| Leocerba a întrebat:

Am intalnit de multe ori pe TPU "Somnul ratiunii naste monstri". Vorbele astea au un fel de vraja de oamenii le invoca des. Foarte des.
Dar daca somnul ratiunii iti permite, cand te vei trezi, sa evoluezi intr-o versiune a ta mai buna?
Ce spuneti, somnul ratiunii, bine dozat, nu cumva te poate ajuta sa te culci omida si sa te trezesti fluture?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic că somnul de veci al rațiunii naște oi, păsări, maimuțe etc. Monștrii există, bine-mersi, și cu rațiune. Sunt chiar mai strălucitori în acțiunile lor și mult mai vicleni.

Poate. Eu știu niște exemple, le găsești pretutindeni, în domeniul artei. Rațiunea, în rigiditatea ei, ucide imaginația. D-aia mulți ne culcăm omizi și ne trezim... Nu ne mai trezim.

16 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Și iraționalul poate fi frumos. De multe ori mult mai frumos...
Important e iraționalul cui este.
De iraționalul lui Dali ce zici? E fain outside the box-ul lui, nu?

Cred că arta e îmbibată cu irațional și nu m-aș grabi să numesc pe vreunul dintre artiști "monstru". Din contră.

Eu aș spune în felul următor: "Somnul rațiunii uneori naște monștri, alteori capodopere".

P. S. http://i.imgur.com/EIKWT.jpg
http://i.imgur.com/M52TD.jpg
http://i.imgur.com/qQONc.jpg

NOname
| NOname a răspuns:

M-a făcut să-mi amintesc de această întrebare.
http://youtu.be/2rtske0JTgY

greece12
| greece12 a răspuns:

Somnul ratiunii e involutiv.
Ratiunea,cand isi ia vacanta,lasa in urma un mic animal,numai instinct,nu si gandire,disocierea binelui de rau devine imposibila, probabil omida adoarme visandu-se fluture, dar se va trezi gandac de bucatarie.

| Leocerba explică:

Multumesc frumos pentru raspunsuri.
Eu cred ca indemnul asta la veghe permanenta din partea ratiunii, invocand monstrii care s-ar naste, poate fi la fel de periculos ca si somnul ratiunii, caci noi nu suntem fiinte exclusiv rationale.
Eu m-am gandit ca adormindu-ne convingerile rationale cu care ne complacem si dand drumul imaginatiei si instinctelor, emotiei atat cat trebuie, acolo unde trebuie, s-ar putea sa ne scuturam de monstrii din dulap, chiar mai bine decat ar face-o ratiunea tinandu-i pe monstri sub papuc.
In felul asta, am evolua. Spre ce anume? Asta trebuie fiecare sa decida.
Si am in cap un film: "Equilibrium". E cu o societate care incepe sa distruga toate operele de arta si injecteaza cetatenilor o substanta care sa-i mentina rationali, neafectati, vigilenti laughing Noroc de Christian Bale care trage cateva picioare in gura acestei formule de manipulare cu "somnul ratiunii".

| anonim_4396 a răspuns (pentru Leocerba):

E superb Equilibrium, așa e. O societate în care alunecă din ce în ce mai rapid cea de astăzi.

| sabin89 a răspuns:

Eu unul nu cred ca se poate. Cel putin experienta acumulata pana acum arata exact ce spune dictonul: naste monstri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi sa nu te culci omida si sa te trezesti ciorapi Adesgo, ha, ha...
Deci da, whatever... eu asa fac, exercitiu de somn al ratiunii, de cate ori intru pe TPU, si in virtual, la general, ca sa ma deconectez, ca ma doare capul. Si ce obtin?
Ca in afara de stupizi si ura fostelor admiratoare nu am obtinut nimic! Macar Bale a obtinut o nominalizare la Oscar (bine, pentru Mecanicul, nu pentru Echilibristicul).
Deci somnul ratiunii altora e binevenit, dar doar daca nu stam noi in calea lui, nu?

| Leocerba explică (pentru anonim_4396):

Intrebarea e: l-ai vazut in The Fighter? E atat de luat acolo, mai luat ca-n American psycho.
Cat despre fluturi, omizi si asa mai departe, cica in cateva zeci de ani pierdem padurea ecuatoriala si, impreuna cu ea, aprox 50% din specii, deci daca ma culc omida peste cateva zeci de ani ma trezesc doar 50% fluture. Naspa! Nu lasa pe maine ce poti face azi : nani.

