| Meme10Memu a întrebat:

Credinta se bazeaza pe inteligenta, ratiune si logica. Stiinta e doar copy paste adica copiere sau vizualizare prin intermediul ochilor si scriere in memoria neurala din creier a ceea ce este vazut prin intermediul ochilor. Stiinta nu necesita inteligenta, ratiune si logica. Un om de stiinta nu trebuie sa fie inteligent, rational si logic pentru ca el doar reproduce ceea ce a descoperit si vazut?

8 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Nu este nevoie a se crea iritare pe acest subiect... "Ştiinţa fără Religie este şchioapă, iar Religia fără Ştiinţă este oarbă", spunea Einstein. Nu este deloc oarba religia, credinta fara stiinta, dar ideea e ca se pot completa reciproc si cel mai important, sunt compatibile.

| Meme10Memu explică (pentru milan9):

"Nu este nevoie a se crea iritare pe acest subiect" - nu intra in discutie necesitatea a ceea ce fac. Ceea ce fac este doar o transpunere sau transcriere a conflictului deja existent.

| Meme10Memu explică (pentru milan9):

""Ştiinţa fără Religie este şchioapă, iar Religia fără Ştiinţă este oarbă", spunea Einstein. Nu este deloc oarba religia, credinta fara stiinta, dar ideea e ca se pot completa reciproc si cel mai important, sunt compatibile." - Credinta are nevoie de stiinta dar si de inteligenta, ratiune si logica. Stiinta nu are nevoie de inteligenta, ratiune si logica. Inteligenta, ratiunea si logica are nevoie de stiinta.

Cand Dumnezeu spune ca necredinciosii sunt orbi se refera la faptul ca acestia desi cunosc multe lucruri sau stiu, le lipseste inteligenta, intelepciunea, ratiunea si logica. Neavand ratiune evident ca nu apare credinta in astfel de oameni.

| Mayhem666 a răspuns:

Nu puteai sa spui o aberatie mai mare ca asta. Ratiunea si logica nu au nimic de a face cu credinta. Ba chiar din contra, credinta e fix opusul ratiunii si logicii.
Daca sti engleza, iti recomand un canal de YT care vorbeste de ratiune si logica, de religie si multe altele. Canalul se numeste Morgue Official.

| Lucian4 a răspuns:

Nu. Stiinta implica si necesita gandire rationala si inteligenta. De ex: descoperirile geografice, schimbarile climatice, medicina celulara, biotehnologia, ingineria sociala au fost descoperite de oameni de stiinta pe baza de experimente chimice si fizice de-a lungul timpului. Stiintele exacte implica si inteligenta rationala

| Meme10Memu explică (pentru Lucian4):

Nu implica inteligenta stiinta. Stiinta e doar acumulare de informatii in timp. Stiinta nu e inteligenta.

| Meme10Memu explică (pentru Lucian4):

Ai raspuns gresit. Te bag la ignor.

| pa93aoe3382aerae34234aer a răspuns:

Credinta = manipulare. Esti manipulat, esti prost, simplu ca buna ziua.

Un om de stiinta poate avea un IQ de peste 150, cand voi pe aici il aveti de 105. Iti dai seama ca ai scos un mare rahatel pe gura si sunt oameni de stiinta care te intrec nu numai in domeniul pe care si l-au ales ci la orice alt capitol din punct de vedere intelectual.

Efectiv l-ai facut pe Einstein un prost cand o intreaga planeta il considera un geniu. Patetic.