| SaveTheNature a întrebat:

Ti-ar placea sa-ti zboare avioane de lupta deasupra capului? sa stai mereu cu teama unui atentat? sau sa fii sub politica armelor a bombelor a crimelor de razboi, si a revoltelor interminabile precum in
Afganistan
Pakistan
Irak
Iran
Kurdistan
Kosovo? etc etc etc etc
Ti-ar placea sa traiesti fara apa, ca aproape toate tarile africane? Ca speranta ta de viata sa fie de 35-40 de ani? Sa stai in casa de paie? sa mori de holera si malarie? si sa numeri coastele copiilor tai? Sa mergi la 80 de km sa iei o galeata cu apa?
Congo
Niger
Mozambic
Etiopia etc etc?
Ti-ar placea sa traiesti intr-o tara plina cu dealeri de droguri, unde se produc mii de tone de cocaina? Si guvernul face trafic de droguri? precum
Mexic sau alte parti ale Americii de Sud?
Ti-ar placea sa traiesti intr-o tara hiperaglomerata, cu hipertrafic, hiperpopulata, cu drepturi ingradite precum
-China? (peste 1 miliard)
Ti-ar placea sa traiesti intr-o tara hiperpopulata in care oamenii folosesc acoperisul trenurilor ca mijloc de transport precum
-India?(peste 1 miliard de cetateni)
Ti-ar placea sa traiesti in tari in care Magnatii petrolului fac legea., in care unii barbati au 7 femei, si tu nicuna pentru ca esti mai sarac decat el?
Precum Arabia Saudita?
Ti-ar placea sa traiesti in tari in care orice drept iti este ingradit precum in
Koreea de Nord sau Cuba?
Daca raspunsul este NU atunci bucura-te ca te-ai nascut in Romania!

16 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Ti-ar place sa traiesti intr-o tara civilizata si bogata, Germania, Norvegia, Australia, Canada etc.
Daca raspunsul este Da, atunci plangi ca te-ai nascut in Romania,

| SaveTheNature explică (pentru Hombre):

Te-ai apucat de plans?laughing)

| harciog a răspuns:

Mi-amintesc de o intrebare de a ta unde inainte de toate faceai un elogiu inchipuit despre o Romanie bogata unde toate se reglementeaza si toti oamenii sint multumiti si ne indemnai sa ne imaginam si noi asta.Imi amintesc ca am raspuns; Doamne ca urit mai faci la betie.Acum nu-ti pot raspunde decit ca trebuie sa te mai si trezesti din ea.

| SaveTheNature explică (pentru harciog):

laughing O viata intreaga sunt beat. Si culmea fara alcool.

| harciog a răspuns (pentru SaveTheNature):

Te invidiez, sa mor eu.

| Sentinel a răspuns:

Ti-ar placea Ti-ar placea Ti-ar placea --- cred ca te-ai OTVizat complet. Numai aia spun "Ti-ar placea sa... " in minciunile lor de promovare a PP-DD

| SaveTheNature explică:

Cocalari sunt aia carora le plac banii, si asculta muzica in care se vorbeste de femei, bautura, muschi, si nomber 1. Aia care au toale de la dolce&gabana mulate pe corp,si adidasi cu spuma?laughing.
Ce tare in UK, unde stau acum sunt peste tot (englezi,pakistanezi,nigerieni,plonezi) Mama ce conicidenta. Si inca ce multi sunt, si dau drumul la muzica la maxim, si fumeaza grupuri grupuri pe la colturi agatand gacici, si abordandu-te sa-ti vanda niste iarba dinaia care iti place tiewinking.
Si oameni rai sunt aia care te toarna la sefi? aia calca peste orice lectie de morala ca sa faca bani?
Mama ce tare si dinaia sunt pe aici.Ce coincidenta. #
Si in Italia ca si pe acolo am fost si nu nu nu sunt romani sunt de toate natiile, si inca foarte multi.
Asa ca domnu I love green. Pregateste-te sa dai de cocalari peste tot unde te duci. Ca oamenii rai sunt peste tot.sub orice steag, si natiune si etnie.
Si nu, nu are Romania mai multi. Sunt la fel de multi peste totwinking.ba chiar mai multi.
Stiu ca poate nu ma crezi dar asta e adevarul. I am ver
rry verry sorry!

