| Sawarekh a întrebat:

Sunt ciudat fiindca vreau neaparat sa impartasesc cu familia, rudele, prietenii, cei apropiati ce melodii ascult?

Eu ascult melodii din foarte multe categorii: laice, instrumentale, stil oriental, latine, etc.
Toti din jurul meu asculta numai melodii comerciale rap sau pop.

Si simt o nevoie sa arat ce gusturi am dar si sa le arat o alta latura a muzicii.

Răspuns Câştigător
| Seba2013 a răspuns:

Nu deloc, si pictorii isi EXPRIMA(catarsis in pictura) sentimentele. Asa si tu vrei sa iti exprimi sentimentele prin muzica. Acest tip de desfatare se considera placut si de bun gust. Multi ne alimentam cu energia voastra pozitiva. Daca nu ai avea dragoste ai muri... dragostea este cea mai mare. Cand mergem sa il vedem pe Messi si Ronaldo mergem sa vedem expresii extraterestre.

| Sawarekh explică (pentru Seba2013):

Interesant ce spui, sa stii ca si eu sunt artist laughing studiez domeniul de graphic design, desenez de mic, etc.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru asta exista FB-ul si instgramul tau, sa-ti pui PE PAGINA TA, tot ce vrei, dar atentie, sa nu postezi melodii sau video-uri care sunt protejate de copyright, ca ti se blocheaza contul.
Din nefericire nu toti iubesc rap-ul, manelele sau alte stiluri de strada, deci nu te astepta ca oamenii sa fie incantati de ce-ti place tie si sa asculte tot ce asculti tu, fiinde vorba de gust si de cultura muzicala si asa cum tie nu-ti place muzica clasica sau de opereta, nu poti forta pe alti sa asculte ce vrei tu.

| sierra1 a răspuns:

Dacă lumea e intreresată (realmente), de ce nu? Altfel devii plictisitor. Tu decizi

| T0T a răspuns:

Și eu sunt la fel. Dar nu vreau chiar neapărat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciudat, nu. Enervant, da. Intotdeauna m-au calcat pe nervi cei cu muzica lor, mai si stateau transpusi de mama focului la niste vocalize si acorduri.
Si mie-mi place muzica, dar nu impartasesc. Imi place, o ascult. Mai mult de-atat...

| tudorvolcano a răspuns:

Caută prieteni care ascultă muzică de genul tău.

De curiozitate, când spui stil oriental, te referi la muzica clasică orientală autentică, la Maqamat și la Dastgah, sau muzică modernă, cu înfloriri orientale?

| Sawarekh explică (pentru tudorvolcano):

Ascult si melodii in Ebraica, Araba, cand zic stil oriental: Adica de la Dalida,, Amr diab, Sarit haddad, Abraham Fried dar si stil traditional, instrumental in care se foloseste chitara, Laud, Quanun, nay, etc. Ador instrumentalele

| Sawarekh explică (pentru tudorvolcano):

Apropo, mersii de idei, o sa incerc happy

| tudorvolcano a răspuns (pentru Sawarekh):

Pentru Maqamat, am aici un playlist, dacă vrei să asculți:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLyk0oGoDkcaYCnlYj1FLhmSsbkNT_OTGl
Dacă găsești câte o melodie în plus, aș fi foarte bucuros dacă mi-ai trimite câte ceva să o adaug în playlist. Caut de mult timp melodii pe Maqam Sikah, în special Samai Sikah Rumi de profesorul Jihad Racy, am auzit că Maqam Sikah Rumi este cel mai eteric Maqam.

Recomand să înveți și teoria muzicii bizantine, și cea a muzicii arabe.
Când caut ceva, caut deseori și Maqam-ul/Ehul specific, pentru că știu că fiecare maqam are propriul ethos:
- Maqam Bayati: umilitate, bucurie, liniște profundă
- Maqam Segah: atașament, maqam-ul nunții
- Maqam Jiharkah: curaj, mândrie națională, rustic
- Maqam Rast: coroană a tuturor Maqamat, Maqam destul de vesel
- Maqam Houssaini: bunătate
- Maqam Usshaq: majestate
- Maqam Iraq și Maqam Rahat al-Arwah: liniște profundă
- Maqam Hijaz: Maqam conservator, ocazional bucurie, ocazional amărăciune
- Maqam Huzam: Maqam conservator
- Maqam Saba: melancolie
- Maqam Shahnaz: bucurie extremă
- Maqam Ajam: bucurie
- Maqam Nahawand: sentimentalism, iubire
- Maqam Kurd: stare similară cu Bayati, totuși diferită
- Maqam Farahfaza: euforie