| anonim_4396 a întrebat:

Stiinta sau religie? Argumente, va rog.

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Romania = o tara religioasa plina de hoti,prosti,criminali, pedofili, tarfe, tampiti lipsiti de educatie, civilizatie

suedia o tara atee o tara pasnica
ce sa aleg stiinta logic

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru RAY):

Si ce legatura au aceste persoane cu Dumnezeu? Ei nu doresc sa-L asculte.

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Nici tu nu vrei sal asculti pe zeus

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru RAY):

Zeus? Eu nu cred in zeitati.

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Pai dumnezeu nu e zeu?

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru RAY):

Nu.De ce se spune DUMNE si apoi zeu? Pentru ca Dumnezeu este mai presus decat toti zeii.

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Desi mai exista si alti zeii doar ca dumnezeu e zeu suprem, deci e si el un zeu

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru RAY):

Zeii nu exista.Multi oameni cred in zei(ceea ce nu este bine), dar Dumnezeu este mai presus de acei zei pentru ca El exista, ne-a creat, iubeste, ajuta si iarta.

| Dragosdoar a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Deja te contrazici. ai spus ca nu exista zei. DUMNEZEU> Marele zeu, nu mai stiu exact in ce limba insa si dumnezeu e un zeu ca toti ceilalti fie ca e real sau nu

suntserios
| suntserios a răspuns:

Chiar nu stiu ce argument pro religie ar putea exista

| cristimihailov a răspuns:

Eu as zice ambele. Unde nu raspunde una... raspunde cealalta.

Iar acolo unde raspund amandoua iti fau astfel liberul arbitru sa alegi happy

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Daca nu esti infantil esti infam si vrei doar sa provoci scandal ca atatia altii. Este un lucru murdar. Se poate stiinta si spiritualitate. Nu am zis religie.

| Theo94 a răspuns:

Stiinta, datorita ei ai toate tehnologia.

| LDCCristi a răspuns:

Daca am luao logic in lumea asta razboaiele se nasc datorita fanalitatii religiilor... Iar tarile care merg spre stiinte le merg destul de bine (Norvegia, Danemarca).

Eu as merge pe religie dar nu dusa la fanatism...In lumea asta vezi ce se intampla cu Isis de.al de din astea pentru ca religia este prea "fortata".

| moshulica a răspuns:

Stiinta si spiritualitatea nu se exclud. Deci putem alege fie una din ele fie pe amandoua deodata. Si inaltele fete bisericesti recunosc medicina si recurg la ajutorul ei, nu? Pe de alta parte, iata doar cateva nume de oameni de stiinta geniali care au crezut in existenta lui Dumnezeu: Isaac Newton, Johannes Kepler, Samuel Morse, Michael Faraday, James Joule, Louis Pasteur.

| bogdangh a răspuns:

Nepasarea celor doua variante.
poti fi un om onest si fara a alege intre darvinism si credinta in o fiinta superioara. fa ce iti dicteaza inima/sufletul/capacitatea mentala.