| StefyLoVy a întrebat:

Unde e stratul de ozon si ce rol are ?

Răspuns Câştigător
| BlackBVB a răspuns:

In atmorfera si are rolul de a filtra razele solare intr-o anumita masura pe scurt de protectie

4 răspunsuri:
| pisicutablue a răspuns:

Stratul de ozon sau ozonosfera este zona stratosferei terestre care este alcătuită în mare parte din ozon. Acest strat conține 90% din ozonul care se găsește în atmosferă și absoarbe 97%-99% din radiațiile ultraviolete de frecvență înaltă. Stratul de ozon se întinde de la circa 15 km la aproximativ 40 km altitudine.

Ozonul face parte dintre gazele care compun atmosfera : el ia naștere din oxigen, prin reacții fotochimice provocate de radiațiile solare. Pământul este înconjurat de un strat de ozon situat la o altitudine foarte mare. Acest strat filtrează aproximativ două treimi din razele ultraviolete (UV) emise de Soare. Dacă toate razele ar ajunge pe Pământ, ar fi dăunătoare vieții de pe planetă. Stratul de ozon este situat în stratosferă, întinzându-se de la 15 la 50 de km, fiind însă cel mai concentrat la 20-25 km. Practic, este vorba de aer ozonat și nu de ozon pur, având un număr mai mare de molecule de ozon în compoziție decât aerul obișnuit (care conține mai ales azot și oxigen).

pe scurt:
Stratul de ozon este situat în stratosferă, întinzându-se de la 15 la 50 de km
si are rol :filtrează aproximativ două treimi din razele ultraviolete (UV) emise de Soare adica impiedica incalzirea globala

| Laurentiuuu a răspuns (pentru pisicutablue):

Multumim pisicutablue pentru plagiere si pentru inducerea in eroare a membrului.

| pisicutablue a răspuns (pentru Laurentiuuu):

Ce plagiere ai ceva la cap?

| pisicutablue a răspuns (pentru Laurentiuuu):

Scuze pentru mesajul de mai sus dar nu stiam ca nu pot lua informatii de pe internet
scuze