| anonim_4396 a întrebat:

Toata lumea stie ca barbatii si femeile sunt egali in drepturi. Aceasta egalitate in drepturi probabil a survenit in momentul in care un barbat slab dotat din toate punctele de vedere a vrut sa-si atribuie o partenera si singurul mod prin care aceasta avea de gand sa-l accepte era daca el emitea o lege prin care si femeile sa fie considerate oameni. Acum ca am aflat cum functioneaza in realitate universul e timpul sa ne intrebam daca, pentru slabiciunea unui barbat, e cazul sa ne intoarcem la matriarhat si sa avem cu totii de suferit sau sa ne intoarcem la timpurile de bun simt in care femeile nu aveau niciun drept.

Pentru o astfel de decizie, pe care inca nu sunt pregatit sa o iau, trebuie mai intai sa pun in balanta cateva lucruri. Pentru inceput doresc de la interlocutori cate trei exemple de activitati pe care femeile le fac mai bine decat barbatii. De la arta pana la stiinta, numiti trei meserii pe care "egalele" noastre le duc la finalizare intr-un mod mai eficient decat specia barbateasca. Nici macar in arta nu pot gasi exemple de luat in seama, se spune ca femeile au un simt artistic mai dezvoltat dar in realitate, ele doar se plang foarte mult, de unde si ideea ca ar fi mai sensibile.Sensibilitatea lor are treaba exclusiv cu manipularea, adevarata sensibilitate o pot simti doar barbatii si drept dovada stau zecile de mii de barbati implicati in arta versus cele doua sau trei femei implicate in acelasi curent. Si sa nu aud treaba cu "femeile fac copii", e de bun simt ca cineva sa se ocupe de caratul fetusilor in timp ce barbatii se ocupa de evolutia speciei. Cum ar fi fost daca Eistein si-ar fi pierdut un an din viata ingrijindu-se de plodul pe care il cara in burta? Pentru o astfel de actiune alegi in mod evident pe cineva care oricum nu ar putea influenta direct evolutia din punct de vedere existential.

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

1. Faptul ca tu nu vezi anumite legaturi (de altfel evidente) nu inseamna ca acele legaturi nu exista. Inseamna doar ca nivelul tau de inteligenta nu iti permite sa le vezi. Nu trebuie sa-ti fie rusine, nu este vina ta, ai tras un loz necastigator la loteria genelor.

2. Timpul tau nu este absolut deloc pretios din moment ce iti permiti sa pierzi ore in sir ciondanindu-te pe net cu 50 de oameni, in loc sa scrii un tratat despre "Ne-egalitatea sexelor"

3. Folosirea cuvintelor de genul "voma", "Bula", etc, nu spune despre tine ca esti un bun argumentator. Poate doar in cazul in care il consideri pe Vadim Tudor un bun argumentator.

4. Nu ai fost, nu esti, si nu vei fi niciodata pe val. Esti doar un om trist care-si proiecteaza frustrarile asupra lumii in loc sa accepte cauza reala a acestora: el insusi si sub-mediocritatea lui.

5. Scuza-ma ca ti-am afectat mojo-ul, nu am vrut. Sunt sigur insa ca iti vei reveni rapid si vei redeveni exemplarul fantastic de Cro-Magnon pe care il iubim cu totii.

103 răspunsuri:
| PrivesteCatreCer a răspuns (pentru Butterfly19):

Macar sa il faci pe krakilla mai bun laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Butterfly19):

Nu ti-am reprosat nimic, ti-am spus doar lucruri de bun simt, mentionand ca inainte de a cere o parere e indicat sa oferi si ceva continut.

Nu cred ca intelegi cat de greu este in realitate sa ajuti o persoana "sa fie mai buna". Am pus in ghilimele expresia pentru ca "a fi mai bun" este un concept interpretabil ce depinde mai mult de persoana care il percepe. Oricum, sa schimbi pe cineva inseamna sa-i modifici natura, sa-i alterezi principiile, sa-i inlocuiesti un comportament. Si, dupa cum putem observa chiar aici, la aceasta intrebare, oamenii intampina mari probleme atunci cand vine vorba de a accepta lucrurile pentru care nu sunt pregatiti.

