| Dorugar a întrebat:

Desi Tanachul este o compilatie texte si cronici istorie scrise si asumate de rabinii evrei, iar de origina divina sunt presupuse doar Legea data de Dumnezeu lui Moise.
Ce face ca Biblia sa fie considerata ca un text dat de Dumnezeu?
1 Faptul ca textul Tanachului a fost FURAT si prezentat crestinilor sub un alt inteles si sub o alta denumire?
2 Faptul ca acest FURT intelectual este prezentat naivilor crestini in mod MINCINOS ca fiind Cuvantul lui Dumnezeu?
3 Sau faptul ca Noul Testament este scris de un ucigas si de apostolii sai?
4 Sau poate ca a constituit motivatia divina pe baza careia s-au comis milioane de crime?

4 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Eu nu sunt creștin, și am combătut deseori creștinismul, ca fiind o religie greșită!
Cea ce faci tu, pe aici, este a deversa fără nici un fel de fundamentare logică, ( deci fără a putea face rost de eventuali adepți la ideile tale ),
tone de nimic--tu ai vrea să fie noroi dar de fapt este nimic -- la adresa religiei creștine, pe care nici măcar, nu o cunoști.
Ești cu totul penibil.
Prietenul tău Șoimuș, parcă era ceva mai inteligent decât tine, ( în realitate și ăla era prost, de nu se poate), dar tot era mai inteligent, decât tine.

| cristi202 a răspuns:

De ce vezi doar ce e rau? Doar ce au facut altii din Biblie? De ce nu te uiti si la impactul pozitiv asupra a milioane de oameni pe care ea il are zi de zi? A, ca de asta nu se zice in gura mare, ci doar despre ce e negativ, e altceva. Insa, daca e sa te iei dupa invatatura lui Isus, care spune sa dai, sa faci, sa te rogi in ascuns, desigur ca ceea ce poti vedea tu ca efect al Bibliei e doar putin, e doar ca virful unui aisberg, care se afla la suprafata. Si totusi, daca e sa te uiti atent, poti vedea o multime de lucruri bune. Despre celelalte, nu pot sa spun decit un lucru, un verset din Biblie care imi place atit de mult: "Slava lui Dumnezeu sta in ascunderea lucrurilor". Deci, daca nu poti verifica multe lucruri, pentru ca sunt ascunse, de ce sa te pronunti cu privire la ele ca fiind negative? Iti dau doar un exemplu: o familie cu multi copii, saraca a primit timp de ani buni inainte de Revolutie, lunar, la aceeasi data, intr-un plic in cutia postala, o frumusica suma de bani. Suma aceea de bani i-a ajutat mereu sa razreasca prin nevoile cu care se confruntau zi de zi. Nici in ziua de azi nu se stia de chestia asta daca cei din familie nu ar fi vorbit, si nici in ziua de azi nu se stie cine a fost binefacatorul lor. Ma tem ca cu astfel de lucruri te confrunti. Nu incerca sa vezi doar milioanele de crime comise de asa-zisi credinciosi, priveste dincolo de fals, de imitatie si incearca sa dai de original, sa vezi frumusetea si caracterul nobil din acele fapte care ajuta, ridica, incurajeaza, sustin, iubesc pe altii. Dar, desigur, e mai greu, odata ce cele mai multe sunt facute in ascuns. Dar sunt multe si vizibile. Trebuie doar sa deschizi ochii sa le vezi.

| TheTigerX a răspuns:

5.

| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns:

E vorba de control. Cei care au iniţiat noua religie, creştinismul, au dorit să se despartă definitiv de iudaism, şi nu fără să ponegrească religia din urmă. Din această cauză aavut loc şi Holocaustul, deoarece scribii creştini au inventatp ovestea cum că poporul evreu l-a condamnat pe Iisus.
1. Nu există nicio dovadă, o scriere, nimic, cum că ar fi fost tradiţia, săleiberezi un criminal de Paşti.
2. Chiar de-ar fi fost, e stupidă, iar guvernatorul provinciei Iudeea, n-ar fi acceptat niciodată să elibereze un agitator tocmai de Paşti când se adună lumea şi e pericol de răscoală.
3. Singurele dovezi arheologice sunt despre Pontus Pillat, un om dur, brutal, disciplinat, sângeros, care nu s-ar fi dat în lături de la nimicp entru a păstra ordinea. Pariu că n-a stat Iisus de faţă cu el mai mult de două minute.
Se vede că povestea e cusută cu aţă albă, oentru a umili, înjosi, ponegri iudaismul.