| SaveTheNature a întrebat:

Stiu ca e stupida intrebarea dar o pun.
Ce te-ar face mai fericit?
a) sa fii bogat, inconjurat de oameni saraci si tristi?
b) sa fii sarac inconjurat de oameni bogati si fericiti?
Putina logica,psihologie, filosofie, imaginatie. gandeste-te bine.
Mi-ar placea un raspuns concret si explicit. tura asta chiar dau funda. Te rog nu schimba sensul intrebarii( intrebarea trebuie luata ca atare)

Răspuns Câştigător
| gohsty a răspuns:

As alege b). pentru ca.: nu tot ce zboara se mananca: daca as fi bogat nu as putea la orice idee care imi vine sa spun "a gata se rezolva".e mai greu. Daca as fi bogata as fi neutra din punct de vedere sentimental referindu-ma la prima varianta(rezulta din intrebarea ta: la b) ai zis bogati si fericiti la a) doar bogati). M-ar intrista tristetea lor foarte mult iar majoritatea celor cu cap stim ca banii nu aduc fericirea.
Aleg b)..nu trebuie ass sacrifici ceva pentru fericirea altuia(nu in ce ai scris tu, ai zis sa ma leg fix de intrebare). Daca esti sarac te bucura ca altul nu plange ca tine, ci ca zambeste.
La b) te poate cuprinde invidia, dorinta de a lua de a avea si tu bunurile altuia, dar si la orgoliul, maretia, egoismul.

26 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Apreciez sinceritatea! O sa raspund simplu: bogatia-si are propria-i saracie, la fel ca saracia, propria-i bogatie. Oricum ai alege, o sa existe loc de suis si coboras. In cazul asta, aleg sa beau o bere (m-ar face fericit).

| harciog a răspuns:

Sa ating o stare pe care am atins-o o singura data cind eram copil si s-o pot pastra mereu in mine.

Răspuns utilizator avertizat
| Dumnezău a răspuns:

Sunt un diavol egoist; confiteor,cum ar spune Dedalus.Mie imi place sa vad oameni saraci si tristi.Le disec dramele, prin ochii mintii si ochii propriu-zisi, imi place sa le exploatez dramele, ca mai apoi sa le compar cu starea mea, pentru a scoate niste concluzii.Imi plac mult si banii.Nu sunt un principiu si un scop final,dar nu sunt ipocrit sa spun ca ai nevoie de ei doar ca sa ai un trai decent, imediat ce oricine da de bani, va avea o stare, inca nedeterminata, de fandoseli si un egoism cras.Eu cred ca o voi avea total, de ar fi pot invarti pe mana bani multi.Nu m-ar incalzi cu nimic sa fiu un cersetor in tara printilor.Traiasca peisajele gri, cu oameni gri, bosumflati, cu mine stand pe un tron din marmura si diamante! Propria-mi implinire si satisfactie nu are absolut nici o legatura cu fericirea generala, generata de starea latenta a societatii si a celor ce-o formeaza.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

B. Sarac, sa am motivatie sa muncesc, sa-nvart ceva, sa fac bani. Sa am un model, sa am pentru ce lupta.
Na acum depinde si cum privim problema... se spune ca sarac e acela care se multumeste cu cat are, iar sarac ala care mereu vrea tot mai mult.

| SaveTheNature explică:

Am scris sa nu stricati sensul intrebarii.Chiar nu a inteles nimeni?

| anonim_4396 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Tu însuți ai spus că întrebarea e stupidă. Trebuie să ignorăm partea asta? Dacă da, atunci ignoră și tu abaterile altora!

