| Kosuchin a întrebat:

Sigur ati auzit faimosul pariu al lui Pascal :" Daca cred in Dzeu si nu exista, nu pierd nimic; daca nu cred si totusi exista, am pierdut totul";
Lol @ credinciosii care aduc argumente de genul asta intr-o discutie laughing. Demonstreaza ca sunt fricosi, si se tem sa nu faca un bronz pronuntat dupa moarte; d. Ia sa-l modific eu putin... (;< "Daca crezi in zeul Soare si nu exista, atunci nu pierzi nimic; daca nu crezi si totusi exista, ai pierdut totul si iti vei petrece eternitatea torturat in locul inghetat cu temperaturi de -5000 grade Fh...";
Ce parere aveti big grin? Voi speria eu multi cu pariul meu; x?

12 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Ioandelasal Pai daca logica lui, nu numai ca schioapa, dar n-are nici picioare, cum poate schiopa fara picioare? Asta ca tot veni vorba de logica.
Eucosti- Daca crestinii merg pe ideea de-a crede doar pentru ca se tem de final, sa stii ca nu-s crestini. Un crestin trebuie' sa simta ceva in suflet, nu sa se sperie de urmari. Daca am baga toti crestinii intr-o incapere si le-am zice: "Bah, care ramane aici, va muri pentru dzeu, care iasa afara, scapa! Numai atunci am afla care-s cu adevarat crestini. Cati crezi ca iasa pe usa si cati pe fereastra?

| mihaibrasov a răspuns:

Nu prea inteleg unde vrei sa bati cu intrebarea asta. Nu crezi in Dumnezeu? Asa, si?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O parere foarte proasta, sper ca nu te-ai chinuit mult pentru atat de putin. Logica ta nu doar ca schioapata, n-are deloc picioare. Soarele exista, indiferent de faptul ca tu crezi ori nu crezi intr-un zeu Soare si ne incalzeste la fel. Este o comparatie total deplasata si ar trebui sa te abtii, nu cred ca esti asa destept ca Pascal. Nu inteleg de ce unii atei nu-si pastreaza pentru ei necredinta, incearca sa-si faca prozeliti si sa ne convinga de adevarul lor. Pana la urma credinta ori necredinta este ceva intim si nu trebuie sa facem parada, nici macar pe acest site.

| DorelSudoru a răspuns:

Nu speri pe nimeni darbig grinaca crez in d-zeu si nu exista, nu pierd nimic; daca nu cred si totusi exista nu pierd nimic"
De ce? Deoarece nu mi-e frica de niste incornorati cu smoala...

| chelstone a răspuns:

Deci eu nu vad de ce ar exista pe lumea cealalta incornorati, ingeri, in rai ar exista iarba verde si in iad foc si smoala, deci acestea sunt lucruri lumesti nu au cum sa existe dincolo, iar pentru cei ce o sa spuna ca raiul si iadul sunt niste stari, le spun ca binele si raul nu pot exista decat impreuna nu poate sa fie intr-o parte doar iad cu 'foc si smoala' si in cealalta parte doar 'flori si iarba verde'

| Kosuchin explică:

@Ea,
Da, ma consider amuzant, insa nu arunc cu noroi in [toti] oamenii care cred in dumnezeu; unii sunt nesimtiti si trebuie sa se mai astampere, astia sunt oamenii in care eu, cel putin, as arunca cu noroi;
Presupun ca tu nu asa iti justifici credinta [pariul], nu-i asa? Nu te simti deranjata, eu rad de cei care fac asta, prin intrebarea mea tongue.
inca ceva, eu nu sunt impotriva credinciosilor, eu sunt impotriva credinciosilor nesimtiti si ipocriti; e o diferenta; x.

| Kosuchin explică:

Ok, inteleg cum vor fi urmatoarele raspunusri; e luata prea in serios intrebarea mea;
In locul lui "Dzeu" si a "Zeului Soare" pot fi alti zei (ex:Vishnu, Ra, Thor);
@Ioandelasal nu ar trebui dar se face... din partea ambelor tabere;
~daca se poate, topic-closed;

| Dmesss a răspuns:

El insasi era inca speriat de inchizitie.

| Dmesss a răspuns:

@Ioandelasal, sa stii ca Pascal s-a gandit mult la ipoteza asta si e nevoie de multa inteligenta si inspiratie sa o elaborezi.

| costis a răspuns:

Ce curajos mai esti matale, mai TuCosti...
Ideea este ca nu o sa te deplaseze nimeni din ideile tale, nici macar parintii tai, care probabil tin foarte mult la tine.
O sa iti faci grupul tau de baieti straluciti si o sa fluturi drapelul zdrentuit al victoriei.
Nici un obstacol, ElCosti a castigat! Intrebarea e impotriva cui? Daca ai sa observi, atunci cand a luat chip in lume, El nu a venit sa lupte impotriva grupului de EiCosti din acel timp, ci s-a lasat rastignit de ei.
Se pare ca pentru asta a si venit, pentru a se lasa invins si a lasa timp de contemplare a victoriei lungului sir de EiCosti care s-au perindat prin istorie, doar-doar s-or trezi...

| Ea a răspuns:

Te consideri amuzant? Daca vei observa ca ai ceva mai putini oameni in jur nu va fi pentru ca s-au speriat crestinii, ci pentru ca esti patetic. Eu nu am fost niciodata revoltata impotriva ateilor, dar trebuie sa recunosc ca felul in care arunca noroi in oamenii care cred in Dumnezeu, le cam murdareste mainile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E pariul tau.problema ta.eu ca crestin ma simt liber de orice frica.am fost eliberat din robia fricii si a mortii.tu poti formula cum vrei.eu doar cum trebuie.