| fabiola a întrebat:

Te ajuta la ceva sa visezi uneori cu,, ochii deschisi" sau sunt rataciri ale gandurilor?

Răspuns Câştigător
| pep a răspuns:

Da, in mod categoric, te ajuta. Iti recomand sa nu incetezi niciodata a visa, chiar cu ochii deschisi fiind, si sa lupti cu tenacitate pentru a-ti transpune in fapt visele tale.Pentru a completa, iti atasez un raspuns la o intrebare asemanatoare pusa de Anna care a intrebat daca un gand persistent poate deveni realitate. Am transmis urmatorul raspuns:" Gandul persistent din mintea omului este o mare forta. Imaginatia, idem. O casa, inainte de a o realiza, ti-o proiectezi mai intai in minte. Pana in prezent s-a dovedit, inclusiv prin stiinta, ca orice a gandit sau si-a imaginat omenirea, s-a transpus in fapt. Un mare intelept indian, a spus: "Seamana un gand si vei culege un cuvant, seamana un cuvant si vei culege o actiune, seamana o actiune si vei culege un obicei, seamana un obicei si vei culege un destin." Consider ca este un mare adevar revelational in ceea ce a afirmat acest intelept. Deducem ca de la gand la destin nu sunt prea multi pasi de facut iar un singur gand poate influenta chiar destinul omului. De aceea este bine sa ne ocupam mintea numai cu ganduri bune, sa ne inundam sufletul numai cu ceea ce este bun, frumos, nobil, sublim si sacru.Nu merita sa ne ocupam de lucruri insignifiante.Viata este scurta dar poate fi si frumoasa.Desi viata si lumea sunt facute din lucruri marunte, pe care nu trebuie sa le neglijam, deoarece lucrurile mari sunt create din cele marunte, trebuie sa ne deprindem a ne forma un spirit selectiv pe parcursul desfasurarii in timp a vietii nostre, sa alegem numai ceea ce este frumos si bun, astfel incat sa ajungem la nivelul si masura contemplatiei, sa ne bucuram de tot ceea ce este in jurul nostru, sa ne bucuram de creatie, de tot ceea ce putem agonisi prin selectia spiritului din ceea ce se numeste "bine si frumos" (kaloskeagatos)."

13 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Se cheama 'reverii' si sunt un bun mod (si natural, comun) de a te deconecta, de a-ti exersa imaginatia. Devin o problema atunci cand te impiedica sa te concentrezi pe ceea ce ai de facut. De exemplu, daca ai un examen si te lasi dusa de reveriile acestea, neputand sa revii la realitate si sa te concentrezi pe examen, reprezinta o problema, o tendinta de a evada din realitate etc.

| fabiola explică:

Multumesc mult pentru sfaturi, de as putea le-as declara pe toate ca raspunsuri castigatoare! Imi place sa cred ca visele cu ochii deschisi ne dezvolta ambitia si chiar daca uneori nu ajungem acolo unde visam macar facem cativa pasi, care inseamna mult mai mult decat nimic.In visele cu ochii deschisi participa si imaginatia si inteligenta!

mlm
| mlm a răspuns:

Depinde, daca esti o persoana visatoare poate te va ajuta in vreun fel, daca nu esti atunci nu iti fa sperante ca aceste vise cu ochii deschisi te vor ajuta.

Janina
| Janina a răspuns:

Macar iti mai indulceste putin viata big grin

| lia a răspuns:

Eu cred ca viata ar fi mult mai dificila daca nu ar exista aceste vise. In momentul in care mergi pe strada poti merge ingandurat, fara sa observi nici un lucru care sa iti aduca bucuria pe chip, sau poti reusi sa zambesti privind lucrurile marunte care iti pot face ziua mai vesela. La fel este si cu visele acestea, te ajuta sa privesti altfel viata, sa poti zambi chiar daca esti in impas. Asa ca...atata timp cat stii sa faci diferenta intre vis si realitate, viseaza!winking

| selef a răspuns:

Ma deconecteza de prezentul neagreabil.

| CenturyChild a răspuns:

Eu zic ca te ajuta. De exemplu eu inainte de culcare ma gandeam mereu la problemele zilei de maine si zvarcoleam in pat si de abia puteam sa dorm, pe urma am inceput sa visez cu ochii deschisi si pana la urma adormeam mult mai linistita ca de obicei happy

| Bianca26bb a răspuns:

Iti da posibilitatea sa iti reamintesti clipe fericite sau triste si sa-ti dai seama probabil de un lucru.

| allube a răspuns:

Eu consider ca sunt dorinte, pe care n-ai puterea sau curajul sa le pui in practica.

| anuscha997 a răspuns:

Da te ajuta mult.Desi,uneori eu ma apuc sa ma gandesc la unele lucruri care au fost si incerc sa repar in mintea mea tot ce am gresit, insa le repar doar in minte caci oricat de mult as vrea sa le repar, nu pot sa dau timpul inapoi.Mereu o sa visez.Eu visez multe lucruri. Unele se implinesc, altele nu, desi sunt unele care as vrea din tot sufletul sa se implineasca pentru ca... ei bine... Nu pot sa explic...straight face Macar atunci cand visez sunt fericita. Dar mereu cand e visul mai dulce trebuie sa se intample ceva care sa ma faca sa ma trezesc la realitate.Mereu dupa asta ma apuca o stare de tristete si ma incep sa visez iar...Si povestea se repeta... day dreaming

| roxi_8971 a răspuns:

Da te ajuta sa vezi frumosul acolo unde poate nu exista, viseaza in continuare este o calitate pe care nu o au multi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti da pe moment un pic de ambitie apoi urmeaza partea urata cand nu se implineste, dar e normal sa visezi cu,, ochii deschisi"
te ajuta sa fi pozitiv vazand doar ceea ce vrei tu sa vezi si cum vrei tu sa se intample.
e bine pentru ca dupa ce se intampla poti compara cu ce ai visat tu si se intampla de multe ori sa fie fix cum ai intuit, si iti da un pic de incredere in tine.

| me_6767 a răspuns:

Da! iti face viata mai "rooz"si te face sa mai uiti de probleme!