| SaveTheNature explică:

Nici tu nu te crezilaughing

| SaveTheNature explică:

Sincer,nu e nevoie sa fii bogat sa fii fericit. Fericirea e greu de inteles. Bogatii nu sunt mai fericiti decat saraciii.

| SaveTheNature explică:

Habar nu ai ce vorbestiwinking, sincer. Tiganii si chiar si unii romani, nu prea sunt un pericol public pe aici, mai mult fac fapte cu care se fac de cacao(dar sunt cazuri izolate-deci foarte putini- restul muncesc pe branci)
Daca vrei sa stii intr-adevar cine face probleme memoreaza urmatorii cetateniwinking Stiu ce spun:
1 Nigerienii (au arme, fac trafic cu droguri, si folosesc des acele arme, deci ucid)
2 Albanezii -sunt foarte rai si fara scrupule, ucid si de obicei nu muncesc, ocupatia lor principala fiind furtul, inselaciunile, prostitutia.
3Jamaicanii
4 Somalezii
5 Pakistanezii(sunt principalii cetateni cauzatori de atentate in America, Spania, UK etc.
Asa ca domnule nazist -habar nu ai ce vorbesti. Faptele romanilor nu atenteaza la ciata occidentalilor, ci mai mult la portofelele lor.
Intr-adevar nu sunt ei romaniii cei mai cuminti oameni, insa sunt practic inofensivi comparativ cu multe natii(chiar si tiganii) cersitul si furtul din bancomate sunt nimicuri pentru ei.
Nu ar trebui sa iti dau tie explicatii pentru ca nu pricepi din cate vad.Asa esti tu..mai incet la minte.
Fiule,ar trebui sa stii,ca acum UK este in CAMPANIE ELECTORALA,si pentru a mai castiga voturi,politicienii lor, apeleaza ca si politicienii romaniei,la anumite chichite.
De asta infloresc faptul ca est europenii(deci retine est europenii -nu doar romanii), le ocupa locurile de munca englezilor, si ca ar trebui sa nu ii mai angajeze. Si acum se promoveaza blocarea intrarii est europenilor pe teritoriul Marii Britanii.
Daca ar fi dupa ei, ar da un sut tuturor sa zboare afara din tara lor, insa oamenilor de culoare nu le pot da cu sutul pentru ca vor fi acuzati de rasism(plus ca trebuie sa isi repare greselile din trecut fata de colonii).
Asa ca totul cade pe est europeni, inclusiv pe romani.
Sa stii ca fiecare tara are uscaciunile ei. NUMAI ca spre deosebire de unii romani(respectiv nazistu 89) strainii obisnuiesc sa arate la v partea buna. (ei nu fac publice crimele, violurile).
Si inca odata, iti mai repet otata sa iti intre in caputul ala mic si bleg:
Englezii sunt mari bautori de alcool.Beau foarte mult(inclusiv femeile lor).
Si au o mare problema cu drogurile.La ei problema este deja scapata de sub control fiule..La fel si problema obezitatii.
Asa ca iti spun pe sucrt.TU fiind un biet copil, neiesit in lume, deschizi televizorul si bineinteles ca aia nu o sa-ti spuna ce probleme fac nigerienii in Spania, sau somalezii in uk, ci bineinteles vor spune despre tiganii romani.
Dar domnule creier netedwinking cu muste patinand. intereseaza-te tu nitel cine au provocat revoltele din Franta si din Anglia anul trecut si acum 2 ani? nu cumva oamenii de culoare? si au incendiat masini, au dezbracat oamenii de hanie, si au incendiat cladiri si magazine.
Si tot tu intereseaza-te ce cetatean este considerat ca fiind erou in acele revolte9un cetatean roman) care s-a implicat in salvareA unor englezi din casa incendiata.
Avem oameni valorosi
-am luat tot aurul la campionatele europene de gimnastica saptamana trecuta!
-bute e campion mondial la box de 8 ori!
-avem numerosi olimpici la fizica matematica si informatica, olimpici internationali!

