| anonim_4396 a întrebat:

Toata lumea stie ca barbatii si femeile sunt egali in drepturi. Aceasta egalitate in drepturi probabil a survenit in momentul in care un barbat slab dotat din toate punctele de vedere a vrut sa-si atribuie o partenera si singurul mod prin care aceasta avea de gand sa-l accepte era daca el emitea o lege prin care si femeile sa fie considerate oameni. Acum ca am aflat cum functioneaza in realitate universul e timpul sa ne intrebam daca, pentru slabiciunea unui barbat, e cazul sa ne intoarcem la matriarhat si sa avem cu totii de suferit sau sa ne intoarcem la timpurile de bun simt in care femeile nu aveau niciun drept.

Pentru o astfel de decizie, pe care inca nu sunt pregatit sa o iau, trebuie mai intai sa pun in balanta cateva lucruri. Pentru inceput doresc de la interlocutori cate trei exemple de activitati pe care femeile le fac mai bine decat barbatii. De la arta pana la stiinta, numiti trei meserii pe care "egalele" noastre le duc la finalizare intr-un mod mai eficient decat specia barbateasca. Nici macar in arta nu pot gasi exemple de luat in seama, se spune ca femeile au un simt artistic mai dezvoltat dar in realitate, ele doar se plang foarte mult, de unde si ideea ca ar fi mai sensibile.Sensibilitatea lor are treaba exclusiv cu manipularea, adevarata sensibilitate o pot simti doar barbatii si drept dovada stau zecile de mii de barbati implicati in arta versus cele doua sau trei femei implicate in acelasi curent. Si sa nu aud treaba cu "femeile fac copii", e de bun simt ca cineva sa se ocupe de caratul fetusilor in timp ce barbatii se ocupa de evolutia speciei. Cum ar fi fost daca Eistein si-ar fi pierdut un an din viata ingrijindu-se de plodul pe care il cara in burta? Pentru o astfel de actiune alegi in mod evident pe cineva care oricum nu ar putea influenta direct evolutia din punct de vedere existential.

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

1. Faptul ca tu nu vezi anumite legaturi (de altfel evidente) nu inseamna ca acele legaturi nu exista. Inseamna doar ca nivelul tau de inteligenta nu iti permite sa le vezi. Nu trebuie sa-ti fie rusine, nu este vina ta, ai tras un loz necastigator la loteria genelor.

2. Timpul tau nu este absolut deloc pretios din moment ce iti permiti sa pierzi ore in sir ciondanindu-te pe net cu 50 de oameni, in loc sa scrii un tratat despre "Ne-egalitatea sexelor"

3. Folosirea cuvintelor de genul "voma", "Bula", etc, nu spune despre tine ca esti un bun argumentator. Poate doar in cazul in care il consideri pe Vadim Tudor un bun argumentator.

4. Nu ai fost, nu esti, si nu vei fi niciodata pe val. Esti doar un om trist care-si proiecteaza frustrarile asupra lumii in loc sa accepte cauza reala a acestora: el insusi si sub-mediocritatea lui.

5. Scuza-ma ca ti-am afectat mojo-ul, nu am vrut. Sunt sigur insa ca iti vei reveni rapid si vei redeveni exemplarul fantastic de Cro-Magnon pe care il iubim cu totii.

103 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Happyjump):

Faptul ca sunt considerate egale e dezbatut aici. Sau deja ai uitat intrebarea?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anad):

Femeile ar trebui sa fie libere. Asa cum suntem si noi liberi atat timp cat nu iesim din cuvantul statului si avem voie sa facem absolut ce vrem, atat timp cat respectam toate legile si conduita. Aceeasi libertate ar trebui sa o aiba si femeile. Sa fie libere sa faca ce vor atat timp cat fac exact ce le spun barbatii din viata lor.