Eu nu vreau o lume în care să fiu înconjurat doar de oameni bogați sau sărăci, ci oameni de toate felurile. Fiecare cu soarta lui și cum a putut să aleagă să și-o facă.

| ombladon a răspuns:

O sa aleg A. iar ceilanti care au raspuns, o sa ma inconjoare rolling on the floor

| EzioAuditoreDaFirenze a răspuns:

A) desigur. Cine zice ca nu vrea sa fie bogat... MINTE! Si in plus. Tu cu acesti bani ai putea sa ii ajuti pe ceilalti. Dar daca toti ar fi bogati si tu nu...

| Gumitzza5 a răspuns:

Eu aleg varianta a pentru ca eu sunt darnica si atunci cand am ceva imi place sa dau si la alti, sa il impart. Asa ca a-si incerca sa dau si la acei oameni saraci sa ii fac fericitihappy.

| Lolly94 a răspuns:

A) sa fii bogat, inconjurat de oameni saraci si tristi.
Daca as fi bogat, as putea sa ajut acei oameni saraci.

| RAY a răspuns:

Nici una, bogat esti cand ai ce isi doresti, daca as avea as da si la alti

| doctorandus a răspuns:

Asta e o tema sociologica clasica, rezolvata de Lazarsfeld prin conceptul de grup de comparatie. Soldatii ramasi la bazele din SUA se comparau cu cei care faceau cariera si se simteau foarte nefericiti, in schimb cei de pe front se comparau cu cei morti si ramasi invalizi si se considerau fericiti.

| Wøodenpints a răspuns:

A.
Pentru că oricum nu-mi pasă de ăia săraci şi trişti.

| SaveTheNature explică (pentru Wøodenpints):

Nu prea te cred.

| Wøodenpints a răspuns (pentru SaveTheNature):

De ce nu mă crezi? Eşti cumva un om de genul "lasă că ştiu eu că tu de fapt nu eşti aşa"? Dacă da, şi ai impresia că mă cunoşti mai bine decât mă cunosc eu, nu-mi mai răspunde.

| ancaval a răspuns:

Aleg varianta a). pentru ca daca as avea bani, as ajuta multe persoane care au nevoie si acum o fac, da cu limita, ca nu imi permit prea mult.
Asta ar insemna fericirea mea, sa pot ajuta pe alii, sa nu-i mai vad suparati.Eu sunt intre sarac si bogat, la limita, sunt o persoana simpla, ca oricare alta.

Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu siguranta a) ..atunci as putea sa-i fac si pe ceilalti fericiti daca ii ajut happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si pana la urma bogatia nu e totul...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cum sa gandesc logic daca intrebarea ta nu e logica? Uite cevreau eu: sa fiu sanatos, fericit, cu gura pana la urechi toata viata, sa am prieteni sanatosi si fericiti, familie la fel si sa avem si bani cat ne trebuie si ne dau liniste psihica si sufleteasca.

| NemNUZ a răspuns:

Pai in viata tot timpul lupti pentru ceva ( pentru o bicicleta, un servici bun...)
daca esti bogat si ai de toate nu mai are rost viata big grin

| i86e2 a răspuns:

B, fiindca consider ca fericirea unui om merita sacrificata pentru fericirea majoritatii, mai ales cand acel om e eu, nu pot sa judec pentru altii, adica nu as sacrifica fericirea altcuiva pentru majoritate, e alegerea lui.

| LasleaIoan1972 a răspuns:

B. eu daca sunt sarac cei fericiti de langa mine ma fac si pe mine fericit doar privind la ei, energia pozitiva este completa si doar ca nu am bani in rest sunt la fel de fericit ca ei, fericirea nu consta in bani, consta in energie pozitiva in fapte bune, in iubire

| Кристина21 a răspuns:

A,pentru ca le-as da si lor din bogatia mea si asa am fi toti bogati si fericiti:d

| Justrollin a răspuns:

Ia uite unde erau bunii samariteni, s-au strans toti aici pe TPU

| missheidy a răspuns:

Ar fi ok b)sa fii sarac, incojurat de oameni bogati si fericiti pentru daca sunt ei fericiti poate te ajuta si pe tine cu ceva sa fii fericit chiar daca esti sarac(parerea mea)