pretinde ca lumea de dincolo si ca Dumnezeu nu exista, moartea ducand in neant, este pentru mine o stupiditate la fel de mare ca a crede ca suntem singuri in univers"

Si totodata...

Iata opinia unui neurochirurg celebru, dr. Eben Alexander, autorul cartii "Poof of Heaven" (Dovada ca Raiul exista), scrisa dupa ce a stat in coma si a experimentat lucruri pe care nu credea vreodata sa le faca: o calatorie de dupa moarte.

"Si nu numai atat, am vazut-o si eu. Am fost plasat intr-o lume in care noi suntem mai mult decat corpurile si creierele noastre, in care moartea nu este sfarsitul constiintei, ci mai degraba o calatorie cat se poate de pozitiva. Nu sunt prima persoana care descopera ceva evident: constiinta noastra exista si dincolo de existenta trupului. Insa sunt prima persoana (cel putin din cate stiu eu), care a avut o astfel de experienta in timp ce cortextul meu era complet nefunctional. Colegii mei m-au urmarit secunda cu secunda. Toate studiile de pana acum relavau faptul ca oamenii traiesc aceasta experienta doar cand cortextul le functionteaza cat de putin. Experienta mea, insa, a avut loc in timp ce cortextul meu nu functiona deloc. Iar asta este o evidenta relevata de tomografiile computerizate facute de colegii mei. Mi-au trebuit luni sa inteleg ce s-a intamplat cu mine. Nu numai ca imi imaginam ca medical este imposibil sa fi fost constient in timpul comei, insa nu-mi explicam nici ce s-a intamplat in acel timp... "

Si in final sa nu uitam ca religia crestina sustine existenta vietii de dupa moarte mai ales dupa ce s-a intamplat cu Mantuitorul Iisus Hristos acum 2000 de ani, jertfa de pe cruce si ce a urmat dupa.

Ce parere aveti? care este opinia voastra?

Eu unul sunt convins ca exista viata de dupa moarte.Dar fiecare cu credinta si convingerile lui.

25 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

Asemenea teorii, venite din "stomac", iti pot inventa in fiecare zi cate una(cel putin)!
Dovezile vorbesc cu adevarat, subiectivismul omului este apa de ploaie!

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Frica de moarte este lucrul de care omul se teme cel mai mult. Asa sa inventat povestea cu raiul si iadul, sau edenul, si tot asa pentru fiecare religie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Exact, tot de asta s-a inventaat si stiinta, ca sa gaseasca leacul impotriva mortii.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru anonim_4396):

Sttinta reprezinta dorinta de cunoastere a omului, sunt toate ramurile, nu doar genetica, sau la ce te referi tu acolo

| reihiuke a răspuns:

Incearca si "Teoria vietii eterne". O gasesti pe scribd. Acolo iti explica mai stiintific. Iti explica si faptul ca trebuie "sa creezi un suflet" pentru a putea trai constient dupa ce mori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce ar conta parerile unui "nene"? Stii ce inseamna sa aduci dovezi? Ma indoiesc.

Nu are importanta ce spune un nene atata timp cat nu aduce dovezi cu adevarat bune. Nu are importanta ca este sau nu o "autoritate" intr-un domeniu. Dovezile sunt dovezi. Doar pentru ca X se crede "autoritate" intr-un domeniu nu inseamna ca este scutit de a prezenta dovezile pentru afirmatiile sale.

"religia crestina sustine existenta vietii de dupa moarte"... asa si? Nu este nici singura, nici prima nici ultima. Au fost religii mult mai vechi care sustineau asta. La fel ca si mai sus, doar pentru ca cineva sau ceva sustine o afirmatie nu inseamna ca este reala. Tot religia crestina zicea ca pamantul sta pe loc si ca soarele se roteste in jurul acestei planete si multi oameni au crezut asta.

Daca tot e sa mergem pe "un nene a zis", iti zic si eu afirmatia unuia care suna cam asa : sa zici ca pamantul se roteste in jurul soarelui e ca si cum ai spune ca isus nu s-a nascut dintr-o virgina.

Din moment ce acea afirmatie (n-am tradus chiar bine dar mesajul e acelasi) a fost spusa de o "autoritate", conform intrebarii tale, este corecta nu? Soarele se roteste in jurul pamantului ca doar a fost spusa de o autoritate intr-un domeniu nu?

Repet : prezinta niste DOVEZI cu adevarat bune.

"Eu unul sunt convins"... iti bazezi convingerea pe niste dovezi cu adevarat bune? Ma indoiesc.

