| Nefarius a întrebat:

Sunteti de acord cu faptul ca in anumite cazuri, mila se naste din prostie?

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-am dat seama ca mila ma face foarte slaba, eu fiind hipersensibila laughing, iar uneori oamenii nu merita. Tu incerci sa-i ajuti, ii compatimesti si ce primesti? nesimtire si lipsa de respect.
revenind la intrebare, da, in anumite cazuri, mila se naste din necunoastere, mai bine zis.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Absolut. In anumite cazuri.

| Ara997 a răspuns:

Neee,
mila izvoraste din iubirea fata de aproape, cunoscindu-se acest lucru, unii profita si santajeaza emotional, ori insheala fara scrupule.
sunt lucruri total diferite : mila fata de aproape si inshelatoria. "prostia" nu e din filmul asta.
daca un al treilea vede ca unul ofera, celalalt profita si gandeste ca primul e prost atunci sa stii ca prostul e chiar cel de-al treilea

| FoxyM a răspuns:

Salutare!"Nu pot, imi e mila!"Acest sentiment este intalnit de catre fiecare persoana cel putin o data in viata! Sunt de acord cu tine ca limita la acest sentiment ar trebui pastrata si nu depasita!
Orice este posibil, iar orice om poate manifesta acest sentiment chiar si fara sa gandeasca! Meriti"a doua sansa"

| NameInUse a răspuns:

Nu stiu daca din prostie direct, as prefera sa incep cu slabiciunea. Si e un proces psihologic aicea: incerci sa oferi altora ceea ce ai tu nevoie, simti ca te ajuti pe tine.
Si prostie... cand e vorba de manipulare, care se consruieste pe frica.

| JustBlackNoGrey a răspuns:

Nu vad legatura dintre compatimirea / compasiunea fata de suferinta sau de nenorocirea cuiva si prostia.
poti sa explici aceasta idee despre legatura dintre cele doua?

| AnoAnonima0 a răspuns:

Da.De exemplu vrea cineva sa ma omoare sau vrea sa imi facă rau iar eu nu îi fac nimic fiindcă imi este mila de persoana respectivă. Penibil nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnoAnonima0):

Aici vorbim de pura prostie si slabiciune in acelasi moment.

| Kimberly2005 a răspuns:

Da. Sa iti fie mila de oricine iti arata slabiciunea. Fiind asa multi oameni vor profita de slabiciunile celorlalti, iar ceilalti "nasc" prostia de a le fii mila inainte sa gandeasca daca sa ii ajute sau nu.
Deci eu cred ca mila e o prostie in unele cazuri, trebuie sa ne gandim bine inainte sa ne fie mila de cineva.

| nushcenumeoriginal a răspuns:

Ce relevanta are?