Cand deschizi televizorul sau internetul, cultiva-te putin.
Sa nu crezi niciodata ca fugind din Romania vei scapa de probleme. Roman esti, roman vei fi. peste tot unde te vei ducewinking

| Dumnezău a răspuns (pentru SaveTheNature):

Niste mici corectii, daca se poate.
1.9/11,respectiv atentatele din 2005 din Londra au fost provocate de CIA, respectiv MI6.Traiesti in Anglia, banuiesc ca stii cat de murdari sunt MI6.
2.Revoltele alea din Anglia au fost provocate ca niste Scotland Yard...scuze Scotland Re-Tard au omorat un negru, nevinovat.Cum s-a intamplat in SUA cu Zimmermann vs. Travyon Martin, doar ca acolo, oamenii n-au coloana sa reactioneze impotriva rasismului.In Anglia s-a reactionat.La fel si in Franta, in 2005, unde niste zombi-n uniforma albastra au omorat doi musulmani.Era normal sa se starneasca furtuni in ambele cazuri.Mai ales in Anglia mi-a placut ce s-a intamplat, desi as fi preferat sa dea foc la Buckingham Palace revoltatii.Sau la magazinul acela de snobi cu bani, Harrod's parca ii zice, nu?
3.Lasa ca vine ea Olimpiada, cu SUA si China bine pregatite!
4. Bute e la o categorie slaba, fara adversari de calibru.Il rupe pe Froch, pentru ca asta are gura mare si canci box.
5. Avem maxim 200 de olimpici internationali.Iar anul asta, nici 40% nu vor lua BAC-ul, in cele doua sesiuni adunate.Mark my words, cum zic aceia din tara unde te-ai dus!

Tu scoti in evidenta doar ce-i pozitiv, ca sa faci reclama tarii.Multi vad, aud si prezinta doar ce le convine lor.Sunt si o sumedenie de detalii preganante negative la romani si Romania, da' tu nu le prezinti.

| SaveTheNature explică (pentru Dumnezău):

