| anonim_4396 a întrebat:

|"Spuneti-le oamenilor ce vor sa auda,nu conteaza ca e adevar sau minciuna,faceti-le complimente, asta e calea de a supravietui in societate". Sunteti de acord cu afirmatia? Sunteti de acord cu atitudinea celui care afirma? De ce?

18 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns:

Moving parts in rubbing contact require lubrication to avoid excessive wear. Honorifics and formal politeness provide lubrication where people rub together. Often the very young, the untravelled, the naive, the unsophisticated deplore these formalities as "empty," "meaningless," or "dishonest," and scorn to use them. No matter how "pure" their motives, they thereby throw sand into machinery that does not work too well at best. Robert A. Heinlein, http://www.math.uh.edu/~tomforde/hquotes.html

| sousabo a răspuns (pentru doctorandus):

Foarte inteligent omul nu am ce zice.Eu nu vorbeam de utilitatea linguselii sau a linguselilor in sine. Evident ca e mai folositor, probabil ca omul a fost sau este o gazda placuta cand era invitat la cina.Era primul care lauda ciorba si hainele distinselor gazde.Eu vorbeam de cum pot eu ca om, ca persoana, in care se afla o particica mica de adevar din infinitul acesta pe care il numim univers sa-mi pastrez demnitatea, sa raman fidel convingerilor mele intr-o societate care iubeste mai mult minciuna decat adevarul. Daca vezi viata doar ca utilitate lucrurile sunt simple bineinteles.

| M25M a răspuns:

Afirmatia reprezinta o realitate a societatii. Oamenii cred ca vor sa afle adevarul, cred ca vor sa stie ce si cum este o anumita chestiune insa nimanui nu-i place adevarul pentru ca uneori adevarul doare, dezamgeste, de aceea lingusirea, amabilitatea exagerata, complimentele seci sunt mult mai apreciate de individ.
Lingusirea este arta cea mai veche prin care obtinem simpatia altuia si prin care ne putem apropria de un obiectiv care vizeaza acea persoana.
Personal sunt de acord ca afirmatia reprezinta, dupa cum am mai spus, o realitate insa nu sunt de acord sa o implementez in felul meu de a fi.

| mixxjim a răspuns:

Nu sunt de acord dar, din pacate, asa e. experienta de viata si profesionala mi-a aratat ca cu cat oamenii sunt mai lingusitori cu sefii (ca sa nu ma exprim nepotrivit pe site, cu pupat diverse parti), cu atat o duc mai bine si progreseaza mai repede pe scara ierarhica. Si in scoli e valabila chestia asta, de la ciclul primar la cele mai inalte foruri academice. Ce nu inteleg eu este cum oameni despre care ai spune ca sunt super inteligenti si cu super studii se preteaza la a se lasa lingusiti... Firea vanitoasa a oamenilor, deh. Nu cred ca am raspuns corespunzator daca era pentru vreo tema la orele de etica, dar e faina intrebarea, asa ca m-am bagat happy

| sousabo a răspuns (pentru mixxjim):

Ma bucur ca ai raspuns.Nu e pentru o tema la etica.Ci e o tema cu care m-am confruntat recent.De asta am intrebat ce atitudine au ceilalti cu privire la situatia cred eu reala din societatea in care traim.

| mixxjim a răspuns (pentru sousabo):

Din pacate e prea-plina lumea de astfel de cazuri si ce crezi? nu numai la noi, ci functioneaza si in strainatate chestia asta. vazuta cu ochii mei deseori, nu povestesc din imagimatie. dupa cum spuneam, oamenii sunt vanitosi peste tot, si jegosi peste tot, si am vazut asa de multe cazuri in care nu promovau cum trebuie persoanele potrivite incat am ajuns sa cred ca de fapt asta e un fel de motor al societatii. deci vanitatea e de fapt mai presus de inteligenta si bun simt, ce mai!

| Delicacy a răspuns:

Nu sunt de acord cu atitudinea celui care afirmă.De ce să linguşesc pe cineva ca sa obţin ceea ce vreau? Asta demonstrează că nu sunt în stare să obţin acel ceva folosind doar sinceritatea şi îndemânarea mea.Eu aş prefera să trăiesc într-o cocioabă, dar alături de fiinţe sincere şi corecte.

| sousabo a răspuns (pentru Delicacy):

Asta e tragedia Delicacy, ca de multe ori nu vei obtine ceea ce iti doresti daca nu te comporti asa cum am spus.De foarte multe ori am ales adevarul si de foarte multe ori am pierdut.Am pierdut interviuri, slujbe, prieteni, iubite..Si multe alte lucruri pe care as fi putut sa le am doar spunand cate o minciuna din cand in cand.In felul acesta am ajuns aproape un ratat, oamenii ma evita, si asta doar pentru ca imi place sa spun adevarul de cele mai multe ori, mai ales in lucrurile foarte importante pentru mine.happyAsadar ai dreptate in ceea ce spui dar ce se alege de cel ce urmeaza numai bunul Dumnezeu stie happy

| Delicacy a răspuns (pentru sousabo):

