| Libelle a întrebat:

Subiectul ăsta mai are mult până să ajungă la epuizare în România, așa că zic să-l abordez.
Care credeți că sunt șansele ca în viitorul apropiat (câțiva ani) să se legalizeze căsătoriile lgbt în Ro? Probabil că e suficient și dacă spunem „homosexuale" pentru societatea noastră.
Mai mult, ce părere aveți despre „campania" BOR de strângere a semnăturilor împotriva legalizării și pro modificarea articolului din Constituție, care spune că o familie este alcătuită din soți, într-o formă care ar spune că familia este alcătuită din bărbat și femeie?

Și mai mult, dacă nu vă răpesc prea mult timp, există oameni care consideră că un copil este crescut mai bine într-o casă de copii/orfelinat decât de către 2 membri ai unei căsătorii homosexuale?

Răspuns Câştigător
| drutzix a răspuns:

Nu cred ca se va intampla asta prea curand deoarece poporul roman este prea indoctrinat.
Am o parere foarte proasta de aproape tot ce face BOR care a devenit o corporatie fara rost.
Normal ca ar primi o educatie mai buna intr-o familie decat in orfelinat. E logic. In orfelinat primeste atentie si dragoste foarte rar pe cand intr-o familie o primeste in fiecare zi.
Totusi sunt putin rezervat cand vine vorba de adoptie deoarece, cum spuneam si mai sus, sunt foarte multi indoctrinati pe aici si copilul ar fi tinta discriminarii si abuzurilor din partea needucatilor.

20 răspunsuri:
| pepy63 a răspuns:

Eu am o parere rea iar despre actiunea B.O.R o parere buna

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sanse sunt pentru ca BOR e in cadere libera in ultimii ani.

BOR face si ea ce poate, dar au cam trecut anii evului mediu cand biserica era la conducerea tarii si sper sa realizam si noi asta cat mai repede.

legat de ultima intrebare am ceva retineri sa raspund depinde ce educatie primeste copilul ala

| Duucu a răspuns:

Nu stiu care sunt sansele, dar sper sa fie minime. Campania aceasta infiintata de BOR este unul dintre putinele lucruri bune ce au fost ingaduite de ei. Da, intr-un orfelinat cu conditii un copil e mai bine crescut, chiar daca e posibil sa dureze timp pana o familie NORMALA il adopta.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Ti-ar place sa-i zici mama celui din stanga sau celui din dreapta in fotografia de mai jos?

https://upload.wikimedia.org/......205514.jpg

| Libelle explică (pentru TrăieşteClipa):

Mai întâi de toate, nu ar trebui să îi spun vreunuia „mamă". E destul de clar că ambii ar fi tați. Nu cred că într-un mariaj gay poate fi vorba de rolul de soție și soț /mamă și tată. E vorba de soți și părinți:-)
Gay Pride mi se pare o exagerare și orice manifestare precum a lor.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Libelle):

Dar macar acadelele iti plac?

| Libelle explică (pentru TrăieşteClipa):

Prefer prăjiturile.

| Drolja a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Pfaaa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu una nu sunt deloc de acord cu casatoriile de genu. Lumea asta innebuneste incet. Te impotrivesti naturii prin casatoriile de genul. Baiatul a fost creat sa iubeasca si femeia, si invers de asemenea. Mi se pare un **** prostia asta ca sunt indragostiti de cineva de acelasi sex. Consider asta o problema mintala. Trebuie sa faci diferenta clasa dintre iubirea de prieteni si dragostea. Te pomenesti ca-ti place de cineva de acelasi gen. Scarbos.
In al doilea rand, sunt de acord cu acea afirmatie. Intr-adevar, copiii sunt mai bine crescuti intr-un orfelinat. Acolo pot sa vada si figura unei femei, si a unui barbat. Toti copiii au nevoie si de o mama si de un tata langa ei. Nu poti compara un barbat cu o femeie. Pur si simplu asa e legea fireasca
Prea repede nu cred ca se vor legaliza casatoriile de acest gen, datorita numarului mare de oameni ce se opun. Intr-un viitor putin mai indepartat din pacate poate ar fi sanse, la cat de nebuna devine gandirea omeneasca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca intrebarea mai importanta era daca ar fi de preferat sa aiba doi tati/doua mame ori un tata si o mama.
Poate te gandesti si tu care varianta crezi ca ar fi mai buna pentru tine, dar nu-i obligatorie chestia asta.

| FeelFor a răspuns:

Eu sincer sa iti spun nu sunt de acord cu legalizarea casatoriei homosexualilor.
Uite, nu am timp sa aduc multe argumente, e un subiect destul de dificil de dezbatut ce necesita mult timp dupa parerea mea.

