| anonim_4396 a întrebat:

Stim ca fortele iau nastere sau se produc prin schimbul de particule numite bosoni in cadrul automatismelor materiei. Insa, nu-i asa ca bosonii doar mediaza cele trei forte fundamentale ( in afara de gravitatie ) si NU le produc? Bosonii doar transporta forte si nu le produc?

5 răspunsuri:
| radu877 a răspuns:

Da. asa e.

| AndreiRobert22 a răspuns:

Bosonii recepteaza si transmit forte produse de alte "surse". Botonii nu pot produce, nu sunt producatori de forte!

| anonim_4396 explică (pentru AndreiRobert22):

Deci bosonii NU produc forte de miscare CI doar le transporta. Puterea acestor forte de miscare se conserva in intregul Univers material prin automatisme de tip perpetuum mobile. Totusi ceva a trebuit sa fi imprimat/generat aceste forte la inceputul Universului si NU o "amarata" de energie statica in domeniul continuum.

| AndreiRobert22 a răspuns (pentru anonim_4396):

Adevarat dar nu sunt implicatii bosonii happy

| anonim_4396 explică (pentru AndreiRobert22):

Atunci ce este implicat? De exemplu masa unui proton este generata prin vibrarea gluonilor. Undele electromagnetice sunt propagate de ceva numit "fotoni" care in repaus nu are masa dar care capata masa in timpul miscarii sau vibratiilor spatiale. Din cate am observat fizica cuantica NU se bazeaza pe observare ci pe "deductie" sau pe "credinta" SAU pe "observarea" unor fenomene la nivel subatomic care NU arata SURSA fenomenelor. Au fost vazute la microscop perechile de quarci-anticuarci sau triadele de quarci din protoni?