| Happyjump a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu, dar, ai spus ca sunt inferioare din punct de vedere evolutiv. Din moment ce asta se dezbate aici mi se pare ca n-ai dreptate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Happyjump):

Am spus ca sunt inferioare in comparatie cu barbatii subliniind ca barbatii se descurca mai bine in orice domeniu. Dovedeste-mi ca ma insel.

| Happyjump a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa-ti dovedesc? Orice as spune tu ai ramane cu aceeasi parere.

| anad a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica ei nu ies din cuvantul statului. Ele nu ies din cuvantul barbatului, din cuvantul femeilor nu trebuie sa iasa copiii etc. Exact ca-n bancul cu: tata o bate pe mama, mama bate copiii, copiii bat pisica (si nu mai stiu!). Am inteles!
Ar merge si" Barbatul este capul, iar femeia este gatul. Dupa cum se stie...gatul poate intoarce capul cand si in ce directie vrea el!"?

| Geanin a răspuns (pentru KillMePlease):

Lana(Killy-ma rog), intorce-te acasa! Copiiilor le e dor de tine si mie mi-e dor tine!;(( Lasa-l! E doar un misogin care nu intelege lesbiencele ca noi!

| KillMePlease a răspuns (pentru Geanin):

Dar...Oare cum sa fac asta? sad

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru anonim_4396):

Incerc insa sa-mi dau seama de ce faci asta. Pur si simplu te plictisesti sau ai suferit vreo deceptie? Ca daca n-ai treaba iti dau eu ceva de munca, si asa nu-mi mai vad capul. Poate ma mai degrevezi si pe mine de ceva.

| Drolja a răspuns:

Cred că după ce i-ai spus asta maică-tii, o săptâmână ai mâncat numai conserve şi ţi-ai frecat şosetele la mână.

| Drolja a răspuns (pentru Dariuta):

Din cauza femeilor ca tine, femeile au fost majoritatea istoriei, sclave. Sau dacă nu au fost, atunci au continuat să fie până nu demult.

| Foxyyyy a răspuns:

Nu sunt misogina si nici misandra. Pentru ce razboiul asta al sexelor? De asta au inceput toate proastele sa fie feministe si sa strige in gura pe strada ca ele-s la fel de bune. Astea toate s-au isterizat pe aici si s-au simtit asa lezate,se stie de cand lumea ca barbatii se descurca mai bine in majoritatea domeniilor, desi exista si cateva exceptii feminine cum zic si cei de pe aici, doar ca aici nu-i vorba de minoritati. Totusi, femeile au inteligenta emotionala mai dezvoltata, ce ai spus tu cum ca sensibilitatea are treaba exclusiv cu manipularea e doar ceva subiectiv si nu-si are rostul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

începea cu "m", se termina cu "uie"

| T0T a răspuns (pentru Foxyyyy):

Inteligența emoțională nu este mai prezentă la femei. Îți dau un exemplu. I-ai pe cei care au scris câte ceva romantic la rost. I-ai pe marii regizori. Pentru a avea o inteligență emoțională ai nevoie de trăiri extrem de intense. Aceste trăiri în general sunt mai prezente la bărbați. Să îți dau exemplu și în cazul unei relații. De obicei bărbatul este cel care cedează de cele mai multe ori și își calcă pe orgoliu și face mai multe gesturi romantice mai multe cadouri deoarece sentimentele sunt mai puternice în general la acesta.
Acum vorbind de inteligența la propriu. Aici nu aș fii de acord că femeile sunt mai puțin inteligente. Depinde foarte mult de fiecare dintre noi. Adevărul că bărbatul în general are o gândire inovativă, creativă și logică iar femeia merge pe foarte multe automatisme. Femeia este mult mai perseverentă și muncitoare și este extrem de mult ridicată în această societate de acești factori. Spun la general. Ținând cont de personalitățile legate de știință trebuie să ne amintim că rolul femeii se rezuma foarte mult la niște activități și societatea din acea vreme le limita oarecum. Nu aveau atâtea drepturi câte avea bărbatul, lucru nu neapărat nemeritat ținând cont că toate muncile grele pe care se putea baza societatea de atunci se puteau realiza mai mult de bărbați iar la război aceștia își apărau patria pe front. Când există o diferență de rol există și diferență de drepturi. În societatea din ziua de azi, au apărut mult mai multe activități care pot fii realizate și de o femeie ne mai axsându-se pe munca fizica atât de mult. Această evoluție a societății le-a ridicat destul de mult și pe ele.
Concluzia mea ar fi că în societatea de azi drepturile sunt deja egale în țările democratice și complet meritate, atât de femei cât și de bărbați. Acum este totuși mai bine să nu mai generalizăm și să judecăm individual individul indiferent dacă este bărbat sau femeie. Așa ar fi cel mai corect și cel mai bine. Femei sau bărbați, suntem în primul rând oameni.

