| Meme10Memu a întrebat:

Biblia nu e o carte pentru evrei care recunosc doar primele cinci carti din Biblie si le includ in Tora? Tora nu e Biblia?

7 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns:

Nu. Torha e torha. Biblia e Scriptura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E și pentru evrei...pentru că este pentru orice om de pe pământ. În ea găsim Viață.

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Da, e pentru toata lumea, inclusiv evrei. Multi spun ca "Biblia e pentru evrei sau o cultura a evreilor" dar nu este asa.

| bettybetty a răspuns:

Atât Torah cât și Biblia au fost scrie inițial de evrei și pentru evrei. Torah are ca principal cele 5 cărți ale lui Moise, de unde și numele de religie "mosaica". Pe lângă cărțile lui Moise mai conține cărți din Vechiul Testament.
Isus era evreu. Primii ucenici evrei. Isus detaliază și aplica Legea din Vechiul Testament. Dădea inclusiv exemple și folosea expresii din Vechiul Testament. El vorbea practic " Pe limba lor".
Biblia a ajuns la final și la neamuri, adică la non-evrei.

Problema noastră este ca privim Biblia prin ochi de români și cautam să o înțelegem din perspectiva de romani, ea fiind de fapt scrisă de evrei prin ochi de evrei. Multe exemple, multe porunci nu își au sensul în limba noastră.
De exemplu de ce Isus a venit pe măgar în Ierusalim. Noi zicem ca se dovedea a Di smerit, însă în lege e scris ca împăratul nu are voie să călărească cai, ci măgari. El venind pe măgar, indirect s-a autointitulat împărat. De ce evreii flurutau ramurile de finic? Fiindcă ramurile de finic se fluruau când era sărbătoarea ispășirii, iar atunci nu era acea sărbătoare. Ei l-au recunoscut pe Isus ca salvator. De ce strigau "Osana Osana! "? Fiindcă Osana știim ca inseamna " Slavă". De fapt tradus atent inseamna "salveaza-ne".

De ce Isus a spalat picioarele pe ucenicilor? Nu puteau singuri? De ce a făcut pentru atâta caz ca el ar trebui să Îi le spele și nu invers? Fiindcă în tradiția evreilor piciorul inseamna autoritate. Cel ce spală picioarele unui bărbat intra sub autoritatea lui, îi recunoștea puterea. Cel ce făcea asta, se smerea cel mai mult. De aia ai schimbul de pantofi dintre Rut și Boaz, ea intrând sub autoritatea lui. De aceea Dumnezeu i-a cerut lui Moise să se desparte căci sta pe Pământ Sfânt. Nu fiindcă avea el picioare murdare... i-a cerut să renunțe la autoritatea lui, fiindcă intra sub a Domnului.

Lista și exemplele continuă. Când vom intelege ca ce e scris, e scris de evrei, pentru evrei, pe mintea lor, și ulterior trimis și nouă, atunci vom înțelege că Biblia și Torah nu sunt așa diferite pe cât credeam. Fiindcă Biblia, noul Testament, detaliaza și aplica cu lux de amănunte Vechiul Testament, și surpriza Roe... și vice-versa

| Meme10Memu explică (pentru bettybetty):

Evrei nu au Biblia pe masa ci Tora.

Dumnezeu a creat omul si prin urmare Biblia e pentru orice om si nu doar evrei.

| bettybetty a răspuns (pentru Meme10Memu):

Am zis ca Biblia a fost inițial pentru ei, apoi data nouă...
Există evrei care au Biblie pe masa, exemplu eu si mulți alții. Sunt și care au doar Torah fiindcă nu cred în Isus, prin urmare nici în scrierile apostolilor, prin urmare, doar Torah. Evreii mesianici au ambele pe masa, fiindcă stiu ca nu se contrazic happy

| Meme10Memu explică (pentru bettybetty):

Care e majoritatea? Cei doar cu Torah?