Totul se rezuma la DOVEZI. Nu le ai, atunci totul tine de "parerea ta" si atat. Pana nu aduci dovezi cu adevarat bune, zeul tau, semizeul tau, "lumea de dincolo", si altele de genul sunt chestii la fel de reale ca Dragonul Invizibil din camera mea. Ba mai mult de atat, sunt la fel de reale precum Hulk, Batman, Superman sau Spiderman.

| ada92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te rog spune-mi unde ai gasit scris in biblie ca soarele se invarte in jurul pamantului?

| anonim_4396 a răspuns (pentru ada92):

Eu ti-am cerut sa prezinti dovezi. Inainte sa-mi ceri tu mie ceva, trebuie sa prezinti ce ti-am cerut eu. Nu crezi ca asa e corect?

| ada92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ceea ce sustii tu ca scrie in biblie nu scrie. de aceea ti-am cerut sa-mi spui unde scrie in Biblie ca soarele se invarte in jurul pamantului pentru ca asa ceva eu nu am gasit. referitor la ce se intampla dupa moarte, mai sus am prezentat pe scurt ceea ce spune biblia. Problema e ca multe religii sustin insa nu ceea ce spune biblia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ada92):

Si tot nu ai raspuns la ce ti-am cerut. Vad ca nu intelegi. E prea complicat pentru tine nu?

"multe religii sustin insa nu ceea ce spune biblia. "... si ce importanta are? Trebuie sa dovedesti ca ca spune biblia este real. Trebuie sa dovedesti ca varianta din biblie este reala. Ai dovezi? Prezinta-le.

Eu ti-am cerut sa dovedesti ca varianta din biblie este reala/corecta. Acum intelegi? Nu cred. PREZINTA DOVEZILE.

Repet : Totul se rezuma la DOVEZI. Nu le ai, atunci totul tine de "parerea ta" si atat. Pana nu aduci dovezi cu adevarat bune, zeul tau, semizeul tau, "lumea de dincolo", si altele de genul sunt chestii la fel de reale ca Dragonul Invizibil din camera mea. Ba mai mult de atat, sunt la fel de reale precum Hulk, Batman, Superman sau Spiderman.

Pana nu aduci dovezi CU ADEVARAT BUNE, "parerea ta" sau "pai scrie in biblie" nu sunt argunemte suficient de bune. Sunt afirmatii gen "pai scrie in benzile desenate".

Nu ma intereseaza parerile unui nene sau "pai scrie in biblie". Vreau DOVEZI. Stii ce sunt alea nu? Daca eu spun ca in camera mea exista un dragon invizibil, trebuie sa prezint dovezi. Nu merge sa spun "pai scrie pe servetelul magic" sau chestii gen "parerea mea". Tu nu o sa accepti asa ceva drept argumente pentru dragonul invizibil nici eu nu accept asa ceva pentru afirmatiile tale. Pana nu dovedesti, afirmatiile tale fac parte din categoria "Alba ca Zapada" (adica povesti de adormit copii).

| ada92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru cei care aprecieaza adevarul din biblie cred ca asta e suficient, Dumnezeu nu minte, tot ce a fost scris in biblie s-a imlinit( in afara de ultima carte), iar faza cu soarele nu e din biblie de aceea nu e adevarat. nu inteleg ce fel de argumente ai vrea, de aratat nu am cum sa-ti arat, alte argumente nu exista. daca crezi bine daca nu pentru mine tot bine e, eu macar dorm linistita

| anonim_4396 a răspuns (pentru ada92):

Tot nu ai raspuns. Incearca sa nu mai tragi de timp.

"Pentru cei care aprecieaza adevarul din biblie cred ca asta e suficient"... da, DOAR PENTRU VOI e suficient DAR... cand incepi sa le spui si altora ca ce scrie in cartea aia e adevarat, trebuie sa prezinti DOVEZI. Observ ca e prea complicat pentru tine sa aduci dovezi. Nu ti s-a cerut pana acum asa ceva nu?

Parerile tale si scrierile din religia ta, fara dovezi cu adevarat bune nu reprezinta nimic pentru altii. Fara dovezi sunt simple povesti gen Alba ca Zapada.

ATENTIE - Tu crezi in zeii altora? Urmezi scrierile sfinte din alte religii? Le consideri ca fiind lucruri corecte si reale? Daca nu, de ce? Daca eu iti spun ca "pentru cei care aprecieaza adevarul din scrierile acelor religii cred ca asta e suficient", consideri asta drept argument valid? O sa incepi sa urmezi si alti zei si o sa respecti si alte scrieri?

Incep sa cred ca e prea complicat pentru tine si nu poti sa intelegi cum sta treaba cu dovezile.

"eu macar dorm linistita "... si eu dorm linistit, nu esti singura.

* gandeste bine inainte sa raspunzi la partea cu "Atentie". Daca nu consideri asta ca fiind un argument valid, tocmai ti-ai distrus propria afirmatie.

