| Purec a întrebat:

Sunt toti oamenii egali? raspuns argumentat va rog

Răspuns Câştigător
| Nuv?suf?r a răspuns:

Eu vorbeam de codul genetic unic, adică nu vei găsi doi oameni cu codul genetic identic, acea informaţie genetică decide, câte de lat ăs-ţi fie nasul, obrajii, gura, vocea cum să fie groasă mai subţire, etc, toate aceste detalii şi defecte ne deosebesc.
Ceea ce ai spus tu nu se deduce din ce-am spus eu.
Şi da, genetica dictează comportamentul unui individ, ce te surprinde aşa? Dar nu treubie să dai exemple de minte îngustă, cum ar fi să crezi că e de-ajuns o generaţie să se moştenească ce va, nu! Părinţii tăi puteau să fie fotbalişti de primă clasă, nu e ca şi cum crează nişte gene părinţii tăi în timpul vieţii, şi după ce te fac tu le moşteneşti, tu moşteneşti genele părinţilor părinţilor tăi.

Şi la exemplul tău juvenil nu structura genetică moştenită e de vină, ci anturajul părinţilor.
Dar contează şi ce fel de gene moşteneşti, poţi să moşteneşti unele în care să fii mai uşor predispus să bei, să fumezi, să te droghezi, dar tot la fel de bine poţi să ai gene, care te ajută să rezişti mai bine.
Totul e legat de şansă. De exemplu unii se nasc cu bafta să aibă o circulaţie a sângelui extraordinar de bună, să reziste mai bine la frig, să elimine alcoolul mai repede din corp, etc.
Şi dacă ştiai răspunsul la întrebare, de ce pui întrebarea?
Adică mi se pare stupid să vii cu argumentul, "voiam şi alte păreri", având în vedere că tu consideri părerea ta cea mai bună şi de neclintit.
O noapte plăcută.

10 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Egali in ce? Ca gandire fiecare e diferit. Ca sansa in viata... fiecare are o sansa...

| MadnessCaffe a răspuns:

Ce se agita astia sa iti explice aici... iti zic eu pe scurt.

Teoretic, da.
Practic, nu.

| Nuv?suf?r a răspuns:

Nu. Deoarece fiecare om are o structură genetică unică, fiecare e unic atât fizic cât şi mental.

| Purec explică (pentru Nuv?suf?r):

Deci consideri ca structura genetica dicteaza gandirea si comportamentul unui individ? daca un copil se naste din parinti hoti si betivi va fi ca ei? Va fi genetic programat sa fie betiv si hot?

| Nuv?suf?r a răspuns (pentru Purec):

Eu vorbeam de codul genetic unic, adică nu vei găsi doi oameni cu codul genetic identic, acea informaţie genetică decide, câte de lat ăs-ţi fie nasul, obrajii, gura, vocea cum să fie groasă mai subţire, etc, toate aceste detalii şi defecte ne deosebesc.
Ceea ce ai spus tu nu se deduce din ce-am spus eu.
Şi da, genetica dictează comportamentul unui individ, ce te surprinde aşa? Dar nu treubie să dai exemple de minte îngustă, cum ar fi să crezi că e de-ajuns o generaţie să se moştenească ce va, nu! Părinţii tăi puteau să fie fotbalişti de primă clasă, nu e ca şi cum crează nişte gene părinţii tăi în timpul vieţii, şi după ce te fac tu le moşteneşti, tu moşteneşti genele părinţilor părinţilor tăi.

Şi la exemplul tău juvenil nu structura genetică moştenită e de vină, ci anturajul părinţilor.
Dar contează şi ce fel de gene moşteneşti, poţi să moşteneşti unele în care să fii mai uşor predispus să bei, să fumezi, să te droghezi, dar tot la fel de bine poţi să ai gene, care te ajută să rezişti mai bine.
Totul e legat de şansă. De exemplu unii se nasc cu bafta să aibă o circulaţie a sângelui extraordinar de bună, să reziste mai bine la frig, să elimine alcoolul mai repede din corp, etc.
Şi dacă ştiai răspunsul la întrebare, de ce pui întrebarea?
Adică mi se pare stupid să vii cu argumentul, "voiam şi alte păreri", având în vedere că tu consideri părerea ta cea mai bună şi de neclintit.
O noapte plăcută.

| Kazimir a răspuns:

Nu. Eu am 1.93m și cunosc persoane mai scunde sau mai înalte decât mine. Deci nu suntem egali.

| Kazimir a răspuns:

Ai auzit de trolling? Se pare că nu...

| Kazimir a răspuns:

Nazadnje ko sem ven s tvojo mamo 14et nazaj nisem uporabil kondoma in me lahko kličeš kot oče.
Dacă nu înțelegi în slovenă te rog să-mi spui.
p.s. nu încerca google translate că e de căcat si traduce aiurea.

| GusWaters a răspuns (pentru Kazimir):

Trolling level: baraba pametna slovenščina cool

| Kazimir a răspuns (pentru GusWaters):

Trolling level: preko (or čez) 9000!
p.s. this doesnt make any sense: baraba pametna slovenščina. Google translate is a ***.

| dexter7 a răspuns:

Oameniii sunt egali numai in fata lui Dumnezeu. Dupa ce ne nastem ne creem propria gandire dupa bunul nostru plac si alegem ce sa facem in diferite momente ale vietii noastre. Noi alegem daca ne drogam, noi alegem daca bem. Noi ne conducem propria viata si prin asta devenim inegali in lumea astawinking...