| RAY a întrebat:

Sperantele sunt de fapt credinte, iluzii, amagiri?

Dai in depresie daca te gandesti la chestii de astea

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Evident, fara suferinta nu poti ajunge nicaieri,, trebuie sa suferi ca sa ajungi acolo unde ti-ai propus, sa ai un drum anevoios, iar la final sa se termine cu bine si sa te bucuri.

26 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Speranta e ultima care moare...e specifica oamenilor, eu unul inca imi mai creez sperante in anumite lucruri.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Cred ca omul nu ar putea coexista in lipsa lor, cred ca si fara suferinta nu ar putea exista,, fara a avea un scop, sa faca ceva, sa isi implineasca vreun vis

| RAY explică (pentru Drimmero):

Foarte bine ai descris acest drum spre implinirea unei dorinte, insati acest drum este ceea ce ne da dorinta de a trai

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Viata e plina de aceste drumuri, Ray, dar tu trebuie sa dovedesti ca nu te dai batut si reusesti sa treci peste.

In viata e ca in fotbal,, intampini intorsaturi de situatii!

| RAY explică (pentru Drimmero):

Asa e, pana in ultima secunda, asa e, meciuri de foc

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

D-aia am eu sanatatea mancata, din cauza asta.

Cica meciurile de fotbal sunt raspunzatoare pentru multe cazuri de infarct.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Si partidele fierbinti cu amanta,asa spun statisticile, eu ma uit doar cand sunt sferturi, semifinale, finala, adica la anul

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Statisticile includ si daca te prinde nevasta in fapt, atunci e stresul maxim si tensiunea la cote ridicate.

Practic te uiti degeaba ca nu intelegi nimic,, trebuie sa urmaresti parcursul echipelor pana acum, dar aia fac microbistii adevarati.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Man eu cand ma duc sa vad meciul echipei mele preferate vin cu lapte prospat muls acasa, pe un stadion am fost de 2 ori in viata

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Ai fost pe Dan Paltinisanu? Era buna Poli la vremea ei, am prins-o cateva sezoane in liga 1 cand era echipa frumoasa si le batea pe toate/

| RAY explică (pentru Drimmero):

Da,dar juca Romania

| RAY explică (pentru Drimmero):

Ma gandesc la raspunsul tau, ce sens ar avea exista in lipsa acestui drum?

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Scopul este sa ajungi la o finalitate, alta nu exista. Faza e alta, daca ai parcurs deja putin din drum,, trebuie sa dai inainte, o finalitate tot trebuie sa existe.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Deci orice existenta este obligatorie spre a fi finita?

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

"să trăiești o veșnicie fără vreun scop"

Dacă ești nemuritor îți umpli timpul cu ce vrei tu.
Nu poți avea un scop, pentru că orice scop are un final.
Și n-ar fi un iad.
Ar fi cea mai tare chestie. laughing))

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Grecule stramosi tai spuneau asta

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Ai dat fundă celui mai masochist și depresiv răspuns. laughing))
(Sorry Drimm)

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Nu mă regăsesc pe-acolo.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Pacat ai avut stramosi cu care sa te lauzi

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Să fi total de acord cu tot ce le-a b@șit mintea strămoșilor tăi acum sute, mii de ani, trebuie să fi cel puțin limitat ca să nu zic mai rău. laughing

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Mult mai inteligenti erau aia ca cei din prezent, Grecia era ceva atunci, acum e si ea o colonie Germana

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Erau pe vremea lor. Asta nu înseamnă că chiar tot ce au gândit atunci mai e valabil și azi.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Desigur o data cu avansarea tehnologiei privim lumea diferit, dar ras lui drimi este realitatea, pe care o descriso perfect

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Evident, fara suferinta nu poti ajunge nicaieri,, trebuie sa suferi ca sa ajungi acolo unde ti-ai propus, sa ai un drum anevoios, iar la final sa se termine cu bine si sa te bucuri.

| PumpkinDoll a răspuns:

Cam asa ceva.Cand mai are ''X'' 5% sanse sa traiasca, vine speranta aia care moare ultima. odata cu pacientul. Speranta e aia care tine tristetea profunda/suferinta trasa de par putin ca sa nu ajunga prea repede la tine, dar intr-un final tot ajunge.Pleaca puiul de psihoza si ii ia depresia locul, asta pana o sa accepti realitatea.Ala cu pacientul ''x'' fiind doar un exemplu, sa spunem ca aici speranta aia devine realitatea pe care ti-ai dorit-o, avand in vedere ca e un procentaj acolo, asta daca ai un noroc foarte mare.Dar sunt alte cazuri in care unele persoane prefera sa traiasca o relatia cu ''Y'' in mintea lor, in timp ce in realitate ''Y'' are o relatie..REALA,cu altcineva.Aici e de inteles ca pur si simplu nu poti sa ai tot ce-ti doresti, trebuie sa accepti realitatea si sa devi tripat pe alt scop.Si acum mai am momente in care imi aduc aminte de durerea de masea pe care am suportat-o si avand in vedere ca nu mai ma doare simt o stare de relaxare, inveti sa apreciezi binele.Nu poti sa apreciezi binele la maxim daca nu vezi cum e fara el, sau cu raul in locul lui.tot cam aia

| RAY explică (pentru PumpkinDoll):

Corect,nota 10 pentru raspuns, imagineazati sa traiesti o vesnicie fara vreun scop, sens sau sa faci acelasi lucru mereu, nu e un iad?

| PumpkinDoll a răspuns (pentru RAY):

Mi-am imaginat acum ceva ani un tip care sta pe un scaun intr-o camera mare alba si sta nemiscat pentru totdeauna, asteptand...Ce? Nu stiu, sa presupunem ca asteapta degeaba pentru ca nu avea sa se intample nimic, niciodata.....NICIODATA rolling on the floor