| Inferno a întrebat:

Tot am intalnit ideea gresita cum ca atunci cand vine vorba de modul in care viata se dezvolta lumea s-ar imparti in mai multe categorii: evolutionisti,creationisti, conspirationisti si tot asa.
Adevarul dureros pe care putini il recunosc este ca in realitate exista doar doua categorii de oameni: Idiotii si cei ce inca mai gandesc. Is that simple.
Nu e filosofie,nici poezie. Nu exista o dilema reala sau mai multe opinii posibile. Exista realitatea sustinuta de nenumarate dovezi si idiotii care o neaga.

Ma intrebam insa,cei ce NU si-au dat seama de adevarul mentionat mai sus, si inca mai au impresia ca toate ideile sunt pe picior de egalitate, din ce categorie fac parte? Idioti sau neidioti?
Ma gandesc ca toti acesti idioti care tulbura apa ajung sa ii incurce in cele din urma pana si pe oamenii neidioti. Dar totusi un neidiot getbeget ar trebui sa vada dincolo de prostie.

Deci? Cei despre care discutam mai sus sunt idioti sau neidioti ametiti de idiotenia altor idioti?
Voi ce spuneti?

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu nu stii matematica. Noi astia care stim te facem idiot, prost, retardat, autist; in toate felurile. Iti convine?
Pai vezi? Tu nu gandesti, doar ai luat rahatul spus de altii care te-au manipulat si ai tupeu sa-i consideri pe altii prosti. Vezi-ti de **** ta copile, cand vei creste vei fi suficient de ager la minte sa nu ai incredere in prostiile aruncate pe net.

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Iti scapa toate subtilitatile.
Nu am scris nicaieri ca a fi nestiutor inseamna a fi prost. Daca cineva nu cunoaste matematica nu inseamna ca e prost, daca nu cunoaste matematica si cu toate astea sustine sus si tare ca 2+2=5 atunci cel mai probabil este.
Frustrarea ta indica ca te afli in categoria nepotrivita. Ghinion. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Nu e frustrare dar daca cineva nu e bun in domeniul X nu inseamna ca e prost. Si in plus, daca esti ateu nu esti automat om de stiinta. Conteaza mai mult sa cunosti diverse domenii si sa-ti castigi painea decat ce crezi despre evolutionisti, creationisti, conspirationisti etc. (am dat copy&paste la ele).
In plus, nici-una din astea 3 n-au logica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-ar putea sa fim toti idioti. Plecand de la o gandire neidioata se poate ajunge oricand la un lucru idiot (vezi religia) si invers. Deci...sa zic ca rezultatul conteaza cel mai mult. Cauza si efect.

| 6684464 a răspuns:

Nu conteaza ce esti, cum esti; daca nu pui painea pe masa esti degeaba.
Exista realitate dovedita si nedovedita.

| Inferno explică (pentru 6684464):

Orice animal stie sa "puna painea pe masa". Un om ar trebui sa tinteasca ceva mai sus.

| 6684464 a răspuns (pentru Inferno):

Am spus eu "daca nu stii sa pui painea pe masa[...]"?

| DANNY1004 a răspuns:

Gandeste-te cate persoane apropiate tie si poate chiar din familia ta ar face parte din categoria idiotilor dupa gandirea ta si a altora ca tine si mai gandeste-te daca esti atat de inteligent pe cat te crezi sau de fapt o parte dintre cei care ti se par tie idioti sunt mult mai inteligenti decat tine. As fi spus mai neidioti decat tine, dar asa un cuvant nu exista in limba romana.

| AbominableBride a răspuns:

Presupun ca oamenii care inteleg lucrurile si judeca numai dupa dovezi (neidiotii) nu pot gasi oamenii care ignora sau nu inteleg dovezile clare in alt mod decat putin enervanti sau neimportanti. si la urma urmei, nimeni n ar trebui sa te deranjeze pe tine, neidiot fiind, lucru subinteles din felul in care pui intrebarea. traieste ti adevarurile si intelege le pentru tine. accepta ca oamenii or sa creada ce vor, ce cred ei ca are sens, ce ii ajuta pe ei pentru a se simti mai bine dpdv psihic, lasa i sa creada ce le ar face placere sa fie adevarat. si gata problemele

| doctorandus a răspuns (pentru AbominableBride):

Nu asta e problema. Exista crestini idioti dupa cum exista crestini foarte inteligenti. Si exista atei idioti dupa cum exista atei foarte inteligenti.