| anonim_4396 a întrebat:

Toata lumea stie ca barbatii si femeile sunt egali in drepturi. Aceasta egalitate in drepturi probabil a survenit in momentul in care un barbat slab dotat din toate punctele de vedere a vrut sa-si atribuie o partenera si singurul mod prin care aceasta avea de gand sa-l accepte era daca el emitea o lege prin care si femeile sa fie considerate oameni. Acum ca am aflat cum functioneaza in realitate universul e timpul sa ne intrebam daca, pentru slabiciunea unui barbat, e cazul sa ne intoarcem la matriarhat si sa avem cu totii de suferit sau sa ne intoarcem la timpurile de bun simt in care femeile nu aveau niciun drept.

Pentru o astfel de decizie, pe care inca nu sunt pregatit sa o iau, trebuie mai intai sa pun in balanta cateva lucruri. Pentru inceput doresc de la interlocutori cate trei exemple de activitati pe care femeile le fac mai bine decat barbatii. De la arta pana la stiinta, numiti trei meserii pe care "egalele" noastre le duc la finalizare intr-un mod mai eficient decat specia barbateasca. Nici macar in arta nu pot gasi exemple de luat in seama, se spune ca femeile au un simt artistic mai dezvoltat dar in realitate, ele doar se plang foarte mult, de unde si ideea ca ar fi mai sensibile.Sensibilitatea lor are treaba exclusiv cu manipularea, adevarata sensibilitate o pot simti doar barbatii si drept dovada stau zecile de mii de barbati implicati in arta versus cele doua sau trei femei implicate in acelasi curent. Si sa nu aud treaba cu "femeile fac copii", e de bun simt ca cineva sa se ocupe de caratul fetusilor in timp ce barbatii se ocupa de evolutia speciei. Cum ar fi fost daca Eistein si-ar fi pierdut un an din viata ingrijindu-se de plodul pe care il cara in burta? Pentru o astfel de actiune alegi in mod evident pe cineva care oricum nu ar putea influenta direct evolutia din punct de vedere existential.

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

1. Faptul ca tu nu vezi anumite legaturi (de altfel evidente) nu inseamna ca acele legaturi nu exista. Inseamna doar ca nivelul tau de inteligenta nu iti permite sa le vezi. Nu trebuie sa-ti fie rusine, nu este vina ta, ai tras un loz necastigator la loteria genelor.

2. Timpul tau nu este absolut deloc pretios din moment ce iti permiti sa pierzi ore in sir ciondanindu-te pe net cu 50 de oameni, in loc sa scrii un tratat despre "Ne-egalitatea sexelor"

3. Folosirea cuvintelor de genul "voma", "Bula", etc, nu spune despre tine ca esti un bun argumentator. Poate doar in cazul in care il consideri pe Vadim Tudor un bun argumentator.

4. Nu ai fost, nu esti, si nu vei fi niciodata pe val. Esti doar un om trist care-si proiecteaza frustrarile asupra lumii in loc sa accepte cauza reala a acestora: el insusi si sub-mediocritatea lui.

5. Scuza-ma ca ti-am afectat mojo-ul, nu am vrut. Sunt sigur insa ca iti vei reveni rapid si vei redeveni exemplarul fantastic de Cro-Magnon pe care il iubim cu totii.

103 răspunsuri:
| PrivesteCatreCer a răspuns (pentru suntserios):

Lasa-l ca asta i-am explicat si mi-se pare ca nu are tot creierul la el laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

"Cum sa iti explic eu? Daca femeile sunt inferioare din punct de vedere al evolutiei, tu cum crezi ca esti, fiind nascut de o femeie, si crescut de o femeie, si educat de o femeie... sau de mai multe femeie, ca nu imi inschipui ca ai avut educatori si profesori doar barbati."

Insinuezi ca toate geniile au avut mame geniale? Penntru ca altfel cum au devenit genii, daca au fost crescuti de mame inferioare? Sau cum au devenit poetii, poeti, ca tot mamele i-au crescut? Au avut mame poete de care nu am auzit? Tu poti evolua indiferent de cine te creste si daca ti-ai fi folosit creierul inainte sa vorbesti nu ar mai fi trebuit sa te faci si de ras cu o astfel de afirmatie. Argumentul tau e gresit din toate punctele de vedere, mai incearca.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Confunzi grav inteligenta cu evolutia...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru PrivesteCatreCer):

Pe cand tu cu suntserios sunteti foarte inteligenti... Doar ca nu stiti sa folositi argumente si faceti afirmatii la oha. Si nu intelegeti concepte simple. Si nu intelegeti regulile unei discutii argumentative. Si faceti apel la sentimente si nu la logica, exact ca femeile. Si aveti doar cateva idei crete pe care mai sunteti si incapabili sa le dezvoltati in cuvinte. In alta ordine de idei, superioritatea voastra fata de mine e mai mult decat evidenta, nu am nimic de comentat.

Apropos, ai 16 ani de informatie de recuperat, in loc sa fii superior pe aici, pune mana pe o carte si da-i bice, timpul lucreaza deja in defavoarea ta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt de acord cu tine. Eu sincer nu am nimic că sunt drepturi egale, este și normal, dar datorită acestui fapt unele și-o iau în cap și vor mereu mai mult și mai mult, specimene care poartă numele de feministe. Femeia dacă nu este ținută și-o ia în cap.

| kiri11 a răspuns:

In proportie de peste 70 % femeile ofera o educatie propriilor copii din care se formeaza cei mai buni pictori scriitori sau ce exemple ai mai dat u sus happy Hmmm femeile fara drepturi zici? Ce zici de intretinerea si oferirea posibilitatilor de a crea prin diferite modalitati (gatit, curatenie) - iti zic ca majoritatea barbatilor ar fi niste "jegosi". Femeile nu-si arata intelectualul poate si din cauza mentalitatii - el este barbat, el trebuie sa aduca banu sa gandeasca. Dar mentalitatea asta din cauza cui a fost creata? Nu oare barbatul zise : femeia nu trebuie sa munceasca din greu, nu trebuie sa se oboseasca atata timp cat e mama copilului meu? Hmmmm femeile ar face fata mult mai bine fara barbati decat invers! Documentarea ta e minima! Singurul lucru care va evidentiaza este structura fizica - in rest... :*

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Dariuta):

M-ai pus la respect, logica si argumentele tale, in special cel cu dumnezeu, sunt infailibile. Imi retrag toate spusele de pana acum si imi cer scuze fata de specia feminina, fara de care nu as fi existat nici eu (...), fata de tine, fata de mama, fata de toate femeile cu care voi intretine relatii sexuale de comun acord, fata de cele trei bunici ale mele, fata de... am pierdut firul.

Ideea e ca tu reprezinti exact ceea ce incercam eu sa spun initial, iti multumesc pentru intelepciunea impartasita. Te poti duce linistita inapoi la cratita, prin simpla abtinere de la opinii faci lumea asta un loc mai bun.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Daca ai peste 18 ani te fac a mea!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru KillMePlease):

Sper sa te inseli si sa "presimenti" gresit dar nu putem stii niciodata. Nu am spus ca ma simt "prost" am spus ca ma simt "ciudat", imi este genetic imposibil sa ma simt prost.

Oricum, m-ai infrant si tu, asa imi trebuie daca irosesc ironia fina pe curci.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru kiri11):

Imi place procentul tau scos din fund, sunt fascinat de astfel de date irefutabile.

"Hmmm femeile fara drepturi zici? Ce zici de intretinerea si oferirea posibilitatilor de a crea prin diferite modalitati (gatit, curatenie) - iti zic ca majoritatea barbatilor ar fi niste "jegosi"."

Asta ai scos-o din acelasi loc ca si procentul de 70%? Sau pe asta o acceptam ca si adevar absolut si ramane sa mai discutam doar pe marginea procentelor inventate?

" Hmmmm femeile ar face fata mult mai bine fara barbati decat invers!"

Pentru ca... spui tu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru mirela15):

Ce sa fac cu un medic psiholog? Sa invete la scoala, sa nu vina sa-i invat eu, am deja restul umanitatii pe umeri!

| KillMePlease a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing)
Hai ca esti amuzant. Du-te si fa nanica acum ca ti-e fomica vad.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru KillMePlease):

Perspicacitatea nu e punctul tau forte, sa nu iti lasi in grija proprii copii vreodata.

| KillMePlease a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am nevoie de sfaturi,,, Krakilla".

| MrChange a răspuns:

Krakilla, ai pus o problema, foarte profunda, as dori sa ma abtin de la a comenta, pentru ca doar un singur om ar intelege, iar restul ar judeca, cred ca ai inteles ce am vrut sa zic, totusi asta nu inseamna ca sunt de acord cu tine in proportie de 100 %. Ideea e ca menajand subiectul, nu stiu daca ar trebui sa imi fie mila de tine, sau de cei ce au raspuns. Saracul de tine a cerut doar niste argumente logice si o gandire rationala din partea celor ce raspund, ei au inceput sa judece ai sa gandeasca din punctul de vedere al sentimentelor. Sincer nu am gasit nici macar un argument. Imi pare nespus de rau ca societatea este nedezvoltata din punct de vedere al ratiunii si instabila din punct de vedere al sentimentelor.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

"Femeile nu sunt sclave sunt doar inferioare din punct de vedere evolutiv.[...]
vino cu contra-argumente..."

Iar asta e eroarea de logica "trasferul sarcinii dovezii" : http://ro.wikipedia.org/wiki/Transferul_sarcinii_dovezii

Tu trebuie sa demonstrezi ca femeia e inferioara din punct de vedere evolutiv, nu ceilalti sa aduca contrargumente.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

E primul comentariu care denota o sclipire de inteligenta, din partea ta. Cred ca ti-au pus astia ceva in mancare. Ca sa nu fi prea dezorientat, da, e un compliment, nu o jignire. Raspunsul nu ti-l pot da acum pentru ca mi-as demasca planul diabolic si mai mult decat evident.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru KillMePlease):

Cu totii avem nevoie de sfaturi, "KillMePlease"...

| KillMePlease a răspuns (pentru anonim_4396):

Aici iti dau drepate, fiecare are nevoie de sfaturi, dar nu din partea ta neaparat,,, Krakilla".

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru KillMePlease):

Aici iti dau si eu dreptate.

Care e faza cu,,, Krakilla" si cu semnele acelea haotice de punctuatie?

| KillMePlease a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este nici o faza.
Pur si simplu am pus o data asa si de atunci am tot pus si vad ca tu te-ai luat dupa mine...worried thinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Krakilla, dupa ce vezi acest clip (cap-coada), te rog sa nu-mi dai reply fiindca nu ma voi obosi sa citesc.

https://www.youtube.com/watch?v=6uHRUIv6ePY (partea 1)

https://www.youtube.com/watch?v=pllpq994vqA (partea 2)

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Lucruri la care femeile sunt superioare barbatilor, din punctul meu devedere :

1)Curatenie : cred ca cea mai tare ''femeie de servici'' a fost pana la urma femeie.
2)Asistenta medicala : Eu unu prefer sa fiu injectat in kuur de o femeie, ar fi destul de ciudat sa-mi dea pantalonii jos un barbat. Oricum femeile au mana mai usoara ca barbatii si in prezenta lor se pare ca se simt mai bine bolnavii in stadiu terminal.
3)Cosmetica. N-am prea vazut barbati cosmeticeni iar aia care sunt, sigur au ceva scurcircuitat pe la mansarda.

Si mai cred ca si la masaj erotic sunt mai bune femeile, da n-am suficiente probe.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

1. Curatenia nu e o meserie. In al doilea rand, nu ai cum sa compari eficacitatea, nu e un domeniu atat de interesant.
2. Eu am intrebat la ce se pricep mai bine, nu in ce domenii se regasesc mai multe femei. In al doilea rand, cu ce compari cand faci o astfel de afirmatie? Pentru ca am nevoie de argumente, nu de pareri personale.
3. Cei mai celebrii oameni din cosmetica sunt barbati Barbati homosexuali, dar tot barbati. Ca si in moda, de altfel.

| anad a răspuns:

Hai sa zicem ca ai dreptate. Ce drepturi crezi ca ar trebui interzise femeilor? Care dintre ele te deranjeaza si crezi tu ca impiedica "evolutia din punct de vedere existential"?

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru anonim_4396):

Curatenia este o meserie si tu nu stii sa apreciezi deloc sarcasmul. Imi iau o punga de seminte, devine din ce in ce mai interesant.

| Happyjump a răspuns:

Ai dreptate! Femeile nu merita sa trăiască pe acest pământ, nu au nici un rost si sunt total inutile. Acum pe bune, daca te-ai certat cu mămica nu inseamna femeile sunt sa cum crezi tu. Fa-ti temele, invata la matematica si nu-ti mai pierde vremea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Happyjump):

Unde am spus ca femeile nu merita sa traiasca pe acest pamant sau ca sunt inutile? Daca am spus asta, sunt un dobitoc. Daca nu am spus asta, inseamna ca tu esti dobitoc.

Cat despre concluziile trase de catre tine despre ce relatie am eu cu propria mama, vezi fraza de mai sus.

| Happyjump a răspuns (pentru anonim_4396):

Slabe din punct de vedere evolutiv? Cândva, femeile nu aveau aveau drepturi, asa cum ai spus si tu, dar, acum sunt considerate egale.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Eu sunt sarcasmul, ma pricep atat de bine la el incat il pot breveta. Sarcasmul tau e ieftin, nu prea fin, cum iti place sa crezi, de aceea a fost ignorat.

Ia-ti doua pungi de seminte, am de gand sa o mai tin asa o vreme.