Repet pentru ultima data : AI SAU NU AI DOVEZI? Daca ai, prezinta-le. Daca nu ai, nu incerca sa tragi de timp sau sa schimbi subiectul.

| ada92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce ai vrea, sa dezgrop mortii, sa incerc sa-i trezesc si sa-i intreb cum au dormit?
Biblia spune clar ce se intampla cu noi dupa moarte, asa cum ne spune si cum am fost creati, dar poate stii tu mai bine si pote ai si dovezi mai convingatoare

| anonim_4396 a răspuns (pentru ada92):

Bun. Deci iar ai incercat sa tragi de timp si sa schimbi subiectul.
Nu e rusine sa spui "nu am dovezi". E rusine sa pretinzi ca ai o carte care detine toate raspunsurile, ca ce scrie in cartea aia este real, ca exista viata dupa moarte, ca exista zei, semizei,, ca religia ta, culmea, din toate este cea adevarata si altele de genul fara sa poti prezenta niste dovezi cu adevarat bune.

"multe religii sustin insa nu ceea ce spune biblia. "..de asta intra la categoria ALTE RELIGII. Daca ar fi sustinut ce zice biblia ar fi fost "crestinism". Ghici ce... nici religia ta nu sustine de spun scrierile sfinte din alte religii.

Deci... sa inchei : NU AI DOVEZI si nu iti poti sustine afirmatiile. Din moment ce nu poti sa prezinti dovezi, sa nu indraznesti sa spui cuiva "biblia detine adevarul". That's BULLSHIT. Daca nu ai dovezi si vrei sa spui ca biblia detine adevarul sau ca exista viata dupa moarte iar acea viata culmea, din toate posibilitatile este varianta propusa de crestinism, atunci TREBUIE sa iti incepi toate afirmatiile cu "PAREREA MEA ESTE CA... ".

Nu poti sa pretinzi ca afirmatiile tale sunt corecte si ca zeul + semizeul tau exista sau ca viata dupa moarte este reala daca tu nu esti capabila sa prezinti DOVEZI.

Observ ca stai prost la capitolul "dovezi". Cel mai probabil nu ai intalnit pe cineva care sa iti ceara asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ai nevoie sa-ti spuna cineva daca exista sau nu? Si chiar daca vin toti oamenii de stiinta si-ti spun ca nu exista, ca nu s-a gasit bla bla bla, oricum pentru tine cel mai bine e sa faci ce simti si cum simti. Este fix o vorbarie in vant.

| Mikhtarian a răspuns:

Poti crede intr-o carte, dar nu poti crede in Scripturi, in Iisus.

| ada92 a răspuns:

Cine crezi ca e in masura sa raspunda la aceasta intrebare: oamenii de stiinta, medicii etc sau Dumnezeu, cel care ne-a creat.
El spune: "Cei vii sunt conştienţi că vor muri, dar cei morţi nu sunt conştienţi de nimic... Tot ce găseşte mâna ta să facă fă cu toată puterea ta, căci în Şeol, locul unde te duci, nu este nici lucrare, nici plan, nici cunoştinţă, nici înţelepciune" Eclesiastul 9:5, 6, 10.
Deci ei nu aud, nu văd, nu vorbesc, nu simt şi nu gândesc, nu se poate vorbi de sentimente sau de emoţii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ada92):

Asta pana in ziua judecati.

| ada92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Intr-adevar biblia spune ca va fi o inviere atat pentru cei buni cat si pentru cei rai, dar oare pentru ce invie ei? cei buni vor invia ca sa mosteneasca pamantul (matei 5:5), iar dintre cei rai vor invia doar o parte, cei care nu au avut posibilitatea sa-l cunoasca pe Dumnezeu si sa faca vointa lui, (cei care l-au respins in mod voit nu vor invia), astfel vor avea apoi posibilitatea sa aleaga iar cei care vor alege moartea vor ajunge inapoi in pamant „Căci plata păcatului este moartea, însă darul pe care îl dă Dumnezeu este viaţa veşnică prin Cristos Isus, Domnul nostru."(Romani 6:23)

| anonim_4396 a răspuns (pentru ada92):

Pot sa te intreb ceva daca nu te superi?

| ada92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Fiecare isi spune parerea, iti raspund daca stiu numa fara jigniri

| anonim_4396 a răspuns (pentru ada92):

Cairui cult aparti? Nu am nimic cu niciun cult doar voiam sa stiu

| ada92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt Martor al lui Iehova

| anonim_4396 a răspuns (pentru ada92):

Aha. Am eu si eu o Biblie a voastra.happy Vrei sa vb in pv?

| ada92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Adryana_dyna92@yahoo.com