| Marii a întrebat:

Surdo-mutii pot citi carti, reviste?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. pot citi.au un limbaj al lor, al semnelor pe care-l gasesti pe goagal.am in scara o familie, au masina, comunica unii cu altii, incerc si eu cate ceva. si da, citesc si ei.

6 răspunsuri:
| RaSpUnS.pT.vOi a răspuns:

Normal ca pot... ce treaba are faptul ca nu poti vorbi sau ca nu auzi? Ei citesc in gand! Pa, pa!

| anonimmmmm a răspuns:

Da surdo(este surd) si muto(mut) pot citi, ei citesc in gind, insa se pot face intelesi prin limbajul semnelor.

| AldanaBlue a răspuns:

Exista alfabetul Braille pentru cei cu deficiente de vedere. Sunt acele puncte pe hartie iesite in relief care simbolizeaza literele. Reviste normale sau carti nu pot sa citesca, ci doar cele speciale pentru ei care sunt scrise cum am zis mai sus.

| Fuckin-Battlefield a răspuns:

Mama mea e tot asa, bine vorbeste cat de cat.si citeste si scrie si e un OM absolut normalhappy

| aniohetova a răspuns:

Pai cam pot pentru ca ei au probleme cu urechile si cu gura, nu cu ochii, asa ca nu vad de ce nu ar putea citi.:p

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca da ei citesc pipaind si se fac intelesi prin semnele lor