Te intreb ceva foarte simplu: cum te-ai simti daca ai creste intr-o familie de homosexuali? Adica tu sa ai ca parinti doi homosexuali?

| Libelle explică (pentru FeelFor):

Nu am de unde să știu cum m-aș simți. Cred că cel mai mult contează educația care mi-ar fi fost dată și relația dintre părinții mei, precum și în orice familie hetero. În orice caz, aș fi fost un copil care a învățat să accepte varietatea și să nu aibă concepții super strâmte despre normalitate.

| FeelFor a răspuns (pentru Libelle):

Probaibl, dar la fel de probabil exista sansa de a iti dori sa nu te fi nascut intr-o astfel de familie. In contextul societatii de astazi, pare o normalitate aceasta relatie. Inteleg, iti place de o persoana de acelasi sex cu tine, poate aveti relatii intime (desi nu sunt de acord cu asa ceva), dar mai mult de atat consider ca nu ar fi moral sa se intample, de asemenea nici relatiile intime intre persoane de acelasi sex nu le consider morale.

| FeelFor a răspuns (pentru FeelFor):

Apropo, eu zic ca nu e prea corecta categoria, nu are nici o treaba cu stiinta si filozofia. Categoria corecta ar fi fost "familie si relatii", parca asa se numeste.

| Libelle explică (pentru FeelFor):

Mulțumesc pentru răspuns.
Despre moralitate ar fi multe de spus, dar lăsăm pentru altă discuție :-)

| Libelle explică (pentru FeelFor):

Filosofia se poate face pe orice subiect.

| FeelFor a răspuns (pentru Libelle):

Cu placere. Sunt curios care este si parerea ta, esti de acord cu asta? Din moment ce ai deschis subiectul asta as dori si niste argumente, pare sa ai destul de mult timp pentru asta.

| Libelle explică (pentru FeelFor):

Nu îmi trebuie prea mult timp ca să dau un răspuns.
Sunt de acord cu tot ce presupune o familie homosexuală, în măsura în care respectă aceleași condiții pe care ar trebui să le îndeplinească o familie heterosexuală ( condiții care, din păcate, deseori nu sunt îndeplinite; alcoolismul și violența ar fi cea mai mare problemă )
Cred că noțiunea de familie nu bate în cuie „bărbat" și „femeie" ci alte lucruri.

| FeelFor a răspuns (pentru Libelle):

Deci esti de acord cu casatoriile homosexualilor, mh. Mi se pare foarte deplasat ca un copil sa aiba o asemenea familie. Chiar acum m-am gandit la o situatie amuzanta : copilul observa si el cam care este societatea si evident ca "familia" lui este diferita, la un moment dat intreaba "Parinte1 (din moment ce nu pot fi numiti mama/tata nu am idee cum atlfel ar putea fi numiti laughing. ) eu cum am aparut?", iar parintii ar trebui sa ii explice, inca de mic, care este realitatea. Copil fiind, foarte firav, ca toti de altfel la acea varsta, poate sa perceapa anumite lucruri care il va schimba, in rau mai mult ca sigur, dupa parerea mea. happy

Apropo, familia, din cate stiu eu este o unitate care pe langa multe alte roluri, are rolul de a continua viata biologica, deoarece doua persoane homosexuale nu pot avea un copil, biologic vorbind, eu consider ca nu se poate numi "familie". Mai mult de un cuplu nu as putea spune ca este. Oricum... mi s-ar parea dezgustator sa vad doi barbati care "se ling" la propriu in public, tie ti-ar placea? happy Gandeste-te mai bine ce presupune toata treaba asta cu homosexualitatea.