Dacă anumiţi oameni te evită pentru că spui adevărul, înseamnă că nu te merită şi că nu ştiu să aprecieze valoarea unui om adevărat.Te evită pentru că nu suportă adevărul, îi deranjează ceea ce spui tu, sau chiar îi doare.Mai bine să fii un "ratat" cu demnitate şi suflet, decât un maestru necinstit al manipulării.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca vreau sa fiu "apreciata" pozitiv, pe moment, de societate atunci are legatura. Daca nu ma intereseaza de societate si-mi traiesc viata cum stiu eu, atunci impactul este mult mai mare.

| Xenya a răspuns:

Adevarul doare, asta este! Ce nu ne omoara ne intareste! Oamenii nu trenuie mintiti, trebuie corectati atunci cand gresesc! Ce atata lingusala?! nu trebuie sa mintim si sa ne comportam ca si niste caraghiosi in societate pentru a ne face ascultati si respectati!

| xBya a răspuns:

Duhneste a pupincurism. Mai toti merg pe varianta asta josnica si demna de scarba. Cei inteligenti, cu personalitate si minimum de orgoliu nu ar face asa ceva, si`ar sustine propriile pareri si principii, deci e o buna cale de a`ti da seama de ce e in stare un individ; in viata trebuie sa fii propriul tau sef, nu un animal. In modul asta nimeni, niciodata nu te va stima ori admira. Dar ce sa facem, trebuie sa existe si sclavi, altfel am ajunge si mai rau.

| sousabo a răspuns (pentru xBya):

OBya, logic ai dreptate atunci cand spui asta, dar ce te faci cand esti pus fata in fata cu o situatie reala de care depind multe? Un exemplu banal cand am fost cu un membru al familiei mele, mai precis sora mea, la urgenta(a fost adusa cu ambulanta), am fost dat afara cu bodyguarzii din spital pentru ca am avut indrazneala sa merg in cabinetul doctorului si sa ii spun ca daca el nu face nimic macar sa trimita o asistenta sa ii faca un calmant, in camera de urgenta.Bodygurzii lispiti de inima dar mai mult de creier au ascultat orbeste ordinele acestui doctor, si m-am lasat dus afara.Ba mai mult cand le-am spus sa isi imagineze cum ar fi ca un membru al familiei lor sa treaca prin ceea ce trece sora mea, mi-au spus ca "poate imi da si vreo doua". Acum te intreb nu era mai bine sa nu le spun adevarul si sa ii lingusesc?

| sabin89 a răspuns (pentru sousabo):

A fi respectuos nu inseamna neaparat a fi lingusitor. Puteai sa ii abordezi pe respectivii (doctor/bodyguarzi) intr-o alta maniera, cu sanse mai bune de succes.

| xBya a răspuns (pentru sousabo):

Categoric, nu. Asta insemna sa o tii tot asa pana`ti termini treaba cu ei. In Romanica asta cam asa e. Daca incepi cu ceva, te duci pana la capat, altfel esti considerat suspect. De aceea trebuie sa te gandesti bine si sa alegi calea de abordare care ti se 'potriveste'. Cred ca doar daca te duceai cu bancnotele de suta tu si sora ta primeati un tratament corespunzator. Singura cale de a te salva e sa fugi ca de dracu de tara asta care da pe dinafara, la propriu, de oameni infecti.

| ДdД a răspuns:

Nu sunt de acord nici cu afirmatia si nici cu atitudinea celui care afirma, insa din pacate majoritatea oamenilor de astazi se regasesc in aceasta afirmatie. Dupa parerea mea sa aplici acea afirmatie e ca si cand ai fi o marionea in societate, care nu are dreptul la opinie si care spui si faci numai ce vor altii, cu alte cuvinte nu ai dreptul sa traiesti asa cum vrei pentru ca esti doar o 'clona' a uneia sau mai multe pesoane si care te diferentiezi doar prin aspectul fizic si nu si prin comportament deoarece iti este controlat indirect de ceea ce fac si gandesc ceilalti iar tu ii urmezi indeoproape.

| trutu006 a răspuns:

Da.Asa se intampla in societate fiind nu ai baza ca te apara cineva esti pe cont propri e ca si cum ai fi in jungla :faci o greseala si mori(sau esti batut si bagat in spital si agresorul o amenda de 500 de lei). N-O SA AVEM PARTE DE DREPTATE NICI IN SOCIETATE!