| Leocerba explică (pentru anonim_4396):

Scuza-ma ca vorbesc prea mult pe intrebarea mea dar e ceva amuzant: cand am dat raspuns, am fost intrebata chestii in legatura cu propria mea intrebare

Intrebarea era postata la categoria potrivita?
Da Nu
Intrebarea cauta rezolvarea la o problema sau era conversationala?
Cauta o rezolvare Era conversationala
Era corect scrisa gramatical?
Groaznic Excelent
Ai posta-o pe prima pagina?
A naibii de greu sa ma abtin!
Tu ce-ai raspunde in legatura cu propriile tale intrebari? Ia incearca, e funny! dar nu minti la gramatica, acolo o dai in bara cu "a fii" recunoaste laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Somnul ratiunii mele trezeste tone de ciocolata si brownies (mmmmm) in frigidere. Mama lor de dusmance!

Da, parerea mea e ca trezeste monstri. Oamenii sunt frustrati (habar n-am de ce) si nu realizeaza ca fac un bine general cand fac un bine cuiva de fapt.

| Leocerba explică (pentru anonim_4396):

Chiar. Binele se difuzeaza ca aroma de brownies in aer.
whooofff, daca faza asta cu ratiunea si somnul ei am zis c-am intalnit-o frecvent pe TPU, ghici care ar fi unul dintre cuvintele cele mai repetate pe TPU? hai, ca l-ai folosit si tu acum... ei? "frustrat" de ce e repetat cu obstinatie pe TPU?
Cum te iei de unu` la religie, cum apare "frustratule". Cum schimbi o parere cu altul la Dragoste cu Sex cum te urmeaza "frustratule". Daca ai alta opinie la Casa si Gradina, refrenul frustatului, desigur.
Nu crezi ca deja face parte din colectia de lemn a limbajului? E asta " frustrat/frustrare" si expresia "arunci cu noroi" laughing
Atat sa aiba utilizatorul robot al TPU? 100 de cuvinte in vocabular?
Voiesc diversitate!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Leocerba):

Aaa, este folosita gresit. Moda, ce sa-i faci?! Pai eu nu la asta ma refeream. Cred cel mai sincer ca rautatea porneste din frustrari de orice fel, prrobleme psihice cu alte cuvinte. Suntem inzestrati cu ratiune, pe care o folosim gresit. Rautatea, ma refer la cea care porneste din inima, nu la "un sut in fund, un pas inainte", porneste din frustrari si nu este constructiva, deci nu-si are sensul. Eu asta am vrut sa zic happy.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Leocerba):

Cum se face ca de pe 14 Martie incoace eu si whofy nu m-ai avem stupizi, iar tu nu mai ai tripleta de aur la fiecare balarie frustra(n)ta pe care o debitam?

| Leocerba explică (pentru anonim_4396):

Ceau!
Ai scapat din nou in trifoi, Ponei? Ai revenit pe TPU?
Raspunsul meu este: am față de munca voluntara? par ca m-as apuca de numarat voturile tale sau pe cele ale lui ufo? laughing
Si nici nu prea vreau sa vorbesc despre cea care ne da aceste voturi, mi se pare un mod controversat de a-i face reclama iar ea nu cred ca are nevoie. Nu te supara, ti-am zis ca, in general, toti oamenii care invoca suspect de des vreun nume, vorbind despre el cand chestii negative, cand chestii pozitive, mie mi se pare ca vor sa-i faca reclama? Asa se vede de la mine, din Banat.
Daca vrei sa mi-o vinzi pe Noname, nu-i nevoie, ce naiba? Am vorbit si azi cu ea despre Frida Kahlo si, spre final, a devenit de-a dreptul fermecatoare: am vorbit despre tequila si tranquila laughing
E ok. Tu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Leocerba):

No asta-i fain! Stiam eu ca daca injuri pe cine trebuie' se scapa si iti raspunde coerent la intrebari existentialiste ce altminteri nimeni nu le stie raspunsul. Mie imi era frica de Magno' sa nu fi facut ceva grav, gen copii... daca a dat numai in alcoolism si a descoperit Tequila Sunset (ca fie vorba intre noi nu mai e de Sunrise) atunci m-am linistit. Transmite-i dorintele mele sincere si fierbinti cand va mai intalniti la un cub (de gheata, de zahar, Kubric, whatever)...
Apropo, bunica? Sau nu inca?