| Foxyyyy a răspuns (pentru T0T):

Nu sunt de acord aici :,, De obicei bărbatul este cel care cedează de cele mai multe ori și își calcă pe orgoliu și face mai multe gesturi romantice mai multe cadouri deoarece sentimentele sunt mai puternice în general la acesta.'' Din nou ceva subiectiv si irelevant. La fel de bine barbatii pot avea interesele lor, e absurd sa spui ca barbatii au sentimente mai puternice fiindca fac cadouri si asa zisele gesturi romantice. Tocmai am spus si eu ca sunt neutra, prefer sa analizez persoanele individual.

| T0T a răspuns (pentru Foxyyyy):

Hai să fim serioși. Să nu vorbim de interese aici, chiar nu am vrut să le aduc în discuție și stiu de ce.

| PrivesteCatreCer a răspuns:

E site-ul tau?

| Butterfly19 a răspuns (pentru PrivesteCatreCer):

Da.e site-ul meu...de ce?happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Foxyyyy):

Nu e niciun razboi, eu nu incerc decat sa vad cum isi argumenteaza unii, macar in mintea lor, propriile opinii. Imi face placere sa subliniez disfunctionalitatea naturii umane. Majoritatea celor care au comentat pe aici nu au oferit nici macar un singur argument ca sa-si sustina parerile dar asta nu i-a impiedicat sa si-o sustina ssu sa ma jigneasca pe mine pentru ca optiunea mea difera de a lor.

In legatura cu inteligenta emotionala, presupunand ca femeile o au mai dezvoltata, cum spui tu, cum iti explici ca arta si psihologia sunt dominate tot de catre barbati? Daca lucrurile stau cum sustii tu, nu ar fi fost normal sa fie invers? Scriitorii, pictorii si compozitorii nu au fost anuntati ca "femeile este cele sensibile"?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Nu poti cunoaste adevaratele motive pentru care un om alege sa faca ceva ce pare neobisnuit fara sa fi avut aceleasi experiente ca si el sau fara ca macar sa-l cunosti foarte bine. Incercand sa ma intelegi e o cale sigura de a-ti pierde timpul.
Ce iti pot spune e ca-mi hranesc o curiozitate si, in acelasi timp, vreau sa scot in evidenta cum functioneaza, in realitate, oamenii. Cat de usor este sa inoculezi anumite idei in creierul uman pentru ca mai apoi sa fie aproape imposibil de corectat, indiferent de cate argumente oferi. Majoritatea celor care comentati doar imi spuneti ca ma insel insa niciunul nu imi puteti spune cu ce exact. Toata lumea presupune ca ar fi ceva in neregula cu mine pentru ca teoria mea contrazice teoriile lor insa nimeni nu se oboseste sa si inteleaga la ce nivel se intampla asta.