Ok ..imi place ca in sfarst am cu cine sa discut.
Trebuie sa incep scurt. : "Cu televizorul mintim poporul"
Lucrurile nu stau chiar asa.
In afara de Romania care ramane ACASA pentru mine(eu ma incapatanez sa vad cele pozitive la noi, si cele negative la altii)--, mai exista cateva tari in care as locui cu placere si anume Norvegia Suedia si Islanda(dar in islanda e cam frig) in rest. nici nu vreau sa aud. Am studiat bine toate tarile. Romanii nu iau in considerare decat BANII. Sincer, un PROCENT(deci nu numar ci procent) mai mare de emigratori decat romanii nu ai sa vezi.
Din astea denota ca romanii duc lipsa totala de patriotism. Nu suntem primii, dar nu suntem nici primii. Din 187 de tari, Romania e pe locul 50 Deci 137 de tari o duc mai prost decat Romania PUNCT! Si. ne despart doar 3 locuri de traiul numit "Foarte ridicat" vezisad Index of Quality of live -Wikipedia)winking
Si dragul meu frate roman. Degeaba ai bani multi daca acesti bani se duc pe servicii proaste.
Hai sa incep cu mult ravnitul Regat Unit:
-1 vremea e foarte naspa (ploua aproape tot anul, si daca nu ploua oricum e innorat-soarele e aproape inexistent)-si daca imi ai si ghinionul sa lucrezi afara, e vai si amar ca trebuie sa stai in ploaie.
2- bucataria traditional englezeasca e VARZA.(fasole dulci, cu oua prajite, bacon, si cheag de sange prajit) un meniu de obezi-asa cum sunt ei -obezi.
3 Aceasta e tara drogatilor si a alcoolistilor insetati de fotbal si nimic altceva...
4 Sunt mizerabili. Putini ma cred dar asta e adevarul. Oamenii astia nu prea se spala, nu se barbieresc in zonele intime, si in general ii pot asemui cu porcii, sau cu scroafele -pe majoritatea.
5 Viteza internetului-proasta sau foarte proasta. E aproape imposibil sa urmaresti un film online. Indiferent ce internet alegi, si desi platesti mult, internetul e de foarte foarte proasta calitate.
6 Serviciile telefonice. In afara de "afara" nu ai semnal nicaieri(cel putin in institutiile publice-spitale, scoli, etc etc, semnalul e foarte prost, Daca iesi din orase deja semnalul devine exagerat de prost.In metrouri nu ai deloc semnal.
7. Cladirile sunt prost construite(lucrez in constructii, ca tehnician topograf.) si iti spun sincer Astia sunt sub orcice critica-folosesc materiale ieftine, sisteme proaste, si peretii despartitori ai blocurilor se fac din rigips(noroc ca nu au cutremure, ca la primul ar cadea toate..sincer)
8 Ei englezii, sunt rasisti(si ii inteleg)) eu unul sunt nationalist, si nu mi-ar placea sa imi napadeasca cineva tara -dar ei o merita intr-un fel.Au colonizat in trecut,au ucis, si acum isi platesc greselile. Sunt niste oameni seci, cu glume seci la care doar ei rad. Si in general sunt fara gust. la imbracaminte, la femei, la talente ..in general asa sunt varza..Sunt acei Pirati din caraibe. 9Toaletele publice lasa de dorit. Si in general sunt niste alcoolisti murdari.
Si mai sunt multe de spus.
Romanii au impresia ca daca pleaca in strainatate,vor deveni cineva,si viata lor se va schimba in bine, si vor avea de toate, si in trai"decent" si etc. Eu ii inteleg pe romani.E bine sa speri, dar...
Sa castigi de ex 1200 pe luna -care e un salariu obisnuit in regat(minimul fiind cam 800 pe luna). Trebuie sa spun ca in general romanilor si in general emigrantilor le raman slujbele de jos, mai josnice si in general prost platite sau chinuitoare.
Si banii se duc- platesti pe o camera 350 de lire pe luna, transportul intre 120 si 300 pe luna. In general, totul e scump si de proasta calitate(daca vrei o garsoniera- e de la 600 in sus). Gasesti si mancare ieftina-dar de foarte foarte propasta calitate(ma mir cum de se pun in comert: carne cu 30 40% apa) ousa stresate cu 3 in fata(care la noi deja sunt interzise).si daca vezi macelariile de aici si fastu foodurile -te razgandesti sa mai mananci.
Deci castigi mult, si se duc in general pe scumpeturi de proasta calitate. Si nu mai zic de englezi, care au rate la case si masini(casele costa de la 200.000 de lire in sus-si sunt de proasta calitate.Deci ei platesc un pret exagerat pe niste case de proasta calitate, fara fundatie si etc etc.
Deci banii in general se duc pe nimic.
Si sincer cand ma duc in Romania oamenii sunt mult mai bine dispusi decat astia de aici. Asta e adevarul.
Si in general oamenii sunt tratati cu un respect. FALSwinking Deja cand ai subtilitatea de a vedea si lucrul asta, ai nota 10 din partea mea.
