| RAY a întrebat:

Sunt psihopati persoane rationale?
Din moment ce ei nu au sentimente,emoti,nu simt iubirea,frica,as vrea sa imi cititi cu atentie intrebarea, fara raspunsuri aiurea
https://ro.wikipedia.org/wiki/Psihopatie

13 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Recomand cele doua volume "Minte, caracter si personalitate": https://m.egwwritings.org/ro/folders/216

"Gândurile bune nu vin de la sine — Fiecăruia dintre noi i s-a încredinţat o lucrare ce trebuie îndeplinită în mod perseverent. Gândurile bune şi hotărârile curate şi sfinte nu vin de la sine. Pentru a le avea, trebuie să ne luptăm. —"

"Imaginaţia conduce la forme severe de boală — Mintea trebuie să fie controlată, deoarece exercită asupra sănătăţii cea mai puternică influenţă. Adesea, imaginaţia ne conduce pe căi greşite şi, dacă i se permite, conduce la forme severe de boală. Mulţi mor de boli care sunt, în cea mai mare parte, imaginare."

Persoanele mentionate de tine -ca sa ajunga la stadiul acesta au parcurs un intreg drum. Acestea au refuzat rationamentul si s-au opus binelui in mod repetat, pana cand lucrul acesta a devenit un mod de viata. Au hranit ura si aceasta a devenit parte a fiintei lor, a caracterului.
Ca orice membru care alcatuieste trupul, la fel este si ratiunea. Nefolosita, aceasta se pierde. In felul acesta omul ajunge sa nu-si mai foloseasca doar instinctele ca animalele, ci chiar mai rau: dorintele lui sunt indreptate mereu spre rau; si in aceasta isi gaseste placere, satisfactie. El ajunge sa fie ca ingerii rai; va ajunge demonizat. Va fi o povara pentru el si pentru societate.

| RAY explică (pentru anonimg):

Ce raspuns ))))))))))) omule o persoana psihopata din nastere a dobandit asta

| anonimg a răspuns (pentru RAY):

Of. Complicate mai sunt lucrurile.
Da, poate fi si din nastere, dar sunt cazuri rare. Cei mai multi devin astfel, si nu se nasc.
Pentru cei care se nasc astfel, parintii trebuie sa le acorde o mai mare atentie decat de obicei. Trebuie sa cultive in ei pe orice cale posibila si la fiecare pas dragostea pentru semeni; sa sadeasca in ei semintele binefacerii, a purtarii de grija fata de ceilalti decat de ei insisi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

rolling on the floor

| RAY explică (pentru anonimg):

Aia se numesc sociopaţi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Psihopati Nu cred, sociopati probabil.
Nu am sã uit scena asta din Scarface, Al Pacino se poate sã fie un psihopat, deoarece nu are nici mãcar empatie
https://youtu.be/loKvDbJ7PHQ

| RAY explică (pentru anonim_4396):

De ce crezi asta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Sociopatii sunt 100% conscienti de disonanta cognitivã
http://www.scientia.ro/......ioare.html

| dante94 a răspuns:

Ray am citit candva o carte de psihologie. Ce se spune in acea carte e cel putin interesant : chirurgii pe creier si managerii sunt psihopati. Totusi ei nu vor sa faca rau oamenilor dar asa e natura meseriei(ca sa dai afara pe cineva nu trebuie sa ai compasiune iar ca sa tai undeva si sa stii ca omul acela poate ramane paralizat sau muri din vina ta nu e pentru oricine). Psihopatii sunt fiinte rationale.Pot planui tot felul de lucruri iar faptul ca nu au constiinta ii avantajeaza

| RAY explică (pentru dante94):

Un ras foarte bun si inteligent

Răspuns utilizator avertizat