| Ododododo a întrebat:

Stratul de ozon se regenereaza?

Răspuns Câştigător
| vlad_4949 a răspuns:

Sunt foarte interesat de aceste lucruri.Sa sti ca acest lucru este foarte posibil (desigur daca noi poluam in continuare nici cand or zbura porci no o sa se mai refaca, adica se va largi)bine dar sigur este a ea este in miscare adica de exemplu maine dimineata va fi deasupra noastra (singurul rau care nil face ar fi sa ardem la soare si sa orbim daca ne uitam la soare si daca ne expunem si este o caldura de vara)si ai pute face cancer la piele(asta daca iesi din casa in tricou cu maneci scurte fara ochelari de soare si pantaloni scurti).Sa nu te speri! nu-i grav! Sper ca ti-am dat destule informatii!

20 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

Se regenereaza dar foarte greu. Stratul nostru de ozon nu mai are timp sa se regenereze la viteza cu care il distrugem. Si consecintele noi le vom suporta. C'est la vie.

| wales a răspuns:

Da,o refacere completa se face in aproximativ 80 de ani

| georgesur a răspuns:

Echilibrul atmosferei inseamna practic conservarea stratului de ozon, productia de ozon O3 sa fie egala cu distrugerea ozonului O3.
Radiatia ultravioleta (UV) de tip C (lungimea de unda sub 240nm) emisa de soare, are suficienta energie pentru ca in straturile superioare ale atmosferei sa rupa molecula de oxigen (O2) in doi atomi liberi O+O. Acest proces poarta numele de FOTOLIZA
Atomul liber de oxigen daca intalneste o molecula de oxigen, in anumite conditii energetice, da nastere unei molecule de tip O3 numita OZON.
Molecula de ozon absoarbe radiatia ultravioleta (UV) de tip B (lungimea de unda intre 240nm si 320nm) si se desface intr-o molecula de oxigen O2 si-un atom liber O.
Astfel putem spune ca fotoliza Oxigenului O2 da nastere Ozonului O3 in conditii energetice ale radiatiei solare UV de tip C iar fotoliza Ozonului O3 prin absorbtia radiatiei ultraviolete UV de tip B da nastere moleculei de Oxigen O2.
In stratosfera, la peste 10km altitudine, ozonul asigura absorbtia radiatiei ultraviolete de tip B si astfel protejeaza viata pe Pamant.
In troposfera, acolo unde se desfasoara activitatile umane, provoaca efecte din cele mai nefericite asupra sanatatii.
Ozonul BUN(cel din stratosfera) sau RAU(cel din troposfera) este functie de locul unde se gaseste si rolul ce-l indeplineste.

| carpediem a răspuns:

Bineinteles. Problema e ca viteza cu care noi i-l distrugem e mai mare decat viteza cu care se regenereaza.

| mgtow a răspuns:

Da, de la emisiile din fabrici si autoturisme, autocamioane etc.

| dexro a răspuns:

Bineinteles ca da... cu ajutorul taxelor! doar nu ele sunt o scamatorie? laughing

| Drag0s a răspuns:

Nu. imi pare rau sa zic asta. dar nu

| MiK3L a răspuns:

Nu cred ca are timp.

| Delicv3nt a răspuns:

Foarte multi puneti intrebari pe aceasta tema nestind ce este de fapt acest strat de ozon sau ce legaturi exisa intre el si alte probleme.
Fiti atenti tinand cont de subtierea stratului de ozon care are o responsabilitate pentru o parte a fenomenului de încalzire globala, lasând mai multa energie solara sa ajunga pe Pamânt, cresterea cantitatilor de oxid de azot, metan si dioxid de carbon din atmosfera amplifica acest fenomen prin producerea accelerata a efectului de sera.Deci in concluzie daca trec acele raze de azot ne luam adio unii de la alti laughing acele raze sunt daunatoare tongue totusi azotul nu este ceva ce nu se poate reface mai greu dar se poate...

| nonny50 a răspuns:

Da! dar foarte greu!

| klau123ful a răspuns:

Nu:d

| Raluca011 a răspuns:

Nope

| GotRo a răspuns:

Se reface destul de incet dar se reface

| GotRo a răspuns:

Ozonul se regenereaza. gaura de ozon aparuta deasupra polilor prin anii 70-80, s-a refacut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se regenereaza dar e vorba de sute poate chiar mii de ani in conditiile in care omenirea ar disparea nemaifiind nici o sursa de poluare decit naturala.

| iloveunicorns a răspuns:

Da, se regenereaza...

| iloveunicorns a răspuns:

Da,se regenereaza!

| ioana_7606 a răspuns:

Asa se spune,dar mereu exista un dar care arata faptul ca existenta unei gauri negre este falsa! Se pare ca iar am fost pacaliti,acea gaura nu exista deloc,si nu folositi creme impotriva razelor solare sunt doar niste bani cheltuiti asa,ca n-ai ce facewinking razele ultra violete nu provoaca cancer, ci insa chiar sunt bune pentru piele, te rog sa nu ma faci nebuna doare citeste pe site-ul Secretele luiLovendalwinking

Deci fara grija!

| mady8055_9212 a răspuns:

Buna! Iubita stratul de ozon nu se regenereaza! fundita?

| spk93 a răspuns:

Nu