Intai sa ma degrevez pe mine, si eu sunt in urma cu proiectele de la locul de munca...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din fericire maica-mea e o femeie inteligenta si stie sa respecte si opinii diferite de ale ei, spre deosebire de tine.

| PrivesteCatreCer a răspuns (pentru Butterfly19):

E dragut happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Pana acum sunteti doar doi care ati reusit sa ignorati fondul problemei si sa subliniati esenta. Din puhoiul de comentatori ofuscati nu a putut niciunul sa scoata in evidenta ca in ziua de azi drepturile elementare nu se impart dupa abilitati si calitati personale.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru PrivesteCatreCer):

Daca ea nu ar fi fost fata, site-ul ar mai fi fost la fel de dragut? Poti raspunde sincer?

| Butterfly19 a răspuns (pentru PrivesteCatreCer):

Multumesc..ai citit si continutul?happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Butterfly19):

Cu exceptia a catorva citate si a faptului ca scrieti ce doriti sa faceti, dar fara a ne onora cu exemple, aveti un site gol, lipsit de continut. Dupa ce am putea judeca respectivul site? Dupa idealurile pe care si le propune? Si eu imi doream sa fac lumea un loc mai bun, cu mult timp in urma. Asta pana in momentul in care am realizat ca eu nu ma pot proteja nici macar pe mine, de mine insumi. Visam la stele fara sa realizam ca ne zbatem in mocirla.

| PrivesteCatreCer a răspuns (pentru anonim_4396):

Uita-te la continut laughing Sincer si tu daca imi propuneai sa ma uit tot asa iti ziceam, nu dragut iti ziceam ca e bine facut, ma rog...

| Butterfly19 a răspuns (pentru anonim_4396):

Inteleg punctul tau de vedere happy. Sunt la inceput cu site-ul, am publicat doar un articol pana acum, nu stiu daca l-ai citit sau nu, as aprecia daca l-ai citit inainte de a spune anumite lucruri. Eu sunt multumita si daca ajut o persoana sa fie mai buna, deja e mai bine decat nimic. Iti multumesc pentru parere.

| Drolja a răspuns (pentru anonim_4396):

Maică-ta e inteligentă numai prin faptul că te-a făcut pe tine. Nici nu mai e nevoie de alte argumente.

| Drolja a răspuns:

Și ca să nu se supere krakilla că nu sunt la fel de inteligentă ca maică-sa, o să comentez și ontopic.
"Gender mainstreaming" spune că nu există o diferenţă elementară între bărbat şi femeie. Că trăsăturile sau caracteristicile considerate masculine sau feminine sunt, până la urmă, determinate cultural şi pot fi schimbate.
Iar un exemplu din istorie care să adeverească această teză e următorul: http://www.descopera.ro/......in-albania
Totuşi, deşi unele situaţii grele pot face din femei, bărbaţi (nu metaforic şi fabulistic, ci femei care chiar au purtat lupte şi şi-au protejat semenii), această ambiguizare, care ar vrea să "se impună" şi astăzi, nu dă roade.
Un exemplu în această direcţie este Norvegia, care practică deja o educație gender mainstreaming, și, ghici ce, procentul femeilor de 10% inginer tot nu a crescut, iar ca infirmiere este neschimbat, de 90%.
Tot istoria ne ajută cu exemplul din Israel, anume mişcarea kibuţ, care nu a făcut nicio diferenţă între bărbaţi şi femei; acest lucru s-a schimbat la dorinţa femeilor expresă: bărbaţii de acolo s-au ocupat iarăşi de muncile fizice mai grele, ele preluând muncile feminine tradiţionale.

Oamenii au un sex social şi unul psihologic. Există diferenţe în construcţia bărbatului şi a femeii, găsite în înzestrarea hormonală, imunologică, şi în structura creierului.
Majoritatea vânzătorilor sunt femei, în timp ce majoritatea mecanicilor sunt bărbați. Pentru că femeile folosesc mai mult partea procedurală (multitaskingul, spre exemplu), iar bărbaţii preferă rezolvarea sarcinilor funcţionale.