| Inferno a întrebat:

"Somnul ratiunii naste monstri" Francisco Goya

Oare ce poate trezi ratiunea unei planete intregi?

5 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Daca somnul ratiunii naste monstri, nu inseamna ca toata planeta doarme. E o generaliare. Daca somnul ratiunii naste monstri in unele cazuri, pentru trezire, e nevoie de un cosmar.

| Leocerba a răspuns:

Oare de ce tocmai citatul asta fascineaza atata lume? Stii de cate ori l-am vazut eu invocat pe TPU? Oare spunandu-l de multe ori, trezesti ratiunea din somn?

| Leocerba a răspuns:

Stii, Inferno, daca tot ne jucam si generalizam in legatura cu somnul intregii planete, hai sa impingem ideea pana sus de tot: eu cred ca planeta intreaga se crede Omida si-si inchipuie ca daca-si tine ratiunea adormita, cand se va trezi, se va transforma intr-un Fluture, ceva...
http://vimeo.com/37817858

| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Monstrii?big grin
O zi placuta!

| Biggiesan a răspuns:

Nu poti vorbi despre ceva ce nu exista-ratiunea intregii planete? Ce vrea sa mai insemne si expresiunea aista bai nene? Eu cred ca era vorba despre somnambulismul inteligentei, sa reusesti fara sa cazi sa stai noaptea pe acoperis cu privirea atintita catre cerul instelat.Cat despre monstrii, da-i la dracul daca imi apare vreunu noaptea sa-mi deranjeze somnul ma jur ca-l iau la plesnit cu vatraiul!