| doctorandus a întrebat:

Toate pisicile sunt caini.
Toti cainii sunt animale albastre.
Deci pisicile sunt animale albastre.

Este corect acest rationament?

Răspuns Câştigător
| justanotheruser99 a răspuns:

Da e corect.

18 răspunsuri:
| fdhgcvnb a răspuns:

Dacă A=B, iar B=C, rezultă că A=C.
Asta doar ca o explicație-n plus, de vreme ce ți-ai primit deja răspunsurile.
happy

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Doar daca vrei sa te ascunda la fara clanta. Te pot intelege poate numai marii filozofi, sunt morti nu stiu daca ii mai intereseaza.

| doctorandus explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Ha, ha, ha, parca la liceu se studiaza logica sau nu ai apucat materia respectiva?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru doctorandus):

Sincer pana in '83 nu tin minte sa fi facut cineva asa ceva.

| oprescudorin11 a răspuns:

Este corect in masura in care vreun rationament uman poate fi corect.Nietzsche, contemporan cu Kant spunea ca 'omul este orice, doar rational nu este". Crezi ca a rationat corect?

| untu a răspuns:

Nu este corect acest rationament! Pentru ca nu toate pisicile sint caini, pisicile fac parte din familia felinelor, iar cainii fac parte din familia canidelor! Deci pisicile nu sint la fel cu cainii, exista diferente mari intre ei! Deci nici cainii si nici pisicile nu sint animale albastre! Uitati-va la informatiile de pe Google!

| Inferno a răspuns (pentru untu):

Doar pentru ca premisele unui rationament logic sunt false nu inseamna ca si rationamentul este gresit.

Tot asa cum daca pleci de la egalitate 5=10 si o imparti cu 5, se ajunge la 1=2.
Asta nu inseamna ca impartirea este gresita.

| doctorandus explică (pentru Inferno):

Sau pornesti de la premiza x+x=x*x si deduci din ea ca 2+2=2*2.

| doctorandus explică (pentru Inferno):

Sau calculezi 16/64 prin tehnica stergerii sesarilor.

| Inferno a răspuns (pentru doctorandus):

Mda.
Daca premisa este eronata nu inseamna ca si concluzia finala este eronata.
Iar daca rationamentul logic este eronat nu inseamna ca si concluzia finala este eronata.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Argument_din_eroare_logic%C4%83

| justanotheruser99 a răspuns:

Dar nu are sens. laughing

| justanotheruser99 a răspuns:

Pentru cei cu răspunsuri de genu "pisicile nu sunt câini" ați auzit de materia școlară numita logica? laughing Exista mai multe reguli pentru a crea un rationament, chiar daca nu are sens daca utilizezi acele reguli, rationamentul e valid.

Răspuns utilizator avertizat
| BeeBia a răspuns:

Nu e corect.
De unde știi că toți câinii sunt pisici?

| doctorandus explică (pentru BeeBia):

Ma refeream la corect din punct de vedere logic.

| Jorah a răspuns (pentru BeeBia):

Din punct de vedere logic e corect.

| minrest a răspuns (pentru BeeBia):

Pai nu trebuie ca toti cainii sa fie pisici. E suficient ca pisicile sa fie caini.

| LifeLust a răspuns:

De ce e bazat pe generalizare? Generalizarea e eronata.