| Meme10Memu a întrebat:

Tehnologia nu e inteligenta, ratiune si logica ci doar stiinta empirica prin combinarea aleatorie a lucrurilor observate, transformate si posedate. Un animal nu are nevoie de stiinta ca sa stie ca inaintea ochilor sai se afla o floare sau un fir de iarba. Inteligenta artificiala nu e inteligenta ci doar stiinta empirica?

4 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Conform DEX online,
inteligenta = Capacitatea de a înțelege ușor și bine, de a sesiza ceea ce este esențial, de a rezolva situații sau probleme noi pe baza experienței acumulate anterior.

| Meme10Memu explică (pentru PainTech):

In esenta inteligenta nu e stiinta. Un robot care doar culege informatii de la senzori si le memoreaza nu inseamna ca e inteligent. Treaba cu selectia informatiei nu e inteligenta ci doar restrangerea volumului de informatii si eliminarea altor informatii.

| PainTech a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu. Dar un robot care culege informatii, le proceseaza si poate rezolva singur probleme asemanatoare cu informatiile si sabloanele problemelor deja studiate poate fi numit inteligent.

O masina automata in principiu nu are nevoie sa cunoasca orice strada si orice semafor. Daca pe baza informatiilor a catorva strazi studiata poate sa se descurce pe alte strazi cu conditii asemanatoare poate fi numit inteligent.

| Meme10Memu explică (pentru PainTech):

Tu faci o varza de la bun inceput. Rezolvarea nu e acumulare de informatii.