Tinerii de aici..pff laughing drogati ce merg degeaba la scoala. Sora mea, a venit din Romania unde era in clasa a 6 a si aici au bagat-o direct in a 8-a.
Si sincer astia la 14 nu stiu bine tabla inmultirii. In general sunt penibili. Sunt varza la profilul real. (mate fizica chimie).
Romanii se mint- se mint cu banii care ii castiga, si fac mari sacrificii -zeci de ani de zile pentru a-si construi, case pe care nu le pot intretine..cu copii ramasi acasa..langa bunici, sau chiar singuri. Sau cei adusi in afara care pur si simplu.o iau pe cai gresite.
Romanii uita ca tarile astea bogate(Franta, Anglia, Germania, America.etc) in general prospera, pe acelasi principiu pe care prospera Sorin Ovidiu Vantu sau Camataru., adica.prin,furturi,crima,colonizare,piraterie etc etc etc.
Si in prezent cu capitalismul si bancile lor. fac Camatarie, si debea asteapta sa arunce cu o criza peste tine sa nu poti plati ratele imprumuturilor la banca sa-ti ia casa.
Uite de ex Turcii si Austriecii au cotropit, ne-au traso, au ucis,(si la noi si la Bulgari)si acum iata ce economii au..Ca sa dau asa un exemplu mai autohton.
Lumea se amageste ca e bine in strainatate- departe de casa,dezradacinati,dezradacinati,dezradacinati, dezradacinati, intre straini, marginalizat..etc.(la televizor,pare altfel dar eu iti spun ca cunosc sute de romani prin strainatate si stiu ce spun). Nasol sa faci pe orbul.
Romanii sunt fericiti cand merg acasa,dar stiti voi cum sunt cand se intorc inapoi in strainatate?
Fiecare tara are "bubele" ei. Iti dai seama in tarile hiperaglomerate de emigranti de toate natiile cat de nasol e? sa te intalnesti cu oameni cu exact alte principii,alte pareri despre viata,diametral opuse de ale tale.
Noi romanii ne autocriticam ca suntem necivilizati(si pe buna dreptate in unele cazuri) Dar au vazut romanii cum se comporta cei de culoare? ce profita ca au scapat de sub lanturi. si se comporta dominatnt si frustrant de frustrati. Nu am treaba cu culoarea lor, dar sunt penibili. Se cearta cu cine apuca pe unde apuca, si isi cer mereu "drepturile".
In Italia alte probleme, alte chestii.Aia nu sunt in stare sa isi rezolve problemele oamenilor strazii(ce vin de pretutindeni -nu doar din Romania).
Pe romani ii diferentiaza ceva de restul(cersitul) -ma refer la etnia rroma. Dar cersitul e o buba dulce comparand cu traficul de droguri a nigerienilor ai a jamaicanilor si sud americanilor prin tarile occidentale. Crimele cu arme letale etc. Puscariile sunt pline de oameni de culoare ..nu de romani. Romanii au condamnari in general de 5 6 luni 2 ani. Ailalti de 15 20 de ani.
Stiu romanii cati pedofili au occidentalii?
Stiu romanii cati homosexuali au occidentalii?
Stiur romanii cati megadrogati au OCCIDENTALII?
Astia o duc bine ca in trecut au furat si au ucis megamult, si in timp si-au construit cu ajutorul sclavilor sau a argatilor, megaeconomi..Si in prezent economiiile lor functioneaza datorita Mintilor luminate importate(sa nu uiti asta) de prin India,China,Sri Lanka etc. Ca ei sunt natarai. in timp creierele lor s-au atrofiat si ii lasa pe altii sa gandeasca in locul lor., si sa munceasca in locul multora dintre ei.
Imi pare rau ca romanii nu sunt uniti, si mai ales ca nu pun umarul la treaba. (adica nu sa munceasca pe salarii de mizeria) Dar sa se mai trezeasca odata din amorteala de dupa revolutie., sa se trezeasca din starea asta de legume, din lasitatea asta.
Eu nu stiu cat de orb sa fii sa nu vezi ca si acum esti sclavul Europei.
Oamenii trebuie sa invete ca in strainatate nu umbla cainii cu colaci in coada, ca nu curge lapte si miere din dealuri. Si in general viata e la fel de grea ca si in Romania..nu mai grea ca in Romania, dar cu siguranta mai DURA!

| Wøodenpints a răspuns:

Mentalitatea de căcat a românului "se putea şi mai rău".
În loc să vă uitaţi la ţările mai evoluate şi să le copiaţi exemplul, voi vă uitaţi la ţările subdezvoltate din lumea a 15-a şi vă bucuraţi că nu sunteţi ca ei. Penibil...

| SaveTheNature explică (pentru Wøodenpints):

Nu te mai plange atata, si dovedeste ca poti mai mult.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca trebuia sa-ti vina mai devreme intrebarile astea in minte si sa te duci cu ele la intilnirea G8, sa vezi ce parere au aiawinking Aici pe Clopotzel.TPU, intrebarea este retorica si in acelasi timp inutila.