| anonim_4396 a întrebat:

Stiti ca daca cineva este tinut de mic in conditii insalubre, nu e hranit corespunzator, etc. acesta nu va creste in inaltime prea mult.
Dar cu toate astea spartanii cum de erau atat de inalti?
P.S.Cam ce inaltime aveau acestia?

2 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

1) Cine ți-a spus ție că spartanii erau ținuți în condiții insalubre? Faptul că făceau antrenamente extrem de dure nu înseamnă că stăteau în condiții insalubre. La fel ca atleții de performanță din zilele noastre, aveau o alimentație foarte adecvată pentru nivelul de efort depus și nu locuiau în condiții mizere.

2) Cine ți-a spus că spartanii erau neobișnuit de înalți?

| xerxes1 a răspuns:

Cati spartani ai vazut?