Uite, eu sunt de parere ca oamenii care vor sa ajute alti oameni sunt cei care au cea mai mare nevoie de ajutor. Cand pe tine te completeaza ideea ca ai ajutat pe cineva, inseamna ca tu la randul tau, ai sau ai avut anumite probleme pe care nu le-ai putut depasi. De exemplu, tu te-ai gandit vreodata ca nu exista o fapta buna lipsita de egoism? Sper ca realizezi ca tu ii ajuti pe alti pentru ca asta te face pe tine sa te simti bine, din asta rezultand ca tu te ajuti pe tine si nu pe ceilalti. Sper sa nu te fi jignit cu ceva pseudo-analiza mea. Acestea fiind spuse admir orice om care alege sa faca bine, indiferent care sunt sentimentele motivationale din spatele faptelor. Ii consider naivi dar sunt oamenii pe care ii prefer in locul oricarei alte alternative.

Succes in lupta cu morile de vant, sper ca viata sa nu reuseasca niciodata sa te faca sa-i vezi adevarata fata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si nu crezi ca ar fi fost mult mai ok sa discutam relaxat si cu argumente de la inceput, fara sa ne jignim? Pentru ca nu te descurci deloc rau.

Maica-mea nu are niciun merit ca m-a facut. Existential vorbind, daca nu as fi fost creat, atunci nu ar fi avut cum sa ma deranjeze asta, asa ca existenta mea nu mi se pare o binecuvantare celesta ci doar o coincidenta. Cat despre calitatile irefutabile cu care am fost inzestrat, din nou nu vad care e meritul ei, nu e ca si cum ar putea alege bagajul genetic cu care sa fiu inzestrat. Daca ar fi fost dupa ea probabil acum as fi fost fetita si vindecam labute de catelusi intr-o tara din lumea a treia.

Exemplul cu Norvegia nu e prima data cand il aduce cineva in discutie, intr-adevar e foarte interesant ce s-a intamplat acolo si cred ca, din anumite puncte de vedere, situatia ofera cateva lamuriri privind discrepanta dintre ce credem noi si ce se intampla in realitate, in societate. Esti una dintre putinele persoane care a reusit sa puncteze ca barbatul si femeia au sarcini diferite pentru ca au fost creati sa serveasca unor scopuri diferite. Asta insemnand ca cele doua sexe nici macar nu trebuie comparate si, dupa cum am spus mai devreme, drepturile nu ar trebui impartite in functie de abilitati (bine, asta oricum nu se mai intampla in tarile civilizate, dar as fi preferat sa spuna asta si altcineva cu exceptia mea)...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru PrivesteCatreCer):

Pentru a ma face pe mine mai bun ar trebui ca mai intai sa divida universul la zero.

| Drolja a răspuns (pentru anonim_4396):

Aproposurile mele despre maică-ta erau pur sarcastice, şi nu cu referire la subiectul femeilor pe care l-ai abordat în topic. Dar dacă tot te-ai deranjat să-mi scrii, o să îţi scriu şi eu părerea mea despre primul tău paragraf.
Că mamele noastre ne-au născut, nu e o binecuvântare, şi nici faptul că noi nu vom face copii pentru că găsim mai de folos să nu aducem pe lume şi mai multe suflete pe care să le expunem greutăţilor şi neplăcerilor vieţii.
Dar nu faptul că maică-ta te-a adus pe lume ar trebui discutat, pentru că nu ştiu dacă e de discutat numărul de oameni prestabiliţi pentru a se naşte şi probabilitatea ca acesta să fie păcălit de cei care nu vor avea copii, ci condiţiile pe care ţi le-a oferit ea după ce a te-a născut.

Dacă toţi idivizii s-ar naşte în condiţiile normale şi decente pe care probabil tu le-ai avut din partea maică-tii (şi a lui taică-tu), lumea ar fi fost constituită dintr-o pătură de oameni cinstiţi şi decenţi, cu excepţiile geniilor înnăscute şi a accidentelor cromozomiale şi genice (cum ar fi bolnavii cu sindromul Down).
Că alţii nu sunt la fel de inteligenţi şi reuşiţi ca tine, da, e un merit datorat deschiderii, răbdării şi dorinţei tale de a nu te complace în ignoranţa pe care ceilalţi încă nici nu şi-au conştientizat-o(şi poate nici nu o vor face vreodată).
Dar un talent sclipitor şi o inteligenţă perspicace sunt egale cu zero născute într-un mediu (nu neapărat un trib din Camerun lipsit de apă potabilă-exemplu extrem) nu tocmai favorabil. Până să ajungi tu la stadiul adult ca să poţi să te descurci pe cont propriu (fizic şi moral), ai avut îndrumare şi ajutor părinteşti care ţi-au definit multe caracteristici ale personalităţii. Iar felul în care maică-mea şi maică-ta au ales să ni le insufle este meritul lor, pentru că ar fi putut alege altceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Evident ca intreaga existenta ne este definita de catre noroc si nu de catre influenta noastra, asa cum ne place sa credem.

Sunt perfect de acord cu ce spui in privinta influentei parintilor asupra copiilor, doar ca nu se prea aplica in cazul meu.

| Butterfly19 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu m-ai jignit cu nimic stai linistita. Sunt foarte constienta ca nu exista aproape nici un fel de fapta buna facuta fara o urma de egoism sau alte sentimente negative(exista fapele bune pe care le faci fata de persoanele care iti insipra o mila foarte puternica, acelea cred ca nu au sentimente negative, dar aici nu e vorba de mila oricum).
Nu intentionez sa schimb natura umana a nimanui. Stiu doar faptul ca atunci cand citesc un articol care imi raspunde la o anumita intrebare ma simt deja mai aproape de ceea ce vreau sa fiu. Asa ca daca o persoana care citeste un articol de-al meu(stiu ca o sa zici ca am doar unul, dar o sa mai urmeze)simte ca a facut un pas inspre bine, atunci eu sunt multumita. Nu sper ca o sa fac lumea un loc minunat numai cu lucruri bune, nici macar nu sper sa schimb oamenii, eu sper sa trezesc in oameni doar dorinta de a face bine, mai departe depinde de fiecare pana unde vrea sa ajunga.
Si normal ca am obstacolele mele, asa cum fiecare le are pe ale lui, nu imi este greu sa recunosc. Eu incerc sa fac ceva, nu spun ca prin asta sunt mai buna decat oricine altcineva si nici macar in ineriorul meu nu cred asta, dar cred ca orice tentativa de a face un lucru bun e mai bine decat sa nu facem nimic.
Asta e modul in care gandesc euhappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Butterfly19):

Nu toate numele care se termina cu "a" sunt nume de femei. Nick-urile in special nu respecta o astfel de regula...

| sofisis a răspuns:

Hai sa ma aflu si eu in treaba, ca daca in aprilie nu eram prezenta...deh.
Faptul ca avem drepturi egale nu inseamna ca suntem egali din restul punctelor de vedere.
In general, nu stiu daca ai observat, barbatii exceleaza in lucruri care nu sunt neaparat considerate ca "masculine" sau "de barbati" (gatit, cantat, pictat, compus, moda etc.). Pe de alta parte femeile exceleaza in lucruri necaracteristice lor(pilotat, masini, informatici etc). Probabil ca aceste lucruri nefiind ceva ce lumea admira, cumpara etc., realizarile femeilor nu ies in evidenta asa de tare.
Pe de alta parte mi se pare ca societatea nici nu permite unei femei sa demonstreze ca e capabila. De exemplu: fotbalul feminin e considerat o gluma, cursele de masini se fac exclusiv pentru barbati, de principiu in toate domeniile "masculine" sunt acceptati doar masculi pentru ca se pleaca de la premisa ca "e femeie"...ce poa' sa faca ea.
Sunt perfect de acord ca sunt multe chestii pe care le pot face mai bine barbatii/...de exemplu sa traga un camion legati cu un lant laughing si sunt perfect de acord ca femeile nici macar n-ar trebui sa vrea sa incerce sa faca asta.
Oricum noua, desi vrem drepturi egale, intotdeauna ne va placea sa ne demonstram a fi mai slabe decat voi...de ce sa omor eu un paianjen si nu tu? E si un suflet pe care il strivesti si e si gretos...asa ca ma voi baza pe barbatul din tine. tongue
Da, egalitate evolutiva nu este. Barbatii, in general, sunt mai practici, mai calculati, mai rationali, mai puternici (si fizic si psihic), mai orgoliosi etc.
E ca si cum ai compara un pepene cu o nuca toata discutia asta.
TOTUSI, oricat de mare si tare ar fi pepenele, tine cont ca nuca are coaja mai tare, e mai bine protejata si in general atunci cand cade nu se sparge. Fiecare are plusurile si minusurile lui.
Asta totusi nu diminueaza faptul ca ambele se mananca, ambele sunt bune, ambele merita tratamente bune. Bine, ca nucile se si bat cu prajina, excludem din discutie. tongue

Ideea mea e asa, nu suntem egali din aproape nici un punct de vedere, dar mi se pare absolut normal sa avem aceleasi drepturi. Pana la urma si unii si altii contribuim la perpetuarea speciei(nici voi nu puteti fara noi, nici noi fara voi), si unii si altii contribuie la bunastarea generala a planetei.

Ia gandeste-te...cine i-a inspirat si ii inspira pe toti artistii? Nu femeia? Daca nu exista vre-una sa ii faca sa planga sau sa ii raneasca sau sa le faca viata frumoasa...nu mai apareau capodoperele despre care vorbiti.
Concluzie: nu exista metoda de a ne delimita. Facem parte dintr-un sistem interdependent. Unii fara altii suntem degeaba!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sofisis):

Ma plictiseam, acesta este motivul pentru care am pus intrebarea. Am formulat-o intr-o maniera agresiva si am deviat putin subiectul ca sa pot oferi contraargumente unui anumit tip de argumente pe care stiam sigur ca il voi primi. Ideea era sa vad de cate ori sunt injurat fara sa fiu combatut cu argumente si zic ca am avut rezultate destul de bune...

Egalitate nu exista si nici nu trebuie sa existe. Barbatul si femeia sunt parti ce se completeaza reciproc, nu poti spune care parte este mai puternica (prin urmare, mai importanta) din moment ce nu pot exista una fara cealalta. Nu conteaza care jumatate a unui mar e mai frumoasa (pentru ca ne plac exemplele cu fructe)... In ce priveste drepturile, acestea ar trebui sa fie aceleasi pentru toata lumea si logica din spatele acestei afirmatii este atat de simpla incat nici nu ma voi deranja sa o dezbat.

Ideea e exact ce ai spus si tu si nu pot decat sa fiu impresionat. Oricum, adevarata valoare consta in individ si nu in sexul individului, cum tocmai ai demonstrat tu aici.

Multumesc.

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-am zis ca's desteapta.N-ai vrut sa ma crezi.
Si daca mai iei in calcul si frumusetea...deja ar trebuie sa multumeasca toata lumea ca permit si la altii sa respire acelasi aer cu mine laughing))

Acum serios vorbind, tot ce am expus mi se pare de bun simt si mi se pare ca intr-adevar ai avut o reusita in micul tau experiment. Asta pentru ca lumea, la primul impuls, se bazeaza pe inteligenta emotionala si abia dupa pe logica.
Bine, mai sunt si specimene lipsite de ambele...acestea nu se iau in calcul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu,ca pe asta o iau personal!

| SVFIG a răspuns:

Din ce **** ești făcut?