| sandra2012 a întrebat:

Sunteti de acord ca unii oameni care se lasa convinsi sa treaca la alte secte, sunt deseori convinsi de anumite "avantaje materiale" oferite de sectele respective? Va intreb fiindca am mai auzit cazuri in care asa atrag oamenii

6 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Gresit spus secta.Inseamna interzis de lege.Cultele neoprotestante sunt incluse in legea cultelor, si au aceleasi drepturi ca si ortodocsii.Sunt la fel din punct de vedere legal.Atunci cand doresti sa te apropii mai mult de Dumnezeu studiezi mai mult Cuvantul Sau, si renunti la vechile obiceiuri.Toate cele vechi s-au dus, iata ca toate lucrurile s-au facut noi.Cand gusti din dragostea lui Dumnezeu, toate placerile de care tu esti preocupat, palesc.Si renunti rand pe rand din obiceiurile rele,nu mai bei,nu mai fumezi,nu mai practici adulterul, nu mai minti, incerci sa faci binele.Te transformi intr-un copil de Dumnezeu.Si nu as mai schimba acest lucru, nici pentru toate comorile de pe pamant.

| cristi202 a răspuns:

Eu am fost atras de o "secta", cea a penticostalilor, nu pentru avantajul material, cum se mai birfeste, ci pentru ca am gasit un grup de tineri (eram si eu mai tinar pe atunci) care dadeau dovada de caracter, stiau sa fie oameni, si isi traiau credinta prin fapte. Am vrut sa fiu ca ei, si am devenit credincios, si asta din ateu.
Desigur ca ma primit si ajutoare, insa asta e cu totul altceva. In fiecare an biserica unde mergeam primea de la o biserica "sora" din Germania cite doua tiruri de haine si pantofi de doua ori pe an (in iunie si de Sarbatori). In acei ani, nu a trebuit sa imi cumpar prea mult de imbracat - nemtii au stiut sa dea lucruri foarte bune. Mergind regulat pe acolo, desigur ca am vazut si unii care veneau doar atunci, ca sa primeasca, insa niciodata nu s-a pus problema sa ii atragem pe oameni cu acele ajutoare. Ele au fost strict pentru cei din biserica. Asta este, cei din secta penticostalilor stiu sa se ajute intre ei. Pacat ca nu o fac si ortodocsii cum o fac ei. Si pacat ca de pe urma asta iasa vorbe, nu intotdeauna adevarate.

| sandra2012 explică:

Cristi202 - de ce vorbesti la trecut?

| jadir a răspuns:

Cuvantul secta este adresat acelor culte religioase interzise si asi desfasoara activitatile in secret in grupuri restranse si ilegale.Sectele religioase in ceea mai mare masura sunt infintate cu scopu manipulari unor persoane slabe si usor de manevrat,luandule averile sau folosindui in scopuri sexuale. Daca tu ai folosit cuvantu secta gandindute la Baptisti,adventisti, penticostali nu ai facut decat sa arunci gunoi catre unele culte religioase crestine.Din punctul meu de vedere intrebarea ta este incolpeta si cu dublu ineteles, Misa este o secta si nu poti pune la un loc cu Misa un cult religios crestin recunoscut.

| jadir a răspuns:

Cristi202 ati auto intitulezi cultu religios si biserica secata? Esti tare frate eu tocmai ce am atras atentia aspra cuvantului secta si semnificatia lui pentru a nu jigni cultele crestine. happy

| kotys a răspuns:

Hmm,interesanta intrebare.Problema,parerea mea, ii ca pe acei oameni nu ii intereseaza secta in sine ci "avantajul material" ce il obtin de acolo.Deci daca catolicul da mai mult, catolic ii.Si sincer nu sunt de acord,pentru ca au ajuns acolo pentru avantajul acela, nu pentru ideologie in sine de fapt ce presupune acea religie, secta.