| Reddfox a întrebat:

Cum va imaginati o lume, in care toti oamenii sa fie egali?

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

S-o crezi tu. laughing
Tu de ce nu faci o munca de jos? Pentru societate, sa-i lasi pe altii sa fie sefi?
Pe ce criterii ai da joburile? Random? Unii la lopatat altii la cravata?

Si ca sa fim egali si sa avem cea mai mica sansa sa functionam ar trebui sa avem fiecare calitati mult peste medie. Adica sa fim si foarte inteligenti toti, sa fim si foarte puternici... Altfel daca am fii toti sub medie si egali cine ar fi medici si ingineri? Daca am fii toti mediocrii tot asa, cine ar avea munci la care trebuie sa gandesti foarte mult, si daca am fii toti genii crezi ca am mai vrea sa facem muncile de jos? Prin absurd sa zici ca am avea roboti care ne fac muncile de jos, insa si aia trebuie reparati, programati, condusi... Echilibrul e cel mai bun, peste tot in viata, niciodata o extrema nu o sa te duca nicaieri.

9 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Imposibil de realizat, anarhie.
Daca toti am fi egali cine ar conduce? Cine ar face muncile de jos? Nu putem fi toti egali si nu e de dorit.

| Reddfox explică (pentru CuriousStuff):

Daca am fi toti egali, ar fi oameni care ar face si muncile de jos, pentru ca ei gandesc ca si cum ar fi la fel ca ceilalti(egali) dar ei au o alta munca. Mind blow. xD

| Reddfox explică (pentru CuriousStuff):

Sh1t. m-ai prins la faza asta laughing

| CuriousStuff a răspuns (pentru Reddfox):

S-o crezi tu. laughing
Tu de ce nu faci o munca de jos? Pentru societate, sa-i lasi pe altii sa fie sefi?
Pe ce criterii ai da joburile? Random? Unii la lopatat altii la cravata?

Si ca sa fim egali si sa avem cea mai mica sansa sa functionam ar trebui sa avem fiecare calitati mult peste medie. Adica sa fim si foarte inteligenti toti, sa fim si foarte puternici... Altfel daca am fii toti sub medie si egali cine ar fi medici si ingineri? Daca am fii toti mediocrii tot asa, cine ar avea munci la care trebuie sa gandesti foarte mult, si daca am fii toti genii crezi ca am mai vrea sa facem muncile de jos? Prin absurd sa zici ca am avea roboti care ne fac muncile de jos, insa si aia trebuie reparati, programati, condusi... Echilibrul e cel mai bun, peste tot in viata, niciodata o extrema nu o sa te duca nicaieri.

| Superior a răspuns:

Plictisitor.

| Reddfox explică (pentru Superior):

De ce? Eu zic ca ar fi mai interesant happy

| Teffan a răspuns:

Extraordinara daca toți am avea aceleași drepturi si libertati, daca nu ar mai exista discriminare de orice fel si dacă ne tratam reciproc ca pe niste copamnteni.
Sa ne prefacem macar ca trăim toți pe planeta Pamant.
Pentru ca împărțim planeta, nu o deținem.

| Elide a răspuns:

Tu cum crezi ca ar fi? Minunata...

| Ivy86 a răspuns:

Am fii robotei.
Egalitate nu numai în drepturi, ci și fizic, moral etc.
Nu poate exista asa ceva pentru ca omul nu e o copie ieftina, ci un individ.
Unii muncesc mult sa devina mai puternici, alții mai deștepți. deci și-au câștigat acest drept de a nu fii diferit sau mai bun decât alții.
Bine și sunt unii care se nasc cu privilegii, dar aia e alta discuție.

| Alexxxaa1010 a răspuns:

Egali in ce? In situatia materiala? Fizic, psihic? Egali in toate?
Daca toti ar gandi ca mine ar incepe, in secunda doi